SON DAKİKA
Hava Durumu

Yatak sektörünün kalbi IBIA EXPO'da atacak

Dünyada 40 milyar dolarlık bir hacme sahip olan yatak üretim sektörünün tedarikçisi firmalar tarafından kurulan Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği (IBIA) ile Birleşik Fuarcılık tarafından düzenlenen IBIA EXPO Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı 28 Eylül-1 Ekim tarihlerinde İstanbul’da İFM’de gerçekleştirilecek. 25 bin kişilik istihdamları ve 3 milyar dolarlık üretimleri ile ülkemizi yatak yan sanayi ve teknolojileri alanında dünyada 2. sıraya yükseltme başarısını gösteren firmalar, bugün 2 milyar dolar civarında olan yıllık ihracatlarını IBIA Expo Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı’nın da katkısıyla 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2023 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2023 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Yatak sektörünün kalbi IBIA EXPO'da atacak

Bu yıl 2 kez düzenlenen ve 20 bin metrekarelik alanda 20’si yabancı ülkelerden olmak üzere 300’den fazla firmanın ürünlerinin sergileneceği fuarı 100’ün üzerinde ülkeden 35 bini aşkın sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.

IBIA EXPO Fuarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Elektroteks AŞ ve Uluslararası Yatan Endüstrisi Derneği (IBIA) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, “Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği, yatak sektörüne yönelik hizmet veren makina, kumaş, yay, sünger, keçe, tela, elyaf, kimya, aksesuar, kılıf ve ev tekstil ürünleri gibi tüm bileşenlerin üretici ve tedarikçileri tarafından Şubat 2021’de kuruldu. Yatak yan sanayi olarak; 25 bin kişilik istihdamımız ve üç milyar dolar üretim kapasitemiz ile yaklaşık 150 ülkeye iki milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz” dedi. 

İLK FUARI 22 BİN 500 PROFESYONEL ZİYARET ETTİ

Türkiye’nin yatak tedarik sektöründe dünyada ikinci sırada olduğuna işaret eden Osman Güler, bu alanda daha da iyi bir konuma gelmek amacıyla, Birleşik Fuarcılık A.Ş. (BİFAŞ) ile işbirliği yaparak geçen yıl IBIA EXPO Yatak Yan Sanayi ve Teknolojileri Fuarı’nı düzenlemeye başladıklarını belirtti. İlk IBIA Fuarı’nın çok başarılı geçtiğini, ardından hemen 2.’sinin hazırlıklarına başladıkları kaydeden Güler, “IBIA Expo 2022’ye 300’ün üzerinde markasıyla yerli ve yabancı 150’den fazla firma katıldı; fuarı 91 ülke, 320 şehirden 5 bin 750’si uluslararası alıcılar olmak üzere toplam 22 bin 467 profesyonel ziyaret etti” diye konuştu.

Elektroteks AŞ ve IBIA Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, sektördeki firmalardan fuara yoğun bir talep olduğunu belirterek, IBIA Expo 2023’ün sektörün büyümesinde ve 2023 hedeflerini yakalamasındaki önemli rolüne dikkat çekerek şunları söyledi :

“Türkiye’nin yatak bileşenleri üzerine üretim yapan en önemli firmalarını bir araya getirecek olan IBIA Expo 2023, Amerika’dan, Hindistan’a, Orta Doğu’dan Avrupa’ya kadar geniş bir ziyaretçi kitlesini ağırlamaya hazır. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan mobilya sektörünün yapı taşlarından yatak sektörüne ait en önemli buluşma noktalarından IBIA Expo’da üretici firmalar sektör profesyonelleriyle buluşacak. Yatak yan sanayinin alt başlıklarını içeren geniş yelpaze ile teknoloji, AR-GE ve inovasyon çalışmalarının da yer alacağı fuarda dünyadan dört bir yanından gelecek sektör profesyonelleriyle B2B toplantılar da yapılacak” dedi.

Uluslararası Yatak Endüstrisi Derneği’ni pandeminin oluşturduğu kriz ortamında kurduklarını ve Türkiye yatak yan sanayi endüstrisi açısından krizi fırsata çevirdiklerini söyleyen Elektroteks AŞ ve IBIA Yönetim Kurulu Başkanı Osman Güler, global yatak endüstrisine damga vuran bir fuar düzenlediklerini ifade ederken, “Gerek Dernek çalışmaları gerekse IBIA EXPO Fuarı sayesinde, hem üyelerimize, hem de sektörümüze önemli katma değer sağlıyor, böylelikle alanımızda dünyaya yön vermeyi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.