SON DAKİKA
Hava Durumu

Escar yatırım yapılabilir notu aldı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Türkiye’de filo kiralama sektörünün öncü şirketlerinden Escar’ı A+ ile “yatırım yapılabilir” kategoriye aldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2021 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2021 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Escar yatırım yapılabilir notu aldı

Filo kiralama sektöründe en yüksek sözleşme yenileme oranına sahip Escar (Escar Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş.), halka arzının ardından ilk derecelendirme notunu A+ olarak aldı. Uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Escar’ı “yatırım yapılabilir” kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A (Trk)”, görünümünü “Stabil” olarak belirledi. Escar’ın Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Not ve görünümleri ise “BB” ve “Stabil” olarak kaydedildi.

JCR Eurasia Rating tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Escar’ın “yatırım yapılabilir” şirket kategorisinde yer almasının dayanakları şöyle sıralandı:

Dönem net karı ve karlılık göstergelerinde görülen kayda değer artış,

İncelenen dönemler boyunca borç ödeme kapasitesinde görülen düzenli iyileşme,

Halka arz ile birlikte özsermaye seviyesindeki kayda değer artışın büyüme ve manevra kabiliyeti için alan oluşturması,

Uzun vadeli kontratların şirket gelirlerindeki öngörülebilirliği artırması,

Çeşitlendirilmiş ve üst düzey müşteri portföyünün varlık kalitesini artırması

Aktiflerinin büyük bir kısmının hızlı nakde çevrilebilen varlıklardan oluşmasının şirkete sağladığı esneklik

Dengeli döviz pozisyonunun potansiyel kur farkı zararlarına karşı kalkan oluşturması

Orta ve uzun vadede filo kiralama sektöründeki olumlu görünüm

JCR Eurasia Rating tarafından verilen notun gurur verici olduğunu kaydeden Escar Genel Müdürü Nora Karakaş, şunları söyledi:

“Filo kiralama sektöründe en yüksek sözleşme yenileme oranına sahip şirket olarak başarımızın tescillenmesi daha büyük başarılar için bizi motive ediyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle piyasada zorlanmalar yaşanmış olsa da sunduğumuz kaliteli hizmet sayesinde müşteri kaybı yaşamadık ve bunu da gelirlerimize yansıttık. Araç fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ikinci el araç satışlarından da önemli bir gelir elde ettik. Sadece uzun dönemli araç kiralama hizmeti veriyoruz. Toplam 3,848 araçlık filomuz ve 210 adet kurumsal müşterimizle uzun yıllara dayanan ve güven üzerine kurulan ilişkilerimiz var. Bu da bizi her türlü kriz ve türbülanstan koruyor. Fleet excellence anlayışı, bize sektörde “en yüksek sözleşme yenileme” oranına sahip şirket unvanını da kazandırıyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.