SON DAKİKA
Hava Durumu

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Protesto ile kaos arasındaki sınır belirlenmeli

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Mahsa Amini'nin ölümünün ardından başlayan protestolardaki şiddet eylemlerini "düşmanların komploları" diye niteledi. Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınırın belirlenmesini gerektiğini belirten Reisi, "Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez" dedi. İran Cumhurbaşkanı, ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyelerinin uygulamaları için ise, "Değerler değiştirilemez ama kanunun uygulanma şekli tartışılabilir" yorumunda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 08:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 08:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İran Cumhurbaşkanı Reisi: Protesto ile kaos arasındaki sınır belirlenmeli

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, genç bir kadının gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine başlayan ve ülkede onlarca kişinin ölümüne yol açan gösterilere ilişkin, "Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınır belirlenmelidir. Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez." dedi.

Reisi, İran devlet televizyonunda canlı yayınlanan programda Mahsa Amini'nin ölümünden sonra 12 gündür ülkeyi etkisi altına alan protesto dalgasını ve "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyesine yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Mahsa Amini'nin ölümünün herkesi üzdüğünü ve olayın yargıya intikal ettiğini belirten Reisi, Emini hastaneye kaldırıldığında Semerkant'ta bulunduğunu ve hadisenin soruşturulması için yetkililere talimat verdiğini söyledi.

"ADLİ TIP RAPORUNU BEKLİYORUZ"
Amini'nin ölüm haberini aldığında ise ailesini arayarak, başsağlığı dilediğini aktaran Reisi, "Bunun benim ve her İranlı için acı bir haber olduğunu ve konunun takipçisi olacağımı kendilerine söyledim. Konunun takipçisi olmak bizim vazifemiz, ilkemiz şeffaflık ve adaletin uygulanmasıdır" diye konuştu.

Hadisenin adli tıp tarafından incelendiğini ve nihai raporun birkaç gün içinde açıklanmasını beklediklerini söyleyen Reisi, "Kurumlar tarafından ön raporlar verildi ancak nihai görüş henüz sunulmadı ve elbette nihai görüşün yargı sistemi tarafından verilmesi gerekiyor. Adli Tıp Kurumu, konuyu inceleyip görüşünü açıklayacak biz de bu kurumun kesin raporunu bekliyoruz." diye konuştu.

"KANUNUN UYGULANMA ŞEKLİ TARTIŞILABİLİR"


Ülkede 2005'ten bu yana görev yapan ve "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyesine yönelik eleştirileri de değerlendiren Reisi, şunları kaydetti:

"Bu süreçte kolluk güçlerinin yöntemine ilişkin medyada, gazetelerde ve kamuoyunda yorumlar yapıldı. Öneriler ve eleştiriler var. Ne bu tartışma ne de bir kanun ve kararın genel uygulaması konusunda olumlu ve olumsuz görüşlerin dile getirilmesinden korkmalı.

Farklı görüşler alınmalı ve ifade edilmelidir. Bunun uygulanma yönteminin yanlış olduğu düşünülüyorsa ve yeni fikirler varsa bu yeni görüşler tartışılıp uygulanabilir. Değerler değiştirilemez ama kanunun uygulanma şekli tartışılabilir."

"ŞİDDET EYLEMLERİ DÜŞMANLARIN KOMPLOSU"

İran Cumhurbaşkanı, İrşad devriyesinin uygulamalarının yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceğine dair soruya da "Yasanın uygulanmasında en iyi yöntemler dikkate alınmalıdır. Muhalif görüşler için platform sağlamalıyız. Hükümet bu görüştedir." dedi.

Ülkede ölümlere yol açan protestolardaki şiddet eylemlerini "düşmanların komploları" olarak niteleyen Reisi, "Tartışma, eleştiri ve hatta bazı sorunlar hakkında protestolar yanlış değildir. Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınır belirlenmelidir. Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez." diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.