SON DAKİKA
Hava Durumu

MÜSİAD Bursa’da gündem yeni nesil ticaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi’nde, ‘Yeni Nesil Ticaret’ konusu konuşuldu.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2021 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2021 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
MÜSİAD Bursa’da gündem yeni nesil ticaret

MÜSİAD Bursa Şubesi’nin geleneksel hale getirdiği sektör kurulu toplantıları, pandeminin ardından kaldığı yerden devam ediyor. MÜSİAD Bursa Şubesi Dijital Dönüşüm Sektör Kurulu tarafından organize edilen ve Lufian Türkiye E-Ticaret Direktörü M. Levent Elmas’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, yeni nesil ticaret olan e-ticaret ve dijitalleşme konuları masaya yatırıldı.

MÜSİAD Bursa Şubesi dernek merkezinde düzenlenen programın açılışında konuşan MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay, dernek olarak geleneksel hale getirdikleri özel formatlı toplantıları tekrar yapmaya başlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Önümüzdeki süreçte gıda ve inşaat sektörüyle ilgili bir toplantı planladıklarını da söyleyen Alpay, fiziki toplantılara kaldıkları yerden devam ettiklerini belirtti.

“GİK VERİMLİ GEÇTİ”
Konuşmasında önceki hafta Bursa’da yapılan Genel İdare Kurulu’nu başarıyla tamamladıklarına vurgu yapan Alpay, “Pandemi sonrası ilk MÜSİAD Genel İdare Kurulu Toplantısı, 10 yıl sonra Bursa’da yapıldı. Çok değerli konuşmacılar katıldı ve planlanan sayının 2,5 katı katılım oldu. MÜSİAD’ın, Bursa Şube’sinin ve şehrimizin algısının yükseltilmesi için başarılı ve verimli bir program oldu. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

E-TİCARET SINIRLARI ORTADAN KALDIRIYOR
Gecenin konuk konuşmacısı olan Lufian Türkiye E-Ticaret Direktörü M. Levent Elmas, ‘Yeni Nesil Ticaret’ başlıklı sunumunda dijitalleşme, dijital dönüşüm, e-ticaret ve firmaların buna uyum süreçlerinin önemi hakkında bilgiler verdi.

E-ticaretin sınırları ortadan kaldıran bir platform olduğunu belirten Elmas, müşteriye yaşatılan deneyimin yeniden tanımlandığına da dikkati çekti. Müşteri deneyimi kültürünün online ortamda da fiziki deneyime doğru getirilmeye çalışıldığını ve markaya sadık bir müşteri kitlesi yaratılması için de çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Pandemi sürecinde e-ticaretin arttığını ifade eden Elmas, “Kapanmaların olduğu 2020’nin ilk aylarında e-ticaret çok hızlıydı. Özellikle mayıs ayında normal cirosunun 3-4 katını yapmayan marka yok gibiydi. Temmuz’dan sonra tam olarak açılma başladı ve e-ticaret tarafında satışlar normal seyrine gerilemeye başladı. Ama ona rağmen önceden online perakendenin normal perakendeye oranı yüzde 4 seviyelerindeyken şu an yüzde 23 civarında. Ve biz yüzde 20 üstü seviyelere 2023 yılında geleceğimizi öngörüyorduk. Dijitalleşme süreci pandemiyle inanılmaz hızlandı. Pandemi, bizi 3 yıl ileri attı” dedi.

“SÜRECE ADAPTASYON ELZEMDİR”
Elmas sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir yanda hızla değişen ve gelişen müşteri istekleri, diğer yanda yalnız yenilikler sunan değil aynı zamanda yıkıcı da olabilen teknolojik inovasyonlar varken, bir şirketin pazarda hem pazar payını koruması hem de sürdürülebilir bir yaşam sürmesi elzemdir. Bunu yapabilmesi için de bu değişken ortama kendisi de değişerek ayak uydurması gerekir. Dijital dönüşüm, sadece teknoloji dönüşümü değil iş yapma şeklinin dönüşümüdür ve merkezinde de müşteri bulunur.”

BAŞARILI İŞLETMELER…
Dönüşüme ayak uydurmanın önemli olduğunu ifade eden Elmas, “Dönüşümün şirkete katacağı katkıyı iyi ölçümlemek ve şirket kültürüne olumlu-olumsuz etkiyi iyi irdelemek lazım. Başarılı işletmeler, insan yeteneklerinin ve akıllı teknolojinin birlikte çalışmasının sağlayacağı yararları anlayan ve her ikisini de yenilenen iş gücünün önemli üyeleri olarak konumlayabilen şirketlerdir” şeklinde konuştu.

“NASIL DİJİTAL DÖNÜŞECEĞİZ?”
‘Nasıl dijital dönüşeceğiz’ sorusuna da cevap veren Elmas, “Kendi ekosistemlerimizi ve organizasyonlarımızı yeniden kurgulayacağız. İş modellerimizi, ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve müşterilerimize yaşattığımız deneyimi yeniden tanımlayacağız. Müşteriler, tedarikçiler, iş ortakları ve çalışanlardan oluşan paydaşlarımız ile daha etkin bir şekilde ilişki kurmak ve inovatif yetkinlikleri geliştirmek için kullandıkları araç kümesini yeniden oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay tarafından Lufian Türkiye E-Ticaret Direktörü M. Levent Elmas’a teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.