SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’da yaşanan ilginç olaylar

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2023 16:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 16:25

Yazar Ekrem Hayri Peker’in Bursa üzerine kaleme aldığı 10. kitabı “BURSA’DA YAŞANAN İLGİNÇ OLAYLAR” yayımlandı.

Bursa’da 1950-1960 yılları arasında yaşanan olayları irdeleyen Ekrem Hayri Peker, Ekin Yayınevi'nden çıkan kitaba ilişkin şunları söylüyor:

“Bursa o kadar değişti ki, çocukluğumun ve gençliğimin Bursa’sını çocuklarıma anlatsam kısmen gördükleri ve yaşadıkları için inanacaklar ama torunuma anlatsam, ‘dedemin kafası sulanmaya başladı’ diye düşünecek” dedim. Ve bildiğim, yaşadığım Bursa’yı yazmaya çalıştım. Çalışmalarımı 1950 yılından başlayarak incelediğim 11 yıllık yerel gazeteler haberleriyle zenginleştirdim.

Bursa'yla ilgili yaptığım çalışmalardan; Emirsultan-Heykel Arasında Nostaljik Bir Gezinti, Altıparmak-Muradiye-Çekirge Arasında Nostaljik Bir Gezinti, Keşiş Dağındaki Zeus, Bursa’da Sinema, 1950-1960’lı Yıllarda Bursa’da Kültürel ve Sosyal Değişim, 1930-1960 Yılları Arasında Bursa’da Eğlence, 1950-1960 Yılları arasında Yerel Basının Gözünden Bursa’da Sinema ve Magazin ve Yerel Basında Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun Açılması yayımlandı.

Bu çalışmamda sizi 50’li yıllara götürmek, Bursa yerel basında yer alan birbirinden ilginç haberleri Bursa sevdalılarına duyurmak istedim.

Bulunan defineler, öldürülen fil ve boğa yılanları, deve güreşi, Bursa’yı ziyaret edenler, Cem Sultan'ın mezarının açılması, Vecihi Hürkuş'un uçakları, Bursa'nın eğlence kralı Hayri Küçük…”

Evet yazarın da söylediği gibi Bursa’nın 50’li yıllarına bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.