SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Özkan refakatsiz çocukları Meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, 10 ilimizde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, enkazlardan sağ olarak çıkarılan çocukların ve bebeklerin bir çoğunun kaçırıldıkları iddialarına karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Meclis Araştırma Önergesi sundu.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2023 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 12:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
CHP'li Özkan refakatsiz çocukları Meclis gündemine taşıdı

“Yüksel Özkan Araştırma Önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi;

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ülkemizin başta Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana illerinde, ilçelerinde ve köylerinde büyük bir yıkım gerçekleşmiş, on binlerce vatandaşımız vefat etmiş ve yüz binlerce insanımız ise yaralanmıştır.

Arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, enkaz altından kurtarılan çocukların ve bebeklerin olay yerinden kaçırıldıkları iddiaları ortaya atılmış, depremzede aileler ve akrabaları çocuklarının kayıp ilanlarını sosyal medyada paylaşmış, hala daha paylaşmaya devam etmektedirler.”

Depremin ilk gününden itibaren bölgede bulunan Özkan, enkazdan sağ kurtarılan çocukların birçoğunun resmi kurumlara bildirimlerinin yapılmadığını ve kayıtlara geçmediğini belirtti. Yine deprem enkazından sağ olarak çıktığı halde kendilerinden haber alınamayan, hatta hastaneye giriş kaydı yapıldıktan sonra akıbeti belli olmayan kayıp çocukların ve vatandaşların bulunduğunu dile getiren Özkan, “Enkazdan sağ çıkarıldığı bilinen çocukların çeşitli nedenlerle ailelerine teslim edilemediği de ortaya çıkmıştır” dedi.

REFAKATSİZ ÇOCUKLAR VARDI

Bölgede çalışmaları yakından takip eden uzmanların, arama kurtarma faaliyetleri esnasında depremden etkilenmiş refakatsiz çocukların bulunduğu bilgisini paylaştıklarına dikkat çeken Özkan, bu çocukların kendilerini aileleri olarak tanıtan kişilere teslim edilme ihtimalinin de söz konusu olabileceğini vurguladı.

Yüksel Özkan şöyle devam etti; “Özellikle kayıp çocuk ihbarlarının değerlendirilmesi, kayıp çocuk olup olmadığının araştırılması, her türlü suistimale karşı önlemlerin alınması, kişi ya da kurumların ihmali varsa tespit edilmesi, aileleri vefat etmiş depremzede çocuklarımıza devlet olarak sahip çıkılması ve sağlıklı bir politika oluşturulması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Araştırma Önergesi verdik. Konunun yakın takipçisi olacağız.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.