SON DAKİKA
Hava Durumu

İtalyan proje ekibinden Nilüfer'in gıda sistemine inceleme

İtalya’dan gelerek Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret eden ILABFOOD Oristano Proje Ekibi, belediyenin oluşturduğu gıda sistemini inceledi. İtalyan ekip, iki günlük ziyarette, Nilüfer Belediyesi’nin kırsal kalkınma ile ilişkilendirilen çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2023 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2023 16:24
https://www.sozbursa.com
İtalyan proje ekibinden Nilüfer'in gıda sistemine inceleme

İtalya’nın Sardinya Adası’nda faaliyetlerini sürdüren  ILABFOOD Oristano Proje Ekibi, Nilüfer’deki gıda sistemini görmek ve iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek için Nilüfer Belediyesi’ne iki günlük gezi programı gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi’nin ortağı olduğu FUSILLI Projesi’nin faaliyetlerini de yerinde inceleyen ekip, sosyal sorumluluk çalışmaları, inovasyon ve sosyal girişimcilik alanından da yapılabilecek projeler hakkında Nilüfer Belediyesi’nin ilgili birimleriyle görüş alışverişinde bulundu.Ziyarete Oristano Üniversitesi’nden Daniela Mastino, Oristano Belediyesi’nden Stefano Cadoni, Marco Scanu ve Paola Pinna, Oristano IMC Vakfı’ndan Gianni Brundu ve Barbara Loi, Cagliari Üniversitesi’nden Anna Maria Pinna ve ILABFOOD Ekibi Çalışanları Matteo Belinzas ve Presciani Lisa katıldı.Ziyaretin ilk günü Nilüfer İnovasyon Merkezi’nde yapılan toplantılara katılan katılımcılar, sunumların ardından Nilüfer Belediyesi Gıda Merkezi’ni gezdiler. İkinci gün ise saha ziyaretleri yapıldı. Topluluk mutfağı, üretici pazarı, Nilüfer Tarımsal Analiz Laboratuvarı, Ürünlü Kent Bostanları ve İhsaniye Mini Bostanı ziyaret eden ekip, Nilüfer’deki gıda sistemini yakından inceledi. Katılımcılar ayrıca FUSILLI Projesi hakkında da bilgi aldı.ILABFOOD Oristano Proje Ekibi daha sonra Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde Başkan Turgay Erdem’i de ziyaret ettiler. Ziyarette Başkan Erdem’in eşi Zeynep Terzioğlu Erdem’in yanı sıra konuyla ilgili birim müdürleri de yer aldı. Ziyareti önemsediklerini belirten Başkan Erdem, yaptıkları çalışmalardan kısaca bahsetti. Her yıl farklı bir tema ile çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Erdem, göreve geldikten sonra Tarım Yılı, Gıda Yılı ve İklim Yılı temalarını belirlediklerini ve bu temalarla ilgili çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu çalışmaların kırsal alanlarda da değerlendirildiğini aktaran Erdem, kooperatif ile bu çalışmaları geliştirip, yürüttüklerini vurguladı. Gelen konukları işaret ederek, deneyimlerinin önemli olduğunu ifade eden Erdem, birlikte güzel çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Başkan Erdem, “Yapacağımız çalışmalar, çok küçük belki ama deniz yıldızını kurtarma girişimi… Bunu çoğaltırsak, dünyanın birçok alanını kurtarırız diye düşünüyorum” dedi.


Ziyarete katılan konuklar da çok verimli zaman geçirdiklerini belirterek, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiler. Projeleri incelemenin ve deneyimlemenin kendileri için önemli olduğunu söyleyen katılımcılar, kırsal kalkınma ile ilişkilendirilen çalışmaları dikkate değer olarak yorumladılar. Katılımcılar, yılın sonunda gerçekleştirecekleri konferansta Nilüfer’deki kırsal kalkınma ile ortaya konulan projeleri anlatacaklarını sözlerine eklediler.


Konuklar Nilüfer Belediyesi’nin projeleri ile ilgili ziyaretlerini İhsaniye Mahallesi’ndeki Mini Bostan’ı ziyaret ederek tamamladı.  Bostanda Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclisi tarafından gerçekleştirilen fide ekimi etkinliğine İtalyan konuklar da katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.