SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Büyükşehir'den açıklama: Mudanya’da karasineğin nedeni ihmal

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Kurban Bayramı sonrası yaşanan karasinek artışı sonrası Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine Büyükşehir’den yanıt geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Tüm uyarılara rağmen ‘sakatatların usulüne uygun gömülmeyip, çöp konteynerlerine atılması ve çöplerin de zamanında toplanmaması Mudanya’da karasinek artışına yol açtı” ifadelerine yer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2022 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2022 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bursa Büyükşehir'den açıklama: Mudanya’da karasineğin nedeni ihmal

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Kurban Bayramı sonrası yaşanan karasinek artışı sonrası Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik eleştirilerine Büyükşehir’den yanıt geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Tüm uyarılara rağmen ‘sakatatların usulüne uygun gömülmeyip, çöp konteynerlerine atılması ve çöplerin de zamanında toplanmaması Mudanya’da karasinek artışına yol açtı”denildi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ilçede artan karasinek ve sivrisinek popülasyonuna ilişkin Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırması ve ilaçlama çalışmalarının Büyükşehir tarafından yürütüldüğünü ifade etmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bursa’nın 17 ilçesinde  231 ilaçlama personeli ile 343 araç ve ekipmanla sinekle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince de çalışmalarına kesintisiz devam ediyor.

Özellikle kurban bayramı öncesinde, kurban atıklarının karasinek üremesine yol açacağı bu nedenle de atıkların çöp konteynerlerine atılması yerine usulüne uygun gömülmesi gerektiği yönündeki uyarılar bu yıl da dikkate alınmadı. Sakatatların açık alanlarda bırakılması, ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan kurban satış ve kesim yerlerinin bazı ilçelerde temizlenmemesi ve çöplerin zamanında toplanmaması yüzünden Bursa genelinde karasinek çoğaldı.

İlçe genelindeki çöp konteynerlerin bir çoğunda kurban atıklarına rastlanırken, bu atıkların da zamanında toplanmadığı gözlendi.

Bu arada Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya özelinde 14 personel, 6 adet ilaçlama aracı, 4 adet PLV,4 adet sivrisinek ULV’si, 1 adet karasinek ULV’si, 1 adet mist blower ve 10 adet sırt pompası olmak üzere toplamda 20 adet ilaçlama ekipmanı ile çalışmalarına kesintisiz devam ediyor.

Mudanya bölgesinde 3.600 adet  sivrisinek üreme noktası bulunurken, üreme noktalarının tamamına Mart ayından itibaren 18 günlük periyotlar halinde 6 tur ilaçlama yapıldı. Temizliği ilçe belediyesine ait olan fakat temizlenmeyen konteynerler, diplerinde biriken tortu nedeniyle ciddi bir karasinek üreme kaynağı olduğundan ilaçlamaları her gün aksatılmadan yapılıyor. Karasinek üremesini engellemek amacıyla gübrelik alanların tamamı larvasit ilaçlarla 6 tur ilaçlandı.

Düzensiz ve kontrolsüz dökülen Tirilye, Göynüklü, Bademli, Hasköy, Mürsel’deki tüm gübrelik alanlara 15 günde bir uçkun ve rezidüel (kalıcı) uygulamalar yapılıyor. 36 adet köye haftada bir gün karasinek ULV aracı, haftada bir gün akşam sivrisinek ULV aracı ile uygulama yapılıyor. Ayrıca ruhsatı ilçe belediyesi tarafından verilen temizliği yapılmayan kurban pazarı, günlük olarak kurban bayramı boyunca ve sonrasında kurban atıkları toplanıp temizlenene kadar ilaçlanıyor” ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.