SON DAKİKA
Hava Durumu

İlaçta 'iskonto' oyunu: Fatura vatandaşa çıkıyor

Firmaların, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için söz verdiği iskontodan tamamen veya kısmen keyfi vazgeçmesi hastaları mağdur ediyor. Firmalar son olarak diyaliz ilaçlarındaki iskontosuz satışa devam edeceğini açıkladı. Bazı ilaçların fahiş fiyat farkını ödemek hastaya kalıyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 17:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İlaçta 'iskonto' oyunu: Fatura vatandaşa çıkıyor

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 bölge eczacı odası tarafından yapılan yazılı açıklamayla, SGK geri ödeme listesindeki ilaçlar için ilaç firmalarından istediği iskontoları bazı ilaç firmalarının uygulamadığı belirtildi.

Açıklamada, bu durumun ilaca erişimi zorlaştırdığı ve aradaki farkın da hastalara çıkarıldığı bildirildi.

Dünya'da yer alan habere göre; son dönemde bazı ilaç firmaları, SGK'nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçtiğine değinilen açıklamada, "Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir" ifadeleri yer aldı.

KRONİK BÖBREK HASTALARI AYDA 1000 TL ÖDEYECEK

Sürecin aynen devam etmesi halinde kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden aylık 1000 TL fiyat farkı çıkacağı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

"İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.