SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya: G7, küresel istikrarı baltalayan girişimler için kuluçka merkezi haline geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından G7 Zirvesi'nin ardından yapılan yazılı açıklamada, "G7, Anglosaksonların öncülüğünde küresel istikrarı baltalayan yıkıcı girişimler için bir kuluçka merkezi haline geldi" denildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 07:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 07:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Rusya: G7, küresel istikrarı baltalayan girişimler için kuluçka merkezi haline geldi

Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Yediler Grubu Zirvesi, Japonya'nın Hiroşima kentinde sona erdi. Zirvenin ana sonucu, hem Rusya hem de Çin karşıtı ifadelerle dolu bir dizi açıklamadır. Böylelikle G7 etkinliğinin sonuçları bir kez daha uluslararası ilişkilerde ayrım yapmaya yönelik siyasallaştırılmış kararlardır. G7 geçmiş dönemlerde üyelerin dünyadaki gündeme dair konumlarını belirlediği bir yapıydı. Ancak şimdi geri dönülmez bir şekilde yozlaştı. Anglosaksonların öncülüğünde küresel istikrarı baltalayan yıkıcı girişimler için bir kuluçka merkezi haline geldi. Bunlar daha sonra NATO, Avrupa Birliği ve Washington uydularından oluşan Amerikan yanlısı kalabalığa dayatılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

"G7, RUSYA İLE ÇATIŞMAYA ODAKLANDI"
G7 Zirvesi’nde Ukrayna'ya verilen desteklerin eleştirildiği açıklamada, “G7 tam anlamıyla Rusya ile kapsamlı bir çatışmaya odaklandı. ABD’nin çabalarıyla, ülkemize karşı yaptırım önlemleri ve Kiev rejimine Batı askeri tedarikinin ölçeği ve zamanlaması dahil olmak üzere ‘hibrit’ savaşın diğer unsurları için planlama karargahı işlevlerini üstlendi. Bugün birliğinin var olmasının anlamı da budur. Zirvenin sonuçları da bunu doğruluyor. Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratma niyetlerini ısrarla ortaya koyan G7 ülkelerinin liderleri, Kiev'de yönettikleri rejimin liderini toplantılarına getirdiler ve sonunda Hiroşima olayını bir propaganda gösterisine dönüştürdüler" ifadelerine yer verildi.

"G7'NİN KÜRESEL SORUNLARIN ŞİDDETLENMESİNDE ÖNEMLİ BİR FAKTÖR OLDUĞU AÇIKTIR"
G7'nin küresel sorunların şiddetlenmesinde büyük rol oynadığının öne sürüldüğü açıklamada, "G7 ülkeleri, Rusya ve Çin ile ilişkilerin gelişmesini engellemek için Batılı olmayan devletleri kendi yanlarına çekmek amacıyla onlarla flört etmekten çekinmiyor. Ancak G7'nin küresel sorunların şiddetlenmesinde önemli bir faktör olduğu açıktır" ifadeleri kullanıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.