SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Karabağ'daki Ermeni temsilcileri arasındaki görüşme sona erdi

Azerbaycan temsilcileri ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında Hocalı’da gerçekleştirilen ikinci toplantı sona erdi. Azerbaycan, toplantıda Karabağ'da kurulması planlanan sahra hastanesinde Azerbaycanlı ve Ermeni sağlık ekiplerinin ortak çalışmasını önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2023 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2023 19:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Azerbaycan ve Karabağ'daki Ermeni temsilcileri arasındaki görüşme sona erdi

Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde Azerbaycan temsilcileri ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasındaki ikinci görüşme sona erdi. Görüşmenin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantının yapıcı ve olumlu bir ortamda geçtiği belirtildi. Açıklamada, 21 Eylül'de Yevlah şehrinde ele alınan konuların çözümü yönünde atılan adımların ele alındığı vurgulanarak, kısa sürede sağlanan insani yardım, yakıt ikmali ve elektrik arzının sağlanması gibi Azerbaycan tarafından yapılan çalışmalardan duyulan memnuniyetin dile getirildiği bildirildi.

Görüşmede bir sonraki aşamada uygulanacak tedbirler hakkında Ermeni heyetini bilgilendiren Azerbaycan’ın Karabağ’daki Ermeni sakinler ile temaslardan sorumlu yetkilisi Ramin Memmedov, bazı yerleşim birimlerinde yalnız yaşadığı tespit edilen Ermeni asıllı yaşlı vatandaşlara ilk müdahalenin yapıldığını ve doktor gözetiminde tutulduğunu söyledi. Memmedov, Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin söz konusu kişilerle görüşebilmesi için koşulların oluşturulması, aile bireylerine ve ilgili sağlık kurumlarına teslim edilmesi önerisinde bulunduklarını Ermeni heyetine iletti.

“AZERBAYCAN VE ERMENİ SAĞLIK EKİPLERİNİN ORTAK ÇALIŞMASI ÖNERİLDİ”
Bölgede altyapı, sağlık hizmetleri ve diğer sivil faaliyetlerde bulunan kurumların temsilcileriyle görüşme düzenlenmesi ve ortak çalışma grubunun oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilen açıklamada, Hankendi ve Hocalı şehirlerinin yakınında kurulması planlanan sahra hastanesinde Azerbaycanlı ve Ermeni asıllı sağlık personelinin ortak çalışmasının önerildiği aktarıldı.
Azerbaycan tarafının ciddi kronik hastalıkları olan veya özel cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyan kişilere gerekli tıbbi yardımın sağlanmasına hazır olduğu ifade edilen açıklamada, Azerbaycanlı ve Ermeni asıllı sağlık çalışanlarından oluşan ortak mobil sağlık ekiplerinin oluşturulmasının önemine dikkat çekildi. Açıklamada, Karabağ’da yaşayan Ermeni kökenli sivil toplum temsilcileri ve sosyal aktivistlerin başkent Bakü'ye veya Azerbaycan'ın diğer şehirlerine ziyaretler düzenlenmesi önerisinde bulunulduğu ve bu tür girişimlerin sivil toplum diyalog platformu oluşturulması açısından, aynı zamanda güven artırıcı çalışmaların hayata geçirilmesi açısından önemli olduğu kaydedildi. Açıklamada, bir sonraki toplantının yakın zamanda yapılması konusunda mutabakata varıldığı aktarıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.