SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeliz Toy: “Okul yerine cami, öğretmen yerine imam!”

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy “Türkiye Yüzyılında yıl sonu etkinlikleri ve mezuniyet törenleri yasaklanırken öğrenciler camilerdeki yıl sonu etkinliklerine çağırılıyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 18:52
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 18:52
Kaynak: Haber Merkezi
Yeliz Toy: “Okul yerine cami, öğretmen yerine imam!”

Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ’nce ÇEDES yıl sonu etkinlikleri kapsamında 12 Haziran’da Fetih Cami’nde erkek öğrencilere yönelik, 13 Haziran’da da Ensar Cami’nde kız öğrencilere yönelik yıl sonu etkinlik programı hakkında resmi yazı okullara gönderildi. Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş imzalı yazıda “Eğitimi aksatmayacak şekilde, denetimleri okul müdürlüklerince yapılmak üzere öğrencilerin katılımı uygun görülmektedir” denildi.

Benzeri bir resmi yazı da, yine ÇEDES Projesi kapsamında, LGS sınavı öncesi, Ankara Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okullara gönderilerek, sınava girecek öğrenciler sabah namazına çağrılmıştı.

Bu gelişmenin ardından bir açıklama yapan Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz ToyTürkiye Yüzyılında yıl sonu etkinlikleri ve mezuniyet törenleri yasaklanırken öğrenciler camilerdeki yıl sonu etkinliklerine çağırılıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Başkan Toy “Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bugün okullara gönderilen bir yazı ile öğrenciler kız ve erkek ayrı camilere yıl sonu etkinliğine davet edildi. Türkiye Maarif Modeli ile ÇEDES'i bir proje olmaktan çıkarıp bir eğitim sistemi haline getirmeye çalışan bakanlık, okul yerine camiyi, öğretmen yerine imamları öne çıkarıyor” dedi.

Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Her ne kadar şekil yönünden; gönüllülük esaslı katılım, veli izin belgesi gibi kurallar yerine getirilecekmiş gibi görünse de uygulamada bu kuralların yerine getirilmediği geçmiş örneklerden bilinmektedir.

Geçmiş yıllarda sene sonu etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin yıl boyunca edindikleri bilgi ve becerileri sundukları kültürel ve sanatsal etkinlikler sergileniyorken, Yeni Türkiye'de bilim, kültür, sanat okuldan kovuluyor; öğrenciler tarikat ve cemaatlerin yöntemleriyle siyasi ve dini propagandaya alet ediliyor.

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin pilot uygulaması ÇEDES adı altında yürütülüyor. Bu uygulamalar Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin nasıl bir model olduğunun ve Türk Milli Eğitim sisteminin nasıl bir eksene kaydırıldığının göstergesidir.

CEMATTEN MİRAS MODEL

Bursa'da ÇEDES kapsamındaki çalışmalar, özellikle yoksul emekçi ailelerin yaşadığı Gürsu ilçemizde yoğunlaşmaktadır. Geçmişte Gülen cemaati gibi yapıların hedef aldiğı yoksul emekçi aile çocukları bu kez Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile hedef alınmaktadır. Aynı örgütlenme modeline sahip çıkıldığını gösteren bu uygulamalar kaygımızı artırmaktadır. Gülen cemaatinden miras kalan modeli uygulama hevesindeki bu kamu yöneticilerinin geçmişleri iyi araştırılmalıdır. Bilinçaltlarına yerleşmiş olan bu ve benzeri Fetö yöntemlerini uygulamaları engellenmelidir.

Cumhuriyet devrimimizin bize miras bıraktığı aydınlanmacı, ilerici, çağdaş değerlerin etrafında, laikliği insanlığın en kıymetli birikimlerimden kabul eden bir anlayışla; din ve siyaset propagandası yapan, okullarımızı ve çocuklarımızı buna alet eden kişilere geçit vermeyeceğiz.

Laik, bilimsel, kamusal eğitimi, çağdaş değerleri, Cumhuriyeti ve bize kazandırdığı birikimi savunmaya, korumaya devam edeceğiz.”

“HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Gursu’da yaşayan ailelere de çağrıda bulunan Başkan Toy, “Gürsu'daki yoksul emekçi ailelere çağrımızdır: Çocuklarımız için laik, çağdaş ve nitelikli eğitim olanaklarını sağlayamayanların, sizleri manevi değerlerimiz üzerinden sömürmesine ve çocuklarımızı cemaat tuzağına düşürmesine izin vermeyiniz. Eğitim-İş ve Cumhuriyet'in Öğretmenleri olarak her zaman yanınızda olacağız. Biliyoruz ki; çocuklarımız bizim geleceğimizdir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.