SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere Temyiz Mahkemesi'nden sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planına ret

İngiltere’de temyiz mahkemesi hükümetin yasa dışı göçmenleri Ruanda’ya gönderme planının hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2023 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2023 16:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İngiltere Temyiz Mahkemesi'nden sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planına ret

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Temyiz Mahkemesi, hükümetin binlerce yasa dışı göçmeni göndermeyi planladığı Ruanda’nın "güvenli bir üçüncü ülke" olmadığına hükmetti. Mahkeme, hükümetin yasa dışı göçmenleri gönderme planını, eksiklikler giderilinceye kadar “hukuka aykırı” olarak tanımladı. Yargıçlar, ayrıca söz konusu kararın Ruanda’nın siyasi değerleriyle ilgili görüş içermediğini belirtti.

“RUANDA DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİNDEN BİRİ”
İngiltere hükümetinin karara itiraz etmesi beklenirken, Ruanda’dan da tepki geldi. Ruanda hükümeti Sözcüsü Yolande Makolo yaptığı açıklamada, Ruanda'nın güvenli bir ülke olmadığı yönelik mahkeme kararına karşı çıktıklarını belirterek, “Ruanda dünyanın en güvenli ülkelerinden biri. Mültecilere karşı örnek yaklaşımımız nedeniyle UNHCR ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından takdir edildik” dedi.

Küresel göç krizinin etkileriyle mücadeleye önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Makolo, “Ruandalılar, ülkelerini terk etmeye zorlanmanın ve başka bir ülkede yeni bir hayat kurmanın ne demek olduğunu biliyorlar. Bir toplum ve bir hükümet olarak, sığınmacıların ve mültecilerin eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu güvenli, onurlu bir ortam oluşturduk. Bu ortaklık kapsamında buraya yerleştirilen herkes bundan faydalanacaktır” şeklinde konuştu.

"KİŞİ BAŞI MALİYET 169 BİN POUND"
İngiltere, geçtiğimiz yıl Ruanda ile binlerce yasa dışı göçmeni ülkeye göndermek üzere anlaşma sağlamıştı. Haziran 2022'de uygulamaya geçmesi öngörülen Ruanda planı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ile engellenmiş, aralık ayında ise İngiltere Yüksek Mahkemesi söz konusu yasa dışı göçle mücadele politikasının yasal olduğuna karar vermişti. İngiltere hükümeti, göçmenleri Ruanda'ya gönderme planı kapsamındaki kişi başına düşen maliyeti yaklaşık 169 bin pound olarak belirlemişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.