SON DAKİKA
Hava Durumu

Tekin: Dar bir çevrenin menfaatini önceleyen!

MHP Bursa İl Başkanı Muhammet Tekin, Kestel Soğuksu bölgesine kurulmak istenilen ileri teknoloji bölgesinin kamu yararı olmayan, dar bir çevrenin menfaatlerini önceleyen girişim olduğunu öne sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 16:46
Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük
Tekin: Dar bir çevrenin menfaatini önceleyen!

MHP Bursa İl Başkanlığı, “Kestel Soğuksu’ya kurulmak istenilen ileri teknoloji sanayi bölgesinin doğru bir yatırım olmadığını açıkladı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, şunları kaydetti:

“İl Başkanlığı olarak uzun zamandır Bursa kamuoyunun gündemini meşgul eden ve bizim de yakından takip ettiğimiz Kestel Soğuksu Bölgesinde yer alan organize sanayi bölgesi projesi ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Öncelikle belirtmek isteriz ki olmazsa olmazımız Cumhur İttifakı ruhunun gereği, Bursa’mıza yakışan bir yönetim ve sorumluluk anlayışı ve tabir yerindeyse kuyumcu hassasiyetiyle hareket etmekteyiz.  Çiftçimizin arazisinin değerlenmesi, düşük maliyet yüksek fayda ile sanayicimize üretimini kolaylaştıracak faktörlerin her açıdan devreye alınması, ihracat kapasitemizi arttırarak ülkemize döviz girdisi sağlanması, işsizlikten yakındığımız bugünlerde istihdamı destekleyecek ve arttıracak adımların atılması her Türk Evladının olduğu gibi bizim de önceliğimiz ve üstlendiğimiz görevlerin, sorumluluğumuzun gereğidir. 


 

Kamu yararı olmayan
Kestel/Soğuksu’da yapılması düşünülen İleri teknoloji sanayi bölgesi sürecini tarım arazilerimizin korunması, ihtiyaç dahilinde ise sanayicimizin haklarının savunulması ve Kamu yararı sağlanması noktasında değerlendiriyoruz.  Kamu yararı olmayan, dar bir çevrenin menfaatlerini önceleyen her türlü yaklaşımın karşısındayız. Bu bağlamda Bursa’mızın nitelikli tarım arazilerinin talan edilmesini doğru bulmuyoruz. 

Bu bölgede planlanan sanayi alanı 3 bin 300 dönümlük araziyi kapsıyor. 3 bin 300 dönümlük alanın 2 bin 300 dönümü hazine arazisi iken konut yapmak amacı ile TOKİ’ye devrediliyor. TOKİ konut yapmaktan vaz geçiyor. Bir grup sanayici tarafından bir kooperatif kuruluyor. Kooperatif TOKİ’den sanayi alanı olmak koşuluyla 2 bin 300 dönümlük alanı satın alıyor. Bin dönümlük şahıs arazisinin 800 dönümünü anlaşma ile 200 dönümünün de kamulaştırma yoluyla S.S İleri Teknoloji Sanayi Toplu Yapı Kooperatifine devri yapılıyor. TOKİ ile ilgili Kooperatif arasında 29.11.2017 tarihli protokol imzalanıyor.  Çevre Düzeni Planı çalışmalarında da tarım ve orman alanı olarak geçen bu bölgede çalışmalar Bursa Kamuoyunun vicdanında aklanarak, Bursa ve ülke ekonomisine katkı sağlanması esasları üzerinde denetlenebilir bir süreç ile işletilmesi önemlidir. 

Cevaplanması gereken sorular
Bursa kamuoyuna aşağıdaki soruların cevapları net olarak verilmelidir:

-TOKİ ile imzalanan protokolün içeriği nedir?

-Kooperatif kimler tarafından kurulmuştur? Kooperatife üye olan sanayiciler kimlerdir, Sanayici olmayan üyeleri var mıdır?

-İleri Teknoloji Bölgesindeki parsel sahipleri kimlerdir?

-1/100.000’lik Bursa Çevre Düzeni Planı yapılmadan, ulaşım planları netleşmeden yapılması durumunda ileride doğabilecek sorunlar değerlendirilmiş midir?

-Bursa’daki sanayi bölgelerindeki doluluk oranları ne seviyededir? İlave sanayi alanına ihtiyaç var mıdır?
 

Asla müsaade etmeyeceğiz
Milliyetçi Hareket Partisi olarak sanayinin ve üretimin karşısında olmadığımızı bir kez daha vurgulayarak yukarıda belirttiğimiz ve çoğaltabileceğimiz sorulara net cevap verilmeden, gerekli incelemeler ve araştırmalar yapılmadan atılacak yanlış adımlarla Bursalı vatandaşlarımızın ve gelecek nesillerin menfaatlerinin göz ardı edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bursa kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.