SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Gıdada Kayıpları En Aza İndirmenin Yolu Kurumsallaşmadan Geçiyor’

MÜSİAD Bursa, Gıdada Fiyat Artışı ve Kurumsallaşmayı Mercek Altına Aldı

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 13:59
Kaynak: Bülten
‘Gıdada Kayıpları En Aza İndirmenin Yolu Kurumsallaşmadan Geçiyor’

MÜSİAD Bursa Şubesinin konuğu olan Paket Taxi Genel Müdürü Oğuzhan Güngördü, gıda sektöründe kayıpları en aza indirgemek için firmaların kurumsallaşmaya yatırım yapmaktan kaçınmaması gerektiğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Genel Toplantısı düzenlendi. Paket Taxi Genel Müdürü Oğuzhan Güngördü, deneyimlerini paylaştığı MÜSİAD üyeleri ile birlikte Türkiye’de gıda fiyatlarının neden arttığı sorusuna yanıt aradı.

Şenocak: Krizleri Fırsata Çevirmeliyiz

Gıda sektörünün ülke ekonomisi için taşıdığı stratejik önemin son dönemde jeopolitik risk unsurları göz önüne alındığında daha da arttığını vurgulayan MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Şenocak, “İstişareye çok önem veren bir topluluğun üyeleri olarak ülkemizde gıda fiyatlarının neden arttığına yanıt bulmaya çalıştık ve sektör temsilcilerimiz için bu anlamda bir yol haritası oluşturma çalıştık. Bu harita sayesinde satın alma, depolama, üretim ve satış planlarını daha sağlıklı bir şekilde yapacaklarına inanıyorum. Gıda sektöründe küresel çaplı büyük sorunlar yaşanıyor. Jeopolitik riskler de bu çetrefili sürecin adeta tuzu biberi oluyor. Bize düşen, iş dünyamızı risklere karşı korunaklı hale getirmek ve krizleri fırsata çevirerek pozitif ayrışmayı sağlamaktır.” diye konuştu.

Güngördü: Eşle Dostla İş Yapmak, Büyümeye Engel

Firmaların kurye ihtiyaçlarına çözüm üreten Paket Taxi firmasının Genel Müdürü Oğuzhan Güngördü, “Kurumsallaşmak, kişilerin tercihidir. Patronlar ne kadar isterse firma, o kadar kurumsallaşabilir. Bazen bu konuda çok ısrarcı olmamak da gerekir. Markaların ömrü vardır ancak şirketlerin de ömrü uzayabilir. Sermayesini daha iyi değerlendirmeye kafa yoran uzun soluklu yol alabilir. Ortak akılla yapmak çok daha kolay. Eşle dostla iş yapmak, kurumsallaşmanın, sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük engellerden biridir. Sahadaki çalışanı kurumsal yapmak zorunda da değilsiniz. Ama insan kaynakları, tamir-bakım, filo, satın alma, pazarlama, muhasebeyi kurumsallaştırmak avantaj sağlar. Şirket iyi kazanabilir ama çok önemli kayıplar olduğu uzun vadede görülmeyebilir. O yüzden kurumsal yapıya yatırım yapmaktan kaçınmayın.” dedi.

Atalay: İsraf Ve Kuraklık Tehdidini Unutmayalım

MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sektör Kurulları Başkanı Halil Atalay da “Gıda, kendi içinde çok farklı varyasyonları olan bir sektör. Ar-Ge ve inovasyondan tedarik zincirine uzanan çok farklı kulvarlarda atılımlar yapmak durumundayız. Bu, rekabetçilikte avantajlı konuma gelmemiz için olmazsa olmaz bir durumdur. Keza israf konusunu da göz ardı etmemeliyiz. Ülkemizde günde 12 milyon ekmek çöpe gidiyor. Dünya genelinde ise üretilen gıdaların yüzde 30’u henüz rafa çıkmadan israf oluyor. Yine kuraklık tehdidini de göz önünde bulundurmalıyız. Bu tehdidin bizden alacaklarını hesaba katarak stratejik yatırımlar yapmalıyız.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.