SON DAKİKA
Hava Durumu

Sevim: Tüm meslektaşlarımızın sesi olmak için yola çıktık

Çağdaş Peyzaj Mimarları Bursa Grubu Başkan Adayı Fulya Akfidan Sevim, “Birlikte üretmek, birlikte yönetmek anlayışı ile tüm meslektaşlarımızın sesi olmak için yola çıktık” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 16:52
Kaynak: (Meriç BARUTCU)
Sevim: Tüm meslektaşlarımızın sesi olmak için yola çıktık

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi'nin 4. Dönem Olağan Genel Kurulu Aday Tanıtım Toplantısı Akademik Odalar Birliği'nde yapıldı.
Toplantıda konuşan Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi 3. dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Çağdaş Peyzaj Mimarları Bursa Grubu Başkan Adayı Fulya Akfidan Sevim, “Anayasal bir kurum olan odamızın kurumsal kimliğini ortaya çıkararak, yönetim kurulumuz ve üyelerimizin katkısıyla şubemizi saygın, etkin, katılımcı ve kapsayıcı bir birim haline getirdik. Ortak aklın ve bilimin ışığında, mesleki anlamda teknik donanımımızın daha ön plana çıktığı, odasına sahip çıkan üye, üyesine sahip çıkan oda yönetimi temel ilkesi ile iki yıl önce yola çıktık. Şimdi de yola birlikte devam etmek için buradayız” dedi.
Peyzaj Mimarları Odası’nın “Kamusal yararı korumak, mesleğin gelişmesi, meslek mensuplarının onur, hak, yetki ve mesleki çıkarlarını korumak ve geliştirmek”  amacı ile kurulmuş bir meslek odası olduğuna dikkat çeken Sevim, “Bu amaç doğrultusunda yasalarla bağlı bulunduğumuz TMMOB bütünlüğünde toplum yararına ve mesleğimiz adına, meslektaşlarımızdan aldığımız güç ile odamızın dik duruşunu göstermeye, güçlü bir ses olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Çağdaş Peyzaj Mimarları Bursa Grubu Başkan Adayı Fulya Akfidan Sevim’in konuşmasından satır başları şöyle:
“Türkiye’de “Yeşil Bursa” olarak bilinen kentimizin bu niteliğini geri kazanabilmesi için kent kimliği ve kültürel bellek açısından da yapılması gerekenler üzerine kafa yorduk; TMMOB İKK ile ayda bir yapılan rutin toplantılarda özellikle bu konuların üzerinde durduk…” 

“Bursa’nın yaşanabilir bir kent olmasında büyük önemi olan Uludağ’ın milli park statüsünden çıkarılarak alan başkanlığına dönüştürülmesi sürecinin yakından takipçisi olduk. Konu ile ilgili panel ve webinar gibi etkinlikler düzenleyerek, Uludağ hakkında bir akademik yayın dahi ürettik. Bu çalışmalarımızla TMMOB İKK ve yerel basın nezdinde farkındalık yarattık ve sürecin yakından takipçisi olduk, olmaya devam ediyoruz…”
“Bizi şube olarak büyütecek ve güçlendirecek temel itici gücün Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nde bulunan peyzaj mimarlığı bölümleri olduğunun bilincinde olarak, şube ile öğrenciler arasında entegrasyonun sağlanması üzerine çalıştık. 2022’den bu yana mezun vermeye başlayan iki bölüm, şubemizin üye sayısının hızla artmasını sağlayacak ve Bursa’daki meslektaşlarımızın sayısının artması ile mesleki örgütlülüğümüz güçlenecektir…”
“Meslektaşlarımızın kazanılmış haklarının korunarak, meslektaşlarımız arasındaki rekabet ve fırsat eşitliğini sağlamak için caba sarf ettik ve bu amaç ile de sık sık üyelerimiz ile bir araya gelmeye ve onlardan gelen katkılar ışığında hâksiz rekabete geçit vermemeye gayret ettik. Bu amaçla ruhsat proje protokolü yapılan belediyeler ve sanayi bölge başkanlıkları ile yakın iş birliği içinde çalışarak bu gibi olumsuz durumları minimize ettik. Proje denetim süreçlerini daha şeffaf hale getirmek ve hızlandırmak için bir kontrol listesi oluşturarak tüm BTB’li üyelerimiz ile paylaştık…”

“Meslek odası yapılanmasına, hayatın merkezine vicdan, adalet ve merhameti koyarak, mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirme çabasıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğine katkı koymak adına TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi’nin 10-11 Şubat 2024 tarihlerinde yapılacak genel kurulunda, 4. hizmet dönemi seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığına adayız.”

Kaynak: (Meriç BARUTCU)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.