SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücrette zam beklentisine işverenden çözüm önerisi!

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, asgari ücrete ek zam olmazsa işverenlerin yeni bir düzenleme yapabileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2022 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2022 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Asgari ücrette zam beklentisine işverenden çözüm önerisi!

Asgari ücretin, enflasyondaki artışla hızlı şekilde eridiğini belirten Özdebir, hayat standartlarının eriyen ücretler karşısında düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Özdebir, bunun yapılmaması halinde işletmelerin getirebileceği “çözüm”ü de “Belki 3 kişi çalıştıracağına 2 kişi çalıştıracak, 1 kişinin ücretini de öbürlerine verecek” ifadeleriyle açıkladı.

‘DAYANABİLECEKLERİ ORANA GÖRE HAREKET EDECEKLER’

Özdebir, “Bu konuda kanuni düzenleme yapılabilir. İşletmeler kanuni bir düzeltme olmasa bile bunu telafi eder diye düşünüyorum. İşletmelerin mali bünyelerine ve karlılıklarına göre, dayanabilecekleri oran neyse onu yapacaklar.”

‘İNSANLARI AÇ BIRAKAMAZSINIZ’

“Karlılığı yüksek olan firmada daha yüksek oranda olur, düşük olan firmalar da yapabildiği kadar yapar. İnsanları aç bırakamazsınız, devlet artırmasa da bir şekilde işletmeler bunu artırmaya çalışacaklar.”

‘İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK MECBURİYETİNDEYİZ’

“Belki 3 kişi çalıştıracağına 2 kişi çalıştıracak, 1 kişinin ücretini de öbürlerine verecek. Firmalar, yanında çalıştırdığı insanların ihtiyaçlrını, gücünün yettiği kadar karşılamak mecburiyetinde” dedi.

‘SAVAŞ ENFLASYONU ETKİLİYOR’

Tüketici ve üretici enflasyonu arasındaki makasın giderek büyüdüğüne dikkati çeken Özdebir, Rusya-Ukrayna savaşının bu makası biraz daha açabileceğini dile getirdi. Özdebir, bu ülkelerin buğdaydan ayçiçeğine, demirden çeliğe kadar çok sayıda üründe Türkiye’nin en büyük tedarikçisi olduğunu hatırlatarak, Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisinin özellikle bu ürünlerde fiyatların artmasına yol açabileceğini anlattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.