SON DAKİKA
Hava Durumu

Emekli Aylıklarında ve Bayram Paralarında adalet istiyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Mayıs  ayı enflasyon rakamlarını açıklanasıyla emeklilerin alacağı zam oranı ortalaması  belli oldu. Enflasyon Haziran 2024’te aylık bazda ortalama artış, 6 aylık bazda da yüzde 25 artış göstermektedir. Fiyat algısının kalmadığı ortamda, TÜİK enflasyonunun piyasa gerçeklerinden daha da uzaklaşması ve yüksek yaşam maliyeti, emekliye çok büyük bir yoksulluğa doğru sürüklemektedir.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 13:32
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 13:32
Kaynak: Bülten
Emekli Aylıklarında ve Bayram Paralarında  adalet istiyoruz

  “Akıl mantıkla anlamak mümkün değil. Bağımsız enflasyon Araştırma Grubu ENAG Mayıs ayı enflasyonunu yüzde 5,66 açıkladı. ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 120,66 TÜİK ne açıklıyor Mayıs ayı için yüzde 3,27 yıllık enflasyonda yüzde 72,31 dir. Tüketicinin hissettiği enflasyon oranı en az yüzde 160 dir.  Bu resmen hırsızlıktır. Emeklinin hakkını çalmaktır. Toplumun en mağdur kesimi emekliyi ölüme sürüklemektir.

Mayıs ayı Açlık Sınırı 18.969 TL, Yoksulluk Sınırı ise 61.789 TL . En düşük emekli aylığı ise 10.000 TL. Dul ve yetimlerimiz daha da düşük emekli aylığının olduğunu  25.000 TL  ücretten az olması kabul edilemez. Bir toplumun refahı emeklinin yaşam standartlarıyla ölçülür. Emekli açlıkla, sefaletle yaşamaya çalışıyor. Emeklinin mutfağında yangın var. Bu yüzden bizim talebimiz yetmez ama en düşük emekli aylığının 25.000 TL ücrete endekslenmesi ve yapılacak artışın SEYYANEN bütün emeklilere verilmesidir.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan PARS açıklamasında, “Emekli aylıklarının son 22 yılda ciddi bir şekilde eridiği açıktır. Asgari ücretin 184 Lira olduğu 2002 yılında, en düşük emekli aylığı 257 Lira idi. Yani asgari ücretin yaklaşık yüzde 40 üzerindeydi. Bugün aynı kıyaslama yapıldığında en düşük emekli aylığının 23 Bin 802 Lira olması gerekiyordu. Oysa bugün en düşük emekli aylığı sadece 10 bin TL tutarında kalmıştır.

22 yıldır yaşanan bu erimenin iki ana sebebi vardır. Birincisi; aylık bağlama oranının yıllar içerisinde düşürülmesi, ikincisi ise emekli aylık artışlarının TÜİK’in hesapladığı TÜFE’ye endekslenmesidir. TÜİK ne yazık ki, güncel yaşamın gerçeklerinden çok uzak kalan enflasyon açıklamalarıyla emeklilerin ve çalışanların aylıklarının son 22 yılda erimesine ve alım gücünü yitirmesine sebep olmuştur.

TÜİK; Ocak-Mayıs 2024 aylarını kapsayan, 5 aylık TÜFE oranını yüzde 22,72 olarak açıklamıştır. Oysa TÜRK-İŞ’in her ay düzenli olarak yaptığı çarşı-pazar araştırmasına göre açlık ve yoksulluk sınırı, aynı dönemde TÜFE oranının %31,42 olduğunu gözler önüne sermiştir. Diğer taraftan bağımsız araştırma kuruluşu ENAG ise aynı dönem içerisinde, TÜFE oranını yüzde 33,80 olarak belirlemiştir.

 Kenan Pars yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Emeklilerin bayram ikramiyeleri ile beraber aylıklarını bayramdan önce talep ettiğini belirten Pars 3 bin lira tutarındaki ikramiyelerin de yetersiz kaldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sadece 4 kilo Et almaya yetecek bir kurban bayram kutlaması yapmak mümkün değildir. Giderek ağırlaşan ekonomik şartlar geçmişte bir kurban almaya yetecek tutarda olan bayram ikramiyelerinin alım gücünü bu kadar yitirmesi emekli topluluğumuzu derinden üzmektedir. Bu nedenle gerçek bir bayram coşkusu yaşamanın özlemini çekmekteyiz. Emeklilerimizin, aylıklarının da aynı tarihlerde ödenmesi bir nebze de olsa topluluğumuzu rahatlatacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Bakanımızdan talebimiz, bayram ikramiyeleri ile birlikte aylıkların da ödenmesidir. Aksi takdirde torunlarına bayram harçlığı bile veremeyecek olan emeklilerimiz, bayramı geçmişteki bayramlar gibi tadında ve coşkusunda yaşayamayacaktır.”

  Cumhuriyetin 100 üncü yılında 2024 emekliler yılı olarak ilan edildiğinde 12.000 Milyon emekli açlık sınırının altında maaş alıyor. Marketin, pazarın, kasabın yolunu unuttu torunlarına bir simit parası ve harçlık veremiyor. Sayıları 16 Milyonun üzerinde olan Emekli, dul ve yetimlerini yok sayanlar, açlığa yoksulluğa sürükleyenler şunu iyi bilsinler; Emekliler sadaka istemiyor. Yıllarca çalışıp ülke ekonomisine değer katmış bu insanlar insanca yaşamak için hakları olanı istiyor. Sosyal Güvenlik sistemine yıllarca prim ödeyerek emeklilik hakkını alan bizlere külfet gözüyle bakılıyor. Emeklilik külfet değil, yıllarca çalışıp, prim ödeyip kazanılmış en kutsal haktır.

Aklımızla alay ediyorlar. Biz emekliler resmen hüsrana uğradık. Emeklimizin feryadını duymuyorlar, duymak istemiyorlar. Sesimizi duyurmamız için sokaklara inmemiz gerekiyorsa onu da yaparız. Tüm emeklilerimizi çatımız altında birleşmeye çağırıyorum. Emeklilerimiz kendi davasında birleşmediği sürece sesimizi duymamaya devam edecekler. ‘’ Bir olalım, güçlü olalım hakkımızı alalım.’’ Diye konuştu.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.