SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da istihdama BUTGEM dopingi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM, 2021-2022 eğitim döneminde istihdama dönük meslek edindirme ve geliştirme kurslarına devam ediyor. Farklı sektörlere yönelik çok sayıda eğitim programından faydalanan kursiyerlerin önemli bir kısmı kurs bitmeden istihdam ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2021 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 19.11.2021 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bursa'da istihdama BUTGEM dopingi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 12 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet veren BUTGEM, 2021-2022 eğitim döneminde daha zengin ve nitelikli bir eğitim programı ile çalışmalarını sürdürüyor. İş dünyasında değişen şartlar ve ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim çeşitliliğini her eğitim döneminde artıran BUTGEM, 8 ana sektörde 186 eğitim programı düzenliyor. Otomotiv metal makine, endüstriyel otomasyon ve mekatronik, bilgi teknolojileri, tekstil, yönetim ve finans ve enerji sektörlerine yönelik eğitim programları kurgulayan BUTGEM, profesyonel alanlarda düzenlediği modüler eğitim programlarıyla da çalışanların uzmanlaşmasına katkı sağlıyor.

CNC OPERATÖRÜ KADINLAR BUTGEM’DE YETİŞİYOR
BUTGEM’in yeni dönem CNC Operatörlüğü kurslarına kadın kursiyerler de yoğun ilgi gösteriyor. Ayşe Tümsek, kadınların da CNC operatörlüğü mesleğini yapabileceğine inandığını belirterek, “CNC operatörlüğü geniş iş alanı olan bir meslek. Kendi işimi kurmayı istiyorum. Kadınların da bu mesleği yapabileceğini, sadece erkeklere yönelik bir meslek olmadığını göstermek istedik. Meslek sahibi olmak isteyenler düşünmeden BUTGEM’e mutlaka gelmeli.” dedi.

“EĞİTİM BİTMEDEN İŞ GÖRÜŞMELERİ YAPTIK”
BUTGEM’in makine tasarım eğitim programından faydalanan Burçe Ceren Kıraç ise “Kadın olduğumuz için bazı engeller ile karşılaşabiliyoruz. Hedefim makine sektöründe kadın ve erkek ayrımı olmadığını göstermek. Eğitim programımız oldukça yoğun. Buraya geldiğimde sıfırdım diyebilirim. Eğitimden sonra bu işi yapabileceğime olan güvenim arttı. Eğitimler bitmeden iş görüşmeleri yaptım. Oldukça olumlu geri dönüşler aldım. En yakın zamanda iş hayatına atılmayı istiyorum.” diye konuştu.

“İŞSİZ KALMA KORKUM YOK”
CNC Operatörlüğü kursiyerlerinden Neşet Dil, sanayi şehri Bursa’da CNC operatörlüğünde önemli bir istihdam talebi olduğunu belirterek, “Bu işi yapıp yapamayacağımı bilemiyordum. Üzerimdeki korkuyu BUTGEM’de attım. Eğitimimiz tamamlanmadan iş görüşmelerimizi yaptık. BUTGEM’den mezun olduktan sonra işim hazır. İşsiz kalma korkum yok.” dedi.

KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN İŞ TEKLİFİNİ REDDETTİM
Makine Mühendisi Emre Baş, BUTGEM’in eğitimlerinden 2019 yılından bu yana haberdar olduğunu söyledi. Bir makine mühendisinin görevinin hayatı kolaylaştırmak olduğu kadar teknolojiye ayak uydurmak olduğunu belirten Baş, bu konuda eksiklikleri tamamlamak için BUTGEM’e geldiğini belirtti. Kurs öncesinde gelen bir iş teklifini de reddettiğini belirten Emre Baş, “Kurstan sonra herhangi bir istihdam sorunu yaşayacağımı düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

HEM PRATİK HEM TEORİK ZENGİN EĞİTİM İÇERİĞİ
Makine tasarım kursuna katılan Makine Mühendisi Esra Karçal, BUTGEM’de hem teorik hem de pratik eğitimler aldığını söyledi. Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu Yakup Küçük, temmuz ayından bu yana otomasyon sistemleri eğitimine katıldığını söyledi. BUTGEM’e gelmesindeki en önemli nedenin teorik ve pratik zengin eğitim müfredatı olduğunu belirten Küçük, merkezin iş hayatı öncesi kursiyerlere önemli bir deneyim yaşattığını vurguladı.

“GELECEK İÇİN UMUTLUYUM”
Resim öğretmeni Müşerref Parpar, BUTGEM tekstil desen tasarımı bölümünde 640 saat eğitim aldığını söyledi. Eğitimden sonra iş başı yapmak istediğini belirten Parpar, “Meslek edinmek ve geliştirmek için BUTGEM en doğru adres.” dedi. Moda tasarımı kursiyeri Eda Oral, verimli ve faydalı bir eğitim dönemini geride bıraktığını belirterek, eğitimlerin ardından rahat bir şekilde iş bulacağına inandığını söyledi. Moda tasarım kursiyeri Yeter Vatansever ise kendi patentinin olduğu bir markasının olduğunu belirterek, BUTGEM’in kendisine önemli bir vizyon kattığını kaydetti.

“35 BİNDEN FAZLA KİŞİ MESLEK SAHİBİ OLDU”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik ve donanımda insan kaynağı yetiştirilmesinin Türkiye’nin küresel rekabetçiliğinin artırılması adına en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Özellikle pandemi sonrası Türkiye’ye yönelik artan tedarik talebinin karşılanması ve ihracat fırsatının değerlendirilmesi için tüm firmaların hazırlıklı olması gereken bir dönemden geçtiklerini aktaran Başkan Burkay, “Odamızın mesleki eğitim projelerinden olan BUTGEM’de şimdiye kadar 1.100’ün üzerinde eğitim programıyla 35 bine yakın kişi meslek sahibi oldu. BUTGEM, iş sahibi olmak isteyenlere büyük bir imkan ve fırsatlar sunuyor. BTSO olarak nitelikli istihdama yönelik model çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.