SON DAKİKA
Hava Durumu

Çalışanları ilgilendiren 'maaş' detayı!

İşsizlik maaşı en az 6 ay, en fazla 10 ay ödeniyor. Maaş da bu yıl için 1.986-3 bin 972 lira arasında değişiyor. 6 ay maaş bağlanan kişiye toplamda en az 12 bin lira ödenirken, en yüksek ve en uzun süre maaş alana toplamda 39 bin 720 lira ödeme yapılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 01:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 01:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Çalışanları ilgilendiren 'maaş' detayı!

İşverenin haksız bir sebeple işçiyi işten çıkarması veya işçinin haklı sebeple iş akdini feshetmesi halinde devlet 10 aya kadar işçiyi koruyan bir ödeme yapıyor. Buna 'işsizlik ödeneği (maaşı)' deniyor. İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için işçinin son 3 yılda en az 600 prim günü bulunması ve son 120 gün hizmet akdi ile çalışması gerekiyor. Ayrıca iş akdinin feshinde işçinin kendi istek ve kusurunun bulunmamasına da bakılıyor.

SÜREYİ KAÇIRMAYIN

Son 3 yılda adına en az 600 gün prim ödenene 6 ay, 900 gün prim ödenene 8 ay, 1080 gün prim ödenene ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı bağlanıyor. İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi verildikten sonra '30 gün içinde' İşkur'a başvurmak şart. Başvurular, 'iskur.gov.tr' veya 'e-Devlet'ten veya İşkur'a elden şeklinde olabiliyor. Başvuru, izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılıyor. İşsizlik maaşı, kimlik kartıyla herhangi bir PTT şubesine başvurarak her ayın 5'inde çekilebiliyor. Maaşın 6 ay içinde çekilmesi gerekiyor. Bu süre aşılırsa maaş İŞKUR'ageri gidiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI 4 KOŞULDA İPTAL EDİLİYOR;

-İşkur'un teklif ettiği işin haklı bir nedene dayanmaksızın reddedilmesi.

-İşsizlik ödeneği alınan dönemde kayıtdışı olarak çalışmanın tespit edilmesi.

-İşsizlik maaşı alınan sürede, 'emeklilik' gerekçesiyle yaşlılık aylığı alınmaya başlanması.

-İşkur tarafından önerilen mesleki geliştirme eğitiminin reddedilmesi.

NASIL HESAPLANIYOR?

Peki işsizlik ödeneği ne kadar oluyor? İşsizlik maaşı asgari ücrete göre her yıl artıyor. Bu yıl için geçerli asgari ücret net 4 bin 250 lira, brüt ise 5 bin 4 lira olarak belirlendi. İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aylık brüt maaş dikkate alınıyor. Maaş, ortalama brüt kazancın yüzde 40'ı kadar oluyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. Buna göre 2022 yılından itibaren son 4 ay asgari ücretle çalışana en az 1.986 lira net işsizlik maaşı bağlanıyor. En yüksek işsizlik maaşı da net 3 bin 972 lira.

ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Ücretler dışında son 4 ayda prim ve ikramiye gibi her çeşit hak da işsizlik maaşında etkili oluyor. Bu ödemeler prime esas kazancı artırıyor ve bu da işsizlik ödeneğine esas tutarı yükseltiyor. Ayrıca ödenek süresi boyunca İşkur, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödüyor. Bu primler sayesinde hem işçi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler, herhangi bir ek belge hazırlamadan sağlık hizmetinden ödenek süresi boyunca ücretsiz faydalanmaya devam ediyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.