SON DAKİKA
Hava Durumu

Bahri Şarlı güven tazeledi

Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifi Genel Kurulu'nda mevcut Başkan Bahri Şarlı, Genel Kurula katılan tüm ortakların oylarıyla yeniden başkanlığa seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2023 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2023 16:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bahri Şarlı güven tazeledi

Genel Kurula Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Ak Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İl Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar, Halkbank Bursa Bölge Müdürü Gökhan Fidan, Gazcılar Şube Müdürü Elif Azapoğlu, Bursa’dan ve çevre illerden gelen Kooperatif Başkanları, BOSOB Başkanı Fahrettin Bilgit, Oda Başkanları ve Kooperatifin Ortakları katıldı.

Şarlı yaptığı konuşmada Bursa Kooperatifinin 21.07.1952 tarihinde kurulduğunu, 71 yıldır Bursa esnafına hizmet verdiğini, kendisinin 2002’de Başkanlığa seçildiğini ifade ederek, Türkiye’de verilen sıfır faizli kredilerde, Türkiye’de verilen Pandemi kredilerinde,  Türkiye’de verilen normal kredilerde,  en çok krediyi vererek, Bursa esnafına destek verdiklerini, 2002 yılı sonu itibarıyla Bursa Kooperatifinin verdiği kredi bakiyesinin 2 milyon 247 bin, Türkiye’de tüm Kooperatiflerin kullandırdığı kredi bakiyesinin ise 120 milyon olduğunu, 2022 sonu itibarıyla Bursa Kooperatifinin kullandığı kredi bakiyesinin 584 milyon 500 bine, Türkiye’de kullanılan kredi bakiyesinin ise 116 milyar 288 milyona yükseldiğini, Pandemi döneminde çok büyük destek verildiğini, Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifinin son 4 yılda verdiği kredi toplamının 993 milyon Türk Lirasına dayandığını, bu rakamın da ondan evvelki 16 yılda verilen krediden 245 milyon Lira fazla olduğunu, özellikle Pandemi döneminde Halkbank’ın çalışanlarının, Kooperatiflerin çalışanlarının ve Başkanların olağanüstü efor göstererek kredilerin esnafa hızla ulaşmasını sağladıklarını dile getirdi.  

Şarlı, 2002 yılında %55 olan faizin %7,5’e, 2002 yılında 5.000 TL olan kredi limitinin 1,5 milyon Liraya yükseltildiğini söyleyerek, “Ankara’da yapılan toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımızın 10 Ekim 2022’de tahsis ettiği 100 milyara ilaveten 50 milyar daha ek tahsisat verdiğini açıklaması bizleri oldukça rahatlatmıştır Kendisine şükran borçluyuz dedi.”

Şarlı, Merkez Birliği Genel Başkanı Sayın A. Kadir Akgül’e teşkilata çok büyük ivme kazandırdığını, eğitim ve teftişe çok büyük önem verdiğini, bugün Kooperatiflerin saygın bir kuruluş olmasında çok büyük emeği olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

Şarlı Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve ekibine Bölge Koordinatörü Gökhan Fidan ve ekibine, İl Ticaret Müdürü Sayın İsmail Aslanlar’a katkılarından ve desteklerinden dolayı şükranlarını ifade etti.

Konuşmasında ödenemeyen kredilere de değinen Şarlı, “verdiğimiz krediye karşılık, yılsonu itibarıyla Takipteki Alacağımız 1.000 TL’de 81 TL’dir. Yani verdiğimiz 1.000 TL kredinin 919 Lirasını tahsil etmiş 81 Lirasını tahsil edememişiz. Bu rakam kredi verirken ki isabetli kararlarımızı, aynı zamanda Ortaklarımızın borcuna sadakatini gösterir” dedi.

Konukların konuşmalarında sonra yapılan oylamada Şarlı bütün katılımcıların oyunu alarak Başkanlığa yeniden seçildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.