SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin: Erdoğan güçlü bir lider, Türkiye güvenilir bir ortak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Batı tehlikeli ve kanlı bir oyun oynuyor. Er ya da geç batı ortak geleceğimiz hakkında görüşmelere başlamak zorunda kalacak" açıklamasını yaptı. "Nükleer silah var olduğu sürece onu her zaman kullanma tehlikesi var" diyen Putin, Donbas'a ilişkin ise, "Rusya'ya katmak zorundayız, kendi başlarına hayatta kalamazlar" dedi. Türkiye ile ilişkilere de değinen Rus lider, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü bir lider, Türkiye'nin ise güvenilir bir ortak olduğunu belirterek, Türkiye ile çok sayıda karşılıklı çıkarlarımız var" diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2022 19:28
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2022 19:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Putin: Erdoğan güçlü bir lider, Türkiye güvenilir bir ortak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Valdai Tartışma Kulübü Toplantısı'na katıldı. Putin,  Batı'yı rekabet edemediği için rakiplerine karşı ekonomik yaptırımlar uygulamakla suçladı.

Batı'nın Asya'nın yükselen ekonomik ve siyasi gücü ile adil bir şekilde mücadele edemediğini belirten Putin,  Batılı ülkelerin egemenliklerini sürdürmek ve "ikinci sınıf medeniyetler" olarak gördükleri ülkeleri ellerinde tutmak için uluslararası ilişkilerin kurallarını bir kenara attıklarını öne sürdü. 

Putin, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Son küresel olaylar, ekonomik alan da dahil olmak üzere sistemik krize doğru gidiyor. Ukrayna'da savaşa, Tayvan'da istikrarsızlık durumuna tanık oluyoruz. Batı tehlikeli ve kanlı bir oyun oynuyor. Küresel kriz herkesi etkiliyor.

Er veya geç Batı, ortak geleceğimiz hakkında görüşmelere başlamak zorunda. Batı, başka medeniyetlerin gelişimini kontrol etmeye çalışıyor. Batı, kolonyalizm nedeniyle kör oldu. Batı ve NATO ile ilişkileri geliştirmeye ve onlarla dostluk kurmaya çalıştık."

NÜKLEER SİLAH 

Putin, "Nükleer silah var olduğu sürece onu her zaman kullanma tehlikesi var" diyerek Batı'ya meydan okurken, Donbas'a ilişkin ise, "Rusya'ya katmak zorundayız, kendi başlarına hayatta kalamazlar" dedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Putin, açıklamalarında Türkiye ile ilişkilere de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü bir lider, Türkiye'nin ise güvenilir bir ortak olduğunu belirten Putin, "Erdoğan ve Türkiye kolay ortaklar değil ama anlaşmalara varmak için istek var, çok sayıda karşılıklı çıkarlarımız var" dedi. 

PUTİN UKRAYNA'DKİ 4 BÖLGEYİ İLHAK ETTİ VE SIKI YÖNETİM İLAN ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçen ay Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Rusya, Kırım'dan sonra Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15'ini daha ilhak etmiş oldu.

Kiev'e müzakere masasına dönme çağrısında bulunan Putin, "Ne Ukrayna ne de Batı birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamaz. Milyonlarca kişi kararını vermiştir" dedi. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada "Topraklarımızı kurtaracağız" denilirken AB, Rusya'nın ilhakının tanınmayacağını vurguladı.

Öte yandan, Putin, ilhak edilen Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde sıkıyönetim ilan edilmesine yönelik kararname imzaladı.

Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için geçen ay referandumların düzenlendiğini anımsatan Putin, Ukrayna yönetiminin ve Batılı ülkelerin referandumların sonuçlarını kabul etmek istemediğini belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.