SON DAKİKA
Hava Durumu

İş dünyasında EYT hazırlığı

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Bloomberg HT kanalında katıldığı programda istihdam ve EYT konusuna yönelik fikirlerini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2022 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2022 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İş dünyasında EYT hazırlığı

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın açıklamaları şöyle:

“Çalışanlarımızla büyük bir aileyiz. Eskişehir Sanayi Odası üyesi şirketlerimizin yaklaşık 80 bine yakın çalışanı var. Tabii ki onların refahı, sosyal yaşam standartları, bizler için çok kıymetli. Onların mutluluğu işe de yansıyor. Bu anlamda zam yapılacak asgari ücretle ilgili bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum ama burada şirketlerin rekabetçiliğini sıkıntıya sokmayacak birtakım desteklerin verilmesi önemli.

Pandemide istihdamla ilgili olayı yaşadık. Hiçbir sanayici çalışanını kaybetmek istemez. En azından 6 ay boyunca herhangi bir resesyon (durgunluk) veya kriz ve problemde çalışanıyla beraber iş hayatına devam edeceğine inanıyorum. Her ne şartta olursa olsun böyle olması gerekiyor.

Çalışanları bir an önce işten çıkaran sektörlerde pandemi döneminde, daha sonra işler hızlıca arttığında arkadaşlarını bulmakla ilgili sıkıntılar yaşadığını gördük. Pandemi döneminde istihdamını koruyan özellikle elamanla ilgili onları koruyan birçok firma hızlı bir şekilde büyümeye devam etti.

Bu entelektüel beşeri bir sermaye. Nasıl finansmana erişimle ilgili dertlerimizi, sıkıntılarımızı anlatıyorsak, bizim sanayiciler olarak üzerimize düşen en önemli görev istihdamı korumak, onları mağdur etmemek. Burada tabii ki devletin yapıcı sübvansiyonları ve destekleri son derece önemli.

Burada en büyük problem şu…

Asgari ücret artıyor bundan sıkıntı yok ama arkadaşlarımızla kendi aramızda konuştuğumuzda en önemli problemin kıdem tazminatlarında olduğunu görüyoruz. Kıdem tazminat yükleri ciddi şekilde artıyor. Özellikle yılbaşından sonra şirketlerin üzerinde kıdem tazminatı yükleri artmış olacak. Bu ciddi şekilde kambur oluşturuyor.

Özellikle Emeklilikte Yaşa Takılanlar konuları konuşuluyor. EYT ile birlikte yine kıdem tazminatlarıyla ilgili ciddi sıkıntıların oluşacağını düşünüyorum. Şimdiden kıdem tazminatlarının finansmanıyla ilgili kamu bankalarının şimdiden düşünmesinde, şirketleri zora sokmadan birtakım ürünler geliştirmesinde son derece fayda görüyorum. Çünkü bunlar 3-4 ay sonra çok net ve dramatik bir şekilde karşımıza çıkacak.

EYT öyle ya da böyle çıkacak gibi görünüyor. Asgari ücretin artmasıyla kıdem tazminatı yükleri artıyor. EYT ile birlikte kıdem tazminatı oluşturacak olan firmalar bunca sıkıntının içinde…

Bu sıkıntılar ve bunların finansmanı ayrıca problem teşkil edecek ama sanayicilerimiz istihdam konusunda son derece hassas ve duyarlı olduğunu pandemi döneminde çok net bir şekilde gördüm.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.