SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldırım'da engeller aşılıyor

Yıldırım Belediyesi’nin yerel yönetimler arasında bir ilk olarak hayata geçirdiği ‘Destekli İstihdam Modeli’ projesi kapsamında eğitim verilen 120 özel gereksinimli bireyden 48’i istihdama kazandırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2023 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.07.2023 11:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Yıldırım'da engeller aşılıyor

Yıldırım Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim tarafından uygulanan ‘Destekli İstihdam Modeli’ projesi özel gereksinimli bireylere iş imkânı sağlıyor. Proje kapsamında ‘kendini tanıma ve yeteneklerini keşfetme’, ‘sosyal uyum ve iletişim’, ‘görüşme teknikleri ve özgeçmiş hazırlama’, ‘iş yeri kuralları ve işe uyum’ konularında 40 oturumluk eğitim verilen özel gereksinimli bireyler, daha sonra şartlarına uygun firmalarda istihdam ediliyor.

Yıldırım Belediyesi tarafından eğitimleri tamamlanan ve görevlendirilen ‘İş Koçu’, istihdam edilen bireylerle birlikte iş yerine giderek onların işe uyumu ve çalışma teknikleri konusunda destek oluyor. 2021 Eylül ayında hayata geçirilen proje kapsamında, yıl bazında hedeflenen 120 kişiden 48’i farklı sektörlerde istihdam edildi. 

YEREL YÖNETİMLERDE BİR İLK 

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Sevginin, özverinin, aşamayacağı bir engel yok. Bu farkındalıkla göreve geldiğimiz ilk günden itibaren özel gereksinimli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırarak, onların topluma entegrasyonu noktasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yine, Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim olarak, ‘Destekli İstihdam Modeli’ projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında 120 bireyimizi yeteneklerine göre farklı sektörlere yerleştirdik. Onların mutluluğuna katkı sağlamak bizim için mutlulukların en büyüğü. Projemizi geliştirerek, daha fazla hemşehrimize destek olacağız” ifadelerini kullandı. 

ENGELLER AŞILIYOR         

Aldığı eğitim sonrasında Mart ayında işe yerleştirilen Yeliz Yataş, “Yıldırım Belediyesi’ne ve Belsa firmasına bana desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Buraya başlamak hayatımın şansı. Çalışmayı çok seviyorum” dedi. Engelli İşkoçu Mehmet Encu, verdikleri işe uyum eğitimi sonrasında Yeliz Yataş’ı tekstil fimasında istihdama kazandırdıklarını belirterek, “Destekli İstihdam Modeli ile hem bireye hem ailesine hem de işe yerleştirdiğimiz firmaya destek sağlıyoruz. Ve kalıcı istihdam için destek vermeye devam ediyoruz” sözlerini kaydetti. Belsa Tekstil Firması İnsan Kaynakları Sorumlusu Aylin Mutlu, “Belediyemizin desteğiyle özel gereksinimli bireylerin aramızda olmasından çok mutluyuz. Yeliz çok güzel çalışıyor. Kendisinden çok memnunuz. Psikolojik olarak tüm çalışanlarımıza destek oluyor. Moral, motivasyon sağlıyor. Yıldırım Belediyesi’ne bizleri Yeliz ile tanıştırdığı için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.