SON DAKİKA
Hava Durumu

İnegöl’de parklar 7/24 gözetim altında

İnegöl’de hem parkları ve sosyal donatı alanlarını daha güvenli hale getirmek hem de vandalizmi önlemek adına 2020 yılında ilk kez hayata geçirilen ‘Güvenli Park’ uygulamaları kapsamında, bugüne kadar 28 park ve sosyal donatı alanı 99 kamera ile donatıldı. Belediye Başkanı Alper Taban, 7/24 izlenen alanlarda özellikle kamu malına zarar verme olaylarının rahatlıkla tespit edildiğini ve idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 16:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İnegöl’de parklar 7/24 gözetim altında

İnegöl Belediyesi’nin “Akıllı Şehir İnegöl” uygulamasının önemli adımlarından birini olan “Güvenli Park” uygulaması, 2020 yılından itibaren şehrin dört bir yanında hayat bulmaya başladı.  Parkların ve sosyal donatı alanlarının teknoloji ile donatılması ve 7/24 güvenlik kamera sistemleriyle izlenmesi sayesinde vandalizmin de önüne geçebilmeyi, çocukların ve ailelerin daha güvenli ortamlarda vakit geçirebilmeleri, park ve yeşil alanların güvenliğini en üst seviyede tutmasını amaçlayan Güvenli Park uygulamaları, geride kalan 3 yılda toplam 28 ayrı alanda hayata geçirildi. 99 kamera ile parklar 7’24 izlenir hale geldi.

28 PARK VE SOSYAL DONATI ALANI 99 KAMERA İLE İZLENİYOR

İlk kez hayata geçirildiği 2020 yılında 12 parkta 33 kamera ile start alan proje kapsamında 2021 yılında da 10 park 41 kamera ile donatıldı. 2022 yılında ise bugüne kadar 6 ayrı park ve sosyal donatı alanında 25 kamera aktif halde getirildi. Her bir park için ayrıca bir kayır cihazı da bulunurken, 3 yıllık süreçte İnegöl’de toplam 28 park 99 kamera ile güvenli hale getirildi. Aynı zamanda 3 parkta da Çözüm Merkezi ile anında canlı bir şekilde iletişime geçilebilecek bas-konuş sistemi kuruldu.

KAMU MALINA ZARAR VEREREN ANINDA TESPİT EDİLEREK CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR

Güvenli Park uygulaması son olarak Kanal İnegöl Projesinde hayata geçirildi. İnegöl’ün ilk kapsamlı dere ıslahı projesi olan Kanal İnegöl’de geçtiğimiz hafta itibariyle 12 güvenlik kamerası aktif hale getirildi. 7/24 izlenen bu alanlarda hem güvenliğin sağlanması hem de kamu malına zarar verme olaylarının bu şekilde önüne geçilmesi hedefleniyor. İnegöl Belediyesi’nin anbean takip ettiği kameralar sayesinde kamu malına zarar verenler anında tespit edilerek kabahatler kanunu kapsamında cezai işlem uygulanıyor.

YAPMAK KOLAY, KORUMAK DAHA ZOR HALE GELDİ

Güvenli Park uygulamaları ve İnegöl’de sıkça yaşanan vandalizm konularına ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alper Taban, en ciddi sorunlardan birinin kamu malına sahip çıkmama ve zarar verme olduğunu ifade etti. İnegöl için en iyi hizmetleri yapmayı, en iyi tesisleri şehre kazandırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Taban, “Ancak yapmak, işin bazen kolay kısmı oluyor. Yapılanı korumak, yapmaktan daha zor olabiliyor. Son dönemlerde bunun pek çok olumsuz örneğiyle karşılaştık. En yakın tarihlisinden örnek vermek gerekirse; şehrimizin ilk kapsamlı dere ıslahı projesi olan, 850 metre uzunluğundaki yaşam alanı projemiz, Mesudiye Mahallemizin değerine değer katacak Kanal İnegöl projesi henüz yapımı devam ederken zarar gördü. Dikilen fidanların sökülerek dereye atıldığını, hırsızlık girişimlerinin olduğunu gördük” dedi.

“EVLATLARIMIZIN GELECEĞİNDEN ÇALMAYIN”

“Milletimizin vergileriyle milletimiz için inşa ettiğimiz değerlerin bu şekilde harap edilmesi bizleri derinden üzüyor” diyen Başkan Taban, “Bu sebeple Güvenli Park uygulamalarımızın önemi ve kıymeti de daha fazla ortaya çıkıyor. Artık Kanal İnegöl projesinin her bir köşesi kameralarla gözetim altında. Geçtiğimiz hafta kurulumlar tamamlandı. Güvenli Parklarımız 7/24 gözetim altında olduğundan, vandalizme yeltenen herkesi tespit ediyor ve gereken cezayı uyguluyoruz. Sadece burası değil, İnegöl’ümüzde toplamda 28 park ve sosyal donatı alanımız 99 kamera ile anlık olarak takip ediliyor şu anda. Bundan sonra yapılan her projemizde de güvenli park uygulamalarımız yer alacak. Bu vesileyle vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum; lütfen kamu alanlarına zarar vermeyelim. Zarar verenleri gördüğümüzde 153 hatlarımıza ve polise bildirelim. Buralar hepimizin ortak mirası olarak gelecek nesillere kalacak yerler. Evlatlarımızın geleceğinden çalmamak için bugün bu yapılanlara sahip çıkmak zorundayız” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.