SON DAKİKA
Hava Durumu

“İlçe başkanına güvenim yok” diyerek adaylıktan çekildi

CHP Orhangazi eski İlçe Başkanı Ender Teke, “Cumhuriyet Halk Partisi Orhangazi belediye başkan aday adaylığımı, ilçe başkanına güvenim olmadığı için geri çektiğimi duyuruyorum” açıklamasını yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2023 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2023 16:35
Kaynak: (Meriç BARUTCU)
“İlçe başkanına güvenim yok” diyerek adaylıktan çekildi

CHP eski Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke partisinin ilçe teşkilatının tutumuna tepki göstererek belediye başkanlığı aday adaylığını geri çektiğini duyurdu.

CHP eski Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke partisinin Orhangazi ilçe teşkilatının parti içinde gruplaşmaya ve parti emekçilerini kırıp küstürmeye varan davranışlarını gerekçe göstererek ilçe belediye başkanlığı aday adaylığından çekildiğini duyurdu. Teke açıklamasında, “Üzülerek söylemek istiyorum ki, mevcut CHP Orhangazi ilçe başkanı ve yönetimindeki bazı isimlerin tavır ve tutumları, parti içinde gruplaşmaya ve parti emekçilerini kırıp küstürmeye varan davranışları, ciddi derecede kaygı verici boyutlara ulaşmıştır” dedi.

“Asıl büyük hedef, CHP‘nin Orhangazi Belediyesi’ni kazanmasıdır” diyen Teke, “Parti içi demokrasinin dikkate alınmadığı, örgütümüzü dahil etmek yerine “ben bilirim” tavırları, böylesine bir kritik süreçte telafisi olmayan yanlış kararlar alınması kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Ender Teke’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Değerli Orhangazili hemşerilerim;

Son günlerde kamuoyuna konuşulan konuyla ilgili bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Şubat 2019'da yerel seçimlere henüz iki ay varken CHP Orhangazi İlçe yönetiminin istifası sonrası yaklaşık 10 gün ilçe başkanı bulunamamış, kimsenin görevi kabul etmediği sıkıntılı süreçte partimin bulunduğu durumu kabullenemediğim için görevi kabul edip, ilçe başkanı görevine atandım, sonra da seçilerek CHP Orhangazi ilçe başkanlığı görevinde bulundum.

Orhangazi ilçe örgütünde 2014’ten 2019’a 4 yılda 5 ilçe başkanı görev yapmışken, 2019’dan itibaren 2023’e kadar aralıksız 4 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Cumhuriyet Halk Partisi Orhangazi tarihinde ilk defa ilçe belediyesinde ana muhalefet partisi oldu ve meclis üyesi arkadaşlarımız komisyonlarda da görev aldı. Yapıcı muhalefetimiz sayesinde, ilçemizin bir çok sorununu gündeme getirip çözülmesine sebep olmanın gururunu yaşadık.

2023 yılında CHP Bursa Milletvekili Aday Adayı olmak için ilçe başkanlığı görevimden istifa ettim. Cumhuriyetimiz 100. yılında tarihi seçiminde Bursa 2. Bölge milletvekili adayı olup, partimin başarısı için maddi manevi mücadele ettim.

Genel merkezimizin kongre süreci başlatması ile tüm örgütümüze gönderdiği genelge doğrultusunda ilçe başkanlığına aday olmayıp, 2024 yerel seçimlerinde belediye başkan aday adayı olmak için hazırlıklarımı sürdürdüm. Aday adaylığı süreci başlayınca da dosyamı teslim edip müracaat ettim.

CHP Orhangazi tarihinde ilk defa 5 belediye başkan aday adayı müracaatı olması, uzun yıllar vermiş olduğum emeğin en büyük gururu oldu. Ender Teke  olarak amacım ve hedefim CHP Orhangazi Belediye Başkan ‘adayı’ olmak değil, Orhangazi tarihinde ilk kez seçilmiş bir ‘CHP’li belediye başkanı’ olmaktır. Buna olan inancımla bugüne kadar mücadele ettim.

CHP Orhangazi Belediye Başkan Adayı olmak her üye için elbette büyük onurdur, ki öyle olmalıdır. Ama sadece adaylık yetmez, bizim vizyonumuzda bu yok. Asıl büyük hedef, CHP ‘nin Orhangazi Belediyesi’ni kazanmasıdır.

Üzülerek söylemek istiyorum ki, mevcut CHP Orhangazi ilçe başkanı ve yönetimindeki bazı isimlerin tavır ve tutumları, parti içinde gruplaşmaya ve parti emekçilerini kırıp küstürmeye varan davranışları, ciddi derecede kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

Parti içi demokrasinin dikkate alınmadığı, örgütümüzü dahil etmek yerine “ben bilirim” tavırları, böylesine bir kritik süreçte telafisi olmayan yanlış kararlar alınması kabul edilemez.

Sokakta vatandaşlarımızın şansıma gösterdiği teveccüh ve destek, bana olan inanç, maalesef ilçe başkanımız tarafından farklı anlaşılmış ve kendi şahsını ön plana çıkarma hevesi uğruna, yılların emeğinin boşa gitmesine vesile olmuştur. Hiçbir seçim örgüt olmadan, örgütün inançlı bireyleri olmadan kazanılmaz. Bu ilçe başkanının partimizin vizyonuna sahip olduğunu, örgütümüzü temsil ettiğini ve örgütü harekete geçirebileceğini söyleyebilmek mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak, istemeyerek de olsa almış olduğum kararı sizlerle paylaşıyorum.

Sevgili Orhangazililer,

Cumhuriyet Halk Partisi Orhangazi belediye başkan aday adaylığımı, ilçe başkanına güvenim olmadığı için geri çektiğimi duyuruyorum. Kararımı ilçe başkanlığına yazılı olarak bildirdim. Bu tür kararlar ‘tek taraflı karar’ niteliği taşıdığından, ilçe yönetiminin gündeme alıp almaması veya kabul edip etmemesi ya da bir şey olmamış gibi davranıp kendince sürüncemede bırakması sonuca tesir etmez. Kişisel kararımdır, Orhangazi Belediye başkan aday adaylığından çekilmiş bulunuyorum.

Ancak unutulmasın ki, Ender Teke CHP’nin bir evladıdır. Ferdî olarak, partimin bana ihtiyacı olduğu her noktada, parti kademelerinde yine hiç düşünmeden elimden geleni yapacağımın altını bir kez daha çiziyorum.

Süreç içerisinde bana desteğini esirgemeyen, parti büyüklerim başta olmak üzere tüm Orhangazili hemşerilerime teşekkürlerimi arz ediyorum.

Kamuoyunun dikkatine saygıyla sunarım.”

Kaynak: (Meriç BARUTCU)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.