SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT sonrası yüzde 30 kayıp endişesi: Konu bakanlık masasında

EYT sonrası oluşabilecek yüzde 30’luk kayıp endişelendirdi, konu bakanlık masasında. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Aralık ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor. İşverenler ise ilk etapta emekli olacak 1,5 milyon kişi ile birlikte deneyimli işgücü kaybı ve kıdem tazminatı maliyeti ile karşı karşıya kalacak. Firmalar, ’emekli olanlar çalışmaya devam etsin’ önerisinde bulunurken, aynı zamanda mali destek de talep ettiler.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2022 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2022 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT sonrası yüzde 30 kayıp endişesi: Konu bakanlık masasında

 Milyonların gözünü çevirdiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda sona gelindi. Uzun zamandır takip edilen ve Aralık ayında Meclis’e gelmesi beklenen konu ile ilgili iş dünyası endişeli. EYT ile ilk etapta 1,5 milyon kişinin emekli olması beklenirken, kıdem tazminatı maliyeti ve işgücü kaybı sıkıntı oluşturabilir. Bu durumda işgücü kaybının yüzde 30’lara varabileceği ifade edilirken, kıdem tazminatı için de mali destek talep edildi.

EYT sorunu, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların ’emekliliği hak etme koşulları’nın değiştirilmesiyle ortaya çıktı. Bu değişimle birlikte mağdur olanlar, prim ve yıl şartını karşılamalarına rağmen yasanın değişmesiyle emeklilik yaşlarının gelmesini bekliyor. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin EYT sorunu yaşadığı belirtilirken, gelecek olan düzenleme ile ilk etapta 1,5 milyon kişinin emekli olması bekleniyor.

HİSARCIKLIOĞLU, BAKAN BİLGİN’LE GÖRÜŞTÜ

NB Ekonomi’nin edindiği bilgilere göre, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, geçen hafta içinde iş dünyasının endişe ve çözüm önerilerine yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi ve endişelerini dile getirdi. TOBB, düzenlemeye karşı olmadığını ancak çalışma hayatına ve ekonomiye etkileri olacağını, işletmelere gelecek ilave yükler konusunda da daha detaylı çalışmalar yapılması gerekliğini belirtti.

‘ÇALIŞMAYA DEVAM ETSİNLER’ TALEBİ

EYT sorununun çözümü ve emekli olacak kesim ile birlikte firmalar, kalifiye ve deneyimli elemanları kaybetme riski yanında, bu kişilerin yüksek tazminat tutarlarıyla da karşı karşıya kalabilecek. Üstelik, Ocak ayında asgari ücrete yapılacak artış sonrası da ücretlerde yukarıya doğru bir baskı oluşacak. Bu durumun iş ortamında sıkıntılara yol açabileceğinden endişe ediliyor.

İş dünyası bu geçiş sürecinde, kıdem tazminatları için mali destek, çalışanların dolayısıyla rekabet gücünün de korunması için emekli olup da çalışmaya devam etme yönünde özendirici yaklaşım uygulanmasını talep ediyor. TOBB yanında, TİSK de benzer yaklaşımı içeren bir girişimde bulunduğunu, Bakanlığa bir rapor sunduğunu önceki haftalarda açıklamıştı.

İŞGÜCÜ KAYBI YÜZDE 30’U BULABİLİR

TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, NB Ekonomi’ye yaptığı açıklamada, düzenlemenin kıdem tazminatı yükü ve nitelikli eleman kaybı gibi ciddi riskler barındırdığını kaydetti. Kendi hesaplamalarına göre, işgücü kaybının yüzde 30’lara varabileceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Finansmana erişimin kısıtlı, nakit akışlarının sıkışık olduğu bu dönemde yüklü bir tazminatla karşılaşmak bizleri daha da zorlayacaktır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.