SON DAKİKA
Hava Durumu

Ziraat Bankası’ndan mutabakat açıklaması

Ziraat Bankası Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verdiği karara ilişkin açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2022 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Ziraat Bankası’ndan mutabakat açıklaması

Ziraat Bankası, Almanya’daki iştiraki Ziraat Bank International AG’de daha önceki denetimlerde karşılaşılan eksikliklerin düzeltilmesi konusunda Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) ile bir mutabakat yapıldığını ve sürecin gözlemlenmesi için bağımsız bir denetim firmasının görevlendirildiğini açıkladı.

YAZILIM PROGRAMINDA GELİŞİM İHTİYACI 

Ziraat Bankası’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, Ziraat Bank International AG’de, BaFin tarafından 2021 yılında, 2018 yılında gerçekleştirilen denetim sonuçlarının gözden geçirilmesi maksadı ile yeni bir denetim gerçekleştirildiği belirtilerek, “Haziran ayında tamamlanan denetimde; sistem altyapısı ve bankacılık iş süreçlerine ilişkin birtakım eksikliklerin devam ettiği, yazılım programında da geliştirme ihtiyacı bulunduğu, tespit edildi” denildi.

Açıklama şu ifadelere yer verildi:

BAĞIMSIZ BİR DENETİM SİSTEMİ

“Denetim neticesinde tespit edilen bulguların, öngörülen bulgu düzeltme takvimi içerisinde giderilmesi konusunda BaFin ile mutabık kalınmıştır. Kurum, denetimlerde tespit edilen bulguların mutabık kalınan takvim içerisinde giderilmesi sürecini gözlemek ve raporlamakla görevli olarak bağımsız bir denetim firmasını görevlendirmiştir.”

‘TÜM DÜZENLEMELER BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE AZALDI’

Bağımsız denetim firmasının, iştirak bankanın faaliyet ve karar alma süreçlerine müdahale görev ve yetkisi bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, iştirak bankanın faaliyetlerine ilişkin tüm kararlarını, Alman Bankacılık Kanunu ve ilgili tüm düzenlemelere uygun bir şekilde, kendi bünyesinde ve tam bağımsız şekilde aldığı vurgulandı.

Açıklamada, “Denetim bulgularının giderilmesi süreci de üzerinde mutabık kalınan takvime uygun şekilde yürütülmektedir” denildi.

Banka ayrıca Ziraat Bank International AG, gerçekleştirilen rutin bağımsız denetimler sonucunda Alman Kara Para Aklamanın Önlenmesi Yasası kapsamında herhangi bir yaptırım ya da cezaya da maruz kalmadığının da altını çizdi.

Reuters’ta dün yer alan haberde, BaFin’in, Ziraat Bankası’nın Almanya biriminin kara para aklamaya karşı yasalara uyması da dahil olmak üzere yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için temsilci atadığı belirtilmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.