SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu

Ukrayna-Rusya savaşı dokuzuncu ayında devam ederken, İngiltere'deki bir araştırma kurumu, sır gibi saklanan bir Rus askeri birliğini ifşa etti. 30'u aşkın genç mühendisten oluşan bu ekibin füzelerin hedefini belirleyen aşamalarda görev aldığı aktarıldı. Yarbay Igor Bagnyuk komutasındaki birlik, Ukrayna'da en az 70 sivilin ölümünden ve enerji altapısının yıkımından sorumlu tutuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu

İngiliz araştırma kurulu Bellingcat’in yeni raporuna göre, Ukrayna'daki ölümcül füze saldırılarının arkasında çoğunluğu genç mühendisler ve bilişim teknoloji uzmanlarından oluşan gizli bir Rus askeri birimi bulunuyor. 

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 2

3 EKİBE BÖLÜNDÜLER

Bellingcat, en az 33 askeri mühendisin Rusya Genelkurmay Bakanlığı’nın az bilinen Ana Hesaplama Merkezi'nde (GVT'ler) çalıştığını yazdı. Bu mühendislerin, deniz, hava ve karadan fırlatılan seyir füzelerinden sorumlu ve Moskova ve St. Petersburg'daki güvenli komuta merkezlerinden çalışan 10 kişilik üç ekibe bölündüğü aktarıldı.

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 3

Raporda, “Bazılarının daha önce donanma kaptanı veya gemi mühendisi olarak askerlik hizmeti vardı. Diğerleri, kurumsal BT uzmanları veya oyun tasarımcıları olarak daha önce sivil iş deneyimine sahipti” ifadeleri kullanıldı.

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 4

Bununla birlikte, isminin gizli kalması koşuluyla konuşmayı kabul eden bir GVT üyesi füze saldırılarının planlama aşamasını şöyle anlattı:

“Füze atma öncesi planlamak birçok sorunu beraberinde getirir. Fırlatma alanından hedefe uçuş yolunun tamamının simülasyonu oluşturulur. Ortaya çıkan rotayı ayarlamak için çeşitli girdilere dayalı algoritma yazılımcılar tarafından yazılır. Daha sonra fize hedefine fırlatılır.”

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 5

KİLİT İSİM YARBAY IGOR BAGNYUK

Öte yandan Bellingcat, Rusya'nın askeri mühendislik okullarının mezunları arasındaki telefon görüşmelerini takip ederek ve Rusya'da karanlık internet ağlarına düşen istihdam verilerini analiz ederek GVT üyeleri hakkında bilgi edindiğini aktardı. Kuruluşun bildirdiğine göre, bu gizli birliğin arkasındaki isim ise Yarbay Igor Bagnyuk. 

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 6

Bellingcat, Bagnyuk ve emrindeki askerlerin Ukrayna'nın askeri ve güvenlik komuta merkezlerini ve ulusal enerji şebekelerini hedef aldığını iddia etti. 

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 7

SİVİLLER VURULDU

Bununla birlikte, açık kaynaklı kanıtlar, birden fazla füzenin askeri olmayan hedeflere çarptığını, konut binalarına zarar verdiğini, anaokullarını ve oyun alanlarını vurduğunu gösterdi.

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 8

10-18 Ekim tarihleri ​​arasındaki en büyük Rus saldırı dalgasında, en az 70 Ukraynalı sivil öldürüldü ve ülkenin enerji altyapısının yüzde 40'ı yıkıldı. Bellingcat'in raporu, GVT'lerin en az 2 Ekim'den beri en son saldırılara hazırlandıklarını öne sürdü. 

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 9

EMİR-KOMUTA ZİNCİRİ AÇIKLANDI

Belingcat ayrıca, Bagnyuk'un bireysel fotoğraflarını ve birimin grup fotoğraflarını sağlayan birlik üyesine atıfta bulunarak,  Bagnyuk'un GVT'lerin "füze ​​ön planlayıcıları alt birimine" komuta ettiğini açıkladı. 

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 10

Bellingcat'ın raporuna göre, Bagnyuk'un Suriye'de görev yaptığına inanılıyor ve kanıtlar, o ülkedeki füze saldırılarını da koordine ettiğini gösteriyor.

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 11

Belllingcat, elde ettiği veriler kapsamında gizli birimi emir komuta şemasının da ortaya çıkarıldığını açıkladı. Bua göre, en tepede Tümgeneral Baranov yer alırken, ardından Albay Kapshuk, Yarbay Bagnyuk ve  Yarbay Anton Timoshinov geliyor.

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 12

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 13

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 14

Rusya'nın Ukrayna'daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu - 15

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.