SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti Bursa Milletvekili Kılıç: Türkiye, turizmin parlayan yıldızı

AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında bir konuşma yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2022 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2022 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
AK Parti Bursa Milletvekili Kılıç: Türkiye, turizmin parlayan yıldızı

AK Parti olarak kültür ve sanatın sadece belli bir kesime hitap etmek yerine milletin tamamına seslenmesi gerektiği düşüncesiyle çalışmalar yaptıkları söyleyen Vekil Kılıç, “Bu sene kültür ve sanatın geliştirilmesi ve toplumsal alanda yaygınlaştırılması, turizm potansiyelin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçemizi 2022 yılına göre yüzde 137 artırıyoruz. Bizler büyük bir medeniyeti temsil ediyoruz, bir geleneği sürdürüyoruz ama hepsinden de önemlisi bu büyük kültür birikiminin varisleri olarak onu geleceğe taşımanın sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, yüz yılın işini yirmi yıla sığdırarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye konuşan Kılıç, şöyle konuştu :

“Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığını yürütmem sebebiyle birçok kez Balkanlara gidip geldim, birçok farklı ülkeyi ziyaret ettim; bu vesileyle orada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı kurumların ihya ettiği Osmanlı eserlerini görme şansımız oldu. Hem ülkem hem de şahsım adına gönül coğrafyamıza yapılan bu yatırımlar sebebiyle gurur duydum. Orada yaşayan soydaşlarımızın ve kardeşlerimizin de yapılan bu hizmetlerden ne kadar mutlu olduğunu bizatihi görmüş olduk.”

Ahmet Kılıç, çeşitli yollarla yurt dışına çıkarılmış tarihî eserlerin iadesi için diplomatik girişimlerde bulunulduğunu, bunların yeterli olmadığı durumlarda hukuki girişimler yapıldığını belirtti.

Bu yolla toplam 9.035 adet kültür varlığının ülkemize iadesinin sağlandığını bildiren Kılıç, “Bakanlığımızın bu konuda ne kadar titiz bir çalışma yürüttüğünü hepimiz biliyoruz. Bu vesileyle emeği geçenlere buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Ahmet Klıç, 1.257 kütüphanenin yeniden yapılandırılarak vatandaşların hizmetine açıldığını, buna ilave olarak 139 yeni kütüphanenin açıldığını bildirdi. 

AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç, turizm alanında da büyük bir sıçrama yapıldığını, tüm zamanların rekorunun kırıldığı 2019 yılının rakamlarının yakalanmak üzere olduğunu kaydetti.

Dünyanın önemli cazibe merkezlerinden biri hâline gelen, deniz, doğa, kültür turizmiyle sunduğu binlerce alternatifle Türkiye’nin bundan sonra da turizmin parlayan yıldızı olmaya devam edeceğini vurgulayan Kılıç, bugüne kadar 170’den fazla ülkede 30 bine yakın proje uygulayan TİKA Başkanlığının 60 ülkedeki ofisleriaracılığıyla uluslararası kalkınma ve kültürel iş birliği alanında eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan kültür varlıklarının restorasyonuna kadar pek çok sektörde proje ve faaliyetler gerçekleştirdiğini anlattı.  

Kılıç, konuşmasında Bursa turizmiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, şöyle konuştu :

“Bursa, deniz, tarih, doğa, kış, termal, kültür ve inanç turizminde çok büyük bir potansiyele sahiptir. Sahip olduğu bu potansiyeli daha iyi değerlendirmek adına Bursa yatırımcısından esnafına, kamu çalışanından sokaktaki vatandaşa kadar hassas ve ev sahibine yakışır tavır ve anlayışla kendisine çektiği misafirleri en güzel şekilde ağırlamaktadır. Turist sayılarımız yerli ve yabancı turist olarak toplamda 1 milyonu geçmektedir. Elbette bu sayı Bursa'mızın turizmdeki gerçek potansiyelini yansıtmamaktadır.

Her yönüyle bir mücevher olan şehrimizi bütün dünyaya tanıtmak, büyüyen turizm pastasından şehrimizin daha büyük pay almasını sağlamak için çalışmalarımız devam etmektedir. 2022 yılı Bursa'mızın isminin uluslararası platformda duyulmasını sağlayacak birçok büyük organizasyonun gerçekleştirildiği yıl olmuştur. Bundan ilki olan Bursa'mızın Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak seçilmesiyle mümkün olmuştur. Türk Dünyası Kültür Başkenti Türk dünyasından bir şehrin ev sahipliğinde gerçekleşen şehirlerin tanıtımına ve turizmine katkı sağlayan çok önemli bir organizasyondur. Bursa 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Resmî Açılış Programı bugüne kadar Bursa'da yapılan en görkemli ve en büyük program olarak tarihe geçmiştir.

Türk dünyasında üretilen filmlerin Bursa'da gösterilmesi, yönetmen ve oyuncuların bir araya gelmesiyle 2’nci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali yine Bursa'da görkemli şekilde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kültür başkentleri arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir bir forma dönüştürülebilmesi ve bunun da kurumsal bir yapı altında yürütülebilmesinin sağlanması amacıyla Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliğinin Bursa'da kurulması yine şehrimizde yapılan TÜRKSOY Daimi Konseyi'nde alınan kararla gerçekleştirilmiştir.

Yine bu sene, hemşehrisi olmaktan onur duyduğum, Bursalı bir mutasavvıf olan, Ulu Cami’nin ilk imamı ve birçok dile tercüme edilen ilk Türkçe mevlidişerifin yazarı Süleyman Çelebi'nin vefatının 600’üncü yıl dönümü. Hem tarihimiz hem de inancımız açısından önemli bir renk ve öğe olan mevlidişerifin müellifi Süleyman Çelebi'yi bu vesileyle birçok farklı etkinlikte şehrimizde andık.

2022 yılında şehrimizde yapılan etkinliklerin bir diğeri ise 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da açılışını teşrif ettiği göçebe oyunlarını İznik ilçemizde gerçekleştirdik. İznik Gölü kıyısında oluşturulan büyük bir kompleksle 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcuyu ağırladık. Göçebe oyunları yalnızca sportif bir etkinlik değil, buraya gelen sporcuların kendi kültürleriyle kendini de tanıtma fırsatı bulduğu devasa bir kültür organizasyonudur. Geleneksel spor ve oyunların yanında geleneksel el sanatları, dünya mutfakları, geleneksel halk dansları, sahne gösterileri çok renkli bir şekilde yerli ve yabancı misafirlerimizle buluştu.

Bu vesileyle, Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Dünya Etnospor Konfederasyonuna ve tüm emeği geçenlere Bursa'mızın adının böyle önemli ve güzel bir organizasyonla dünyaya duyurulmasına vesile oldukları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum .

Cumhur İttifakı olarak yarınlara dair, gençlerimize dair çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Meydanı yalancılara, iftiracılara ve terör sevicilerine bırakmayacağız diyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, 2023 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.