SON DAKİKA
Hava Durumu

Rehberlerden “yasa” teklifine tepki!

BURO Başkanı Denizhan Sezgin, TBMM’ye sunulan “Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin mevcut haliyle sektörde ciddi sorunlara yol açacağını öne sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 17:32
Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük
Rehberlerden “yasa” teklifine tepki!

Kısa adı BURO olan Bursa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, TBMM’ye sunulan meslek ve seyahat acenteleri kanunlarında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin ciddi mantık hataları içerdiğini bildirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan BURO Başkanı Denizhan Sezgin, bütün turizm rehberlerin yasa taslağına tepkili olduğunu ifade ederek, “Oda ve üst kurulumuz olan Türkiye Rehberler Birliği (TUREB) yönetimi gibi 13 bin rehberin görüşü alınmadan veya hiçbir tartışmaya açılmadan yasa tasarısının AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Turizm Komisyonuna sevk edilmesi oldukça düşündürücü” dedi.

Yasa teklifi TBMM gündemine gelmeden önce bakanlıkla yapılan görüşmelerden sadece konu başlıklarını öğrenebildiklerini anlatan Denizhan Sezgin, şöyle devam etti:

“Bu konu başlıkları; Türkçe rehberlik, otobüslerde rehber zorunluğunun kaldırılması, rehberlerin her 5 yılda bir dil sınavına girmesi, sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden mezunların rehber olmasının kolaylaştırılması, Çince rehberlik konusu şeklinde idi. Nitekim TUREB bu başlıklara gerekçeleri ile birlikte itiraz etmişti. Biz bakanlıktan taslak beklerken, hazırlanan kanun teklifi biz görmeden TBMM’deki ilgili komisyona sevk edildi. Oysa taslağı meslek örgütlerinin değerlendirmesi ve değişikliğin geneline ilişkin görüşleri dikkate alınmalıydı.”

TASARIYA İLİŞKİN ELEŞTİRİLER

Tasarıya ilişkin eleştirilerini de sıralayan Sezgin, şunları söyledi:

Mevcut mevzuata göre, rehber olabilmek için T.C. vatandaşı olmak ve Türkçenin yanı sıra en az bir yabancı dil bilmek şartı aranıyordu. Değişiklikle Türkçe rehberlik diye bir kavram tanımı yapılıyor. Bu da daha ucuza rehber çalıştırmak düşüncesi gündeme geliyor. Oysa rehberlerin dil sayılarının artması ve bunların yeterlilik seviyeleri için uğraş verilmesi gerekirken. Yine tasarıyla tur otobüslerinde rehber bulundurma zorunluluğu kaldırılıyor. Bu durumda birçok meslektaşımızın işsiz kalacaktır. Her biri kültür elçisi olan meslektaşlarımız yerine ‘acente yetkilisi’ adıyla otobüslere bindirilecek görevliler hem turizme hem de ülkemizin tanıtımına zarar verecektir. Değişiklikte rehberlerin her 5 yılda bir dil sınavına girmesi öngörülüyor. Bu sınavlar yazılı mı yoksa sözlü mü olacak. Peki doktorların öğretmenlerin veya mimarların da her 5 yılda bir mesleği sorgulanıyor mu? Örneğin test ettiğiniz doktorun başarısız olursa uzmanlığını elinden mi alıyorsunuz. Bir başka konu da değişiklik teklifinde sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden mezun olanlara da dil sınavıyla rehberlik hakkının tanınması. Böyle bir hak, filoloji, tarih ve benzer fakülte mezunları için de emsal teşkil etmeyecek mi? Bir başka konuda değişiklikte yer alan ‘Çince rehberlik’ başlığı. Hali hazırda ülkemizde yaşayan ve bir şekilde vatandaşlığına geçmiş olan birçok Çin veya Endonezyalı kişilere de böyle bir hakkın tanınması bu dillerde eğitim alan gençlerimize karşı haksız bir rekabete yol açmayacak mı?”

REHBERLER ANKARA’DA BULUŞUYOR

“Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin TBMM’den bu haliyle geçmesi halinde sektörün hiçbir sorununun çözüme kavuşamayacağına değinen BURO Başkanı Sezgin, “Rehberlerin de içinde olduğu kanun teklifinin yeniden ele alınması gerekmektedir. Bu bağlamda bizler de tüm Oda Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri ve Rehber arkadaşlarımız TUREB'in daveti üzerine Meslek Yasası Kanun Teklifi ile ilgili olarak 14 Şubat 2024 Çarşamba günü kalabalık bir şekilde Ankara’ya hareket gideceğiz. Tüm meslektaşlarımızı birlikte hareket etmeye davet ediyoruz" dedi.

 

Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.