SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Kurum'dan ikinci el konut kampanyasıyla ilgili açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Evim Kampanyası”nda ikinci el konutların alımında vatandaşlara destek olmak için birtakım çalışmalar yapılacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2023 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2023 12:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bakan Kurum'dan ikinci el konut kampanyasıyla ilgili açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orta gelirliye yönelik yeni konut finansman modeliyle hayata geçirilen "Yeni Evim Kampanyası" hakkında konuşan Kurum, ilk evini alacak vatandaşların ev sahibi olması, yeni konut arzının artırılması ve istihdam ile üretimin artırılmasının öncelikleri olduğunu söyleyerek, bunların hepsini eş zamanlı yürüteceklerini dile getirdi.

“Yeni Evim Kampanyası” çerçevesinde ikinci el konutlarda vatandaşlara destek olmak için çalışma yapacaklarını kaydeden Kurum, bu konuda şu anda somutlaştırılmış bir çalışma olmadığını ifade etti.
Kurum, ellerindeki tüm araçları kullanarak çözümler ürettiklerini ve bu çerçevede kira ile ilgili bir sınırlama getirdiklerini not düşerek, “Alt gelirlilere destek olacağız dedik, alt gelirle ilgili büyük bir kampanya yaptık. Orta gelire destek olacağız dedik, orta gelirle ilgili ilk evini alacak, yeni evini alacak kişilere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık” diye konuştu.

Kampanyada önceliklerinin yeni evini alacak kişiler olduğunu aktaran Bakan Kurum, şunları kaydetti:
“Ama bu ikinci elde ilk evdeki gibi olmaması gerekiyor zaten. Niye? Sonuçta ilk ev, yeni ev. Yani biz burada konut yapılmasını sağlıyoruz, diğer taraftan da ilk evini alacak orta gelire destek oluyoruz. Yani bunu zaten kampanyanın başında ikinci evlere yapmamamızın sebebi, üretimi de artırmak istiyoruz. İstihdam da artsın, üretim de artsın. Dolayısıyla ikinci el ile ilgili veya orta gelirin üstündeki evlerle alakalı yapılacak bir çalışma, ayni desteklerle olmayacak.”

Kurum, ikinci el konutlarda ilk evini alacaklara uygulanacak desteklerin verilmeyeceğini ifade ederek, “Ama oradaki bir kampanya veya bir kredi faiz desteği, işte Hazine’nin desteği, yüklenicilerin desteği ile olacak bir iş değil. Çünkü orada yüklenici yok. Öbür tarafta üretimi artıralım istiyoruz, garanti altına alalım istiyoruz. Dolayısıyla onlara kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar. Sorunları o aslında. Sonuç olarak zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışmalar yapacağız” açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum, kampanya sonrası oluşacak fiyat artışlarına müsaade etmeyeceklerini belirterek, bu konuda sürecin şeffaflığı ve denetlenebilir olması için bir komisyon kurulacağını hatırlattı. Komisyonun teknik ve finansal denetim yapacağını ve firmaların belirlediği fiyatları takip edeceğini vurgulayan Kurum, burada temel kriterin ekspertiz raporları olacağını söyleyerek, “Yani bu ay sattığı konutun veya bir hafta önce sattığı konutun fiyatı neyse, o fiyat doğrultusunda kampanyaya dahil olacak” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.