SON DAKİKA
Hava Durumu

Orhaneli Belenoluk Köylüsü Toprağına Sahip Çıkıyor

Bursa Orhaneli Belenoluk köylüleri onlarca yıldır hayvanlarını otlattıkları, köyün içme suyunu sağladıkları, köylerine ait olan mera arazisinin özel bir şirkete güneş paneli kurmak üzere Milli Emlak tarafından kiraya verilmesine karşı mücadele başlattı. Hayvancılıkla uğraşan köylüler ‘Biz üretmek istiyoruz. Köyümüzü toprağımızı terk etmek istemiyoruz. Bu yanlıştan hemen dönülsün.’ dediler.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 17:49
Kaynak: Bülten
Orhaneli Belenoluk Köylüsü Toprağına Sahip Çıkıyor

Köy muhtarı Ahmet Acar:  "Bizim köyümüz hayvancılıkla geçinen bir köy, tek geçim kaynağımız. Biz burada yaklaşık iki bin küçükbaş hayvan besliyoruz. Maliyetlerin yüksek olmasından dolayı büyükbaş hayvan beslemekten vazgeçtik, sadece bir iki-aile kaldı. Bu son durumla birlikte ciddi sorun yaşayan biz üreticiler ekmeğimizden olmakla karşı karşıya kaldık. Burası bizim hayvanlarımızı yayılıma çıkarırken en önemli geçiş noktamız hayvanlarımız buradan geçerek diğer tepelere götürüyoruz." dedi. Mera arazinde kesilen ardıç ve çalılara dikkat çeken Acar, içimiz acıyor diye devam etti. Suyun içme suyu kaynağını gösteren Acar bizim köyümüzün içme suyu buradan çıkıyor bizim başka suyumuz yok diyerek sözlerini sonlandırdı.

Köy sakinlerinden Sami Yıldız ise:  "Bizim köyümüz araya sıkıştı ne yapacağımızı bilmiyoruz. Köyümüzün etrafında mermer ocakları var, ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü düz kesim yaptığından orman bölgesi de tel örgülerle çevrildi, hayvanlarımızı otlatacak yerimiz kalmadı. " dedi.

76 yaşındaki köylülerden Ahmet Bey: "Ben başka işte çalışmadım. Hep toprakta çalıştı, hayvan otlattım. Biz ne yapacağız? O zaman bizi de alsınlar buradan. Biz çözüm istiyoruz." dedi.

Köyün ileri gelenleri Vatan Partisi yöneticilerine ulaşarak, her yere başvurduk, çözüm istiyoruz, bize yardımcı olun dediler. Köyün muhtarı ve ileri gelenleri ile bir araya gelen Vatan Partisi Bursa İl Sekreteri Merkez Karar Kurulu Üyesi Rıza Türkmendağ ve Orhaneli İlçe Başkanı Arslan İnceyürek’in öncülüğünde köyde ve kiraya verilen yerde inceleme de bulunan heyet köylüye hukuki destek verme ve çözüm üretme konusun da destek olacaklarını belirtiler. Köyde açıklama yapan Türkmendağ: "Belenoluk köylümüze teşekkür ediyoruz, topraklarına sahip çıkıyorlar, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkıyorlar. Türkiye’nin üretmekten başka çaresi yok. Üretecimize destek olacak bu sıkıntının çözülmesi için elimizden geleni yapacağız." dedi. Bu sıkıntının bütünşehir yasasının yaratmış olduğu sıkıntılar olduğunu belirten Türkmendağ, köylerimiz mahalle yapılarak bu sorunların temeli atıldı diye söyledi.

Bugün de Vatan Partisi Bursa İl başkanı Dilek Çınar ve Vatan Partisi Bursa İl Hukuk Danışmanı Abdulvahap Tatlı önderliğindeki parti heyeti köylü ile buluşarak hukukî mücadeleyi başlattı. Bölgedeki ağaçların kesiminin hızlandığı gözlemlenen bölgede köylü sonuç alıncaya kadar mücadele etmeye kararlı.

Bütünşehir yasasının köylünün elinden aldığı köy meraları köylünün elinden alınarak özellikle hayvancılıkla uğraşan köylerimize büyük zarar vermeye devam ediyor. Vatan Partisi konun takipçisi olmaya köylümüze hukuki ve kamuoyu desteği vermeye devam edecek.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.