SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara

Çin'in başkenti Pekin'de artan vakalar nedeniyle Covid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı. Kentte çok sayıda ilçede vatandaşlara evlerinden çıkmamaları uyarısı yapılırken okullarda yüz yüze eğitme ara verildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2022 07:26
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2022 07:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara

Şehrin merkez ilçelerinin büyük bölümünde vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları tavsiye edilirken, okullarda bugünden itibaren bir hafta çevrim içi eğitime geçildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 3

Başkentte son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 154, göstermeyen 808 vaka tespit edildi. Toplam 962 vakanın 266'sı karantina bölgeleri dışında görüldü.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 4

Günlük vaka sayısı geçen haftadan bu yana ikiye katlanırken, son 24 saatte 2 kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin 91 yaşındaki bir kadın ve 88 yaşında bir erkek olduğu, her ikisinin halihazırda sağlık sorunları bulunduğu kaydedildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 5

Şehirde önceki gün 87 yaşındaki bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesi, ülkede yaklaşık 6 ay sonra Covid-19'a bağlı ilk can kaybı olarak kaydedildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 6

Merkez ilçeler Çaoyang, Haydien, Dongçıng, Şiçıng, Tongcou, Fıngtay, Şunyi ve Yançing'de vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları, ev ve iş arasındaki yolculuklar dışında yolculuk yapmamaları tavsiye edildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 7

Haydien ilçesinde okullarda bir hafta çevrim içi eğitime geçileceği, Dongçıng, Şiçıng ve Fıngtay'da da yüz yüze eğitime ara verileceği kaydedildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 8

En fazla vakanın görüldüğü Pekin'in merkezindeki 3,5 milyon nüfuslu Çaoyang ilçesinde işletmelerden ofislerindeki çalışan sayısını azaltmaları istenirken iş ve finans merkezi Guomao semtinde bu sayının yüzde 5 ile sınırlandırılması istendi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 9

KENTE GELECEKLERE 3 GÜN TEST ŞARTI

Yarıdan itibaren şehir dışından Pekin'e geleceklere başkente varıştan itibaren 3 gün test yaptırma şartı getirildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 10

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 2 bin 277, göstermeyen 24 bin 547 vaka tespit edildi.

Günlük vaka sayısının son 1 haftada 20 binin üzerine çıktığı ülkede 31 eyalet ve bölgenin 20'sinde 100'den fazla vaka kaydedildi.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 11

Ülkenin güneyindeki Guangcou ve Çongçing şehirleri vakaların en yoğun görüldüğü yerler oldu

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 12

"SIFIR VAKA" POLİTİKASI

Vakaların nüfusa oranla az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, "sıfır vaka" olarak adlandırılan katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

Çin'in başkenti Pekin'de yüz yüze eğitime ara - 13

Covid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.