SON DAKİKA
Hava Durumu

Ali Duman'dan EYT açıklaması

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman, katıldığı bir canlı yayında beklenen EYT düzenlemesine yönelik açıklamalarda bulundu. Duman konuyla ilgili açıklamasında, “Küçük çözümler hiçbir zaman sonuca ulaşmaz. Eğer yapılacaksa bunun tamamı çözülmeli. Alınacak tedbir, bu haksızlık ve hukuksuzluğa neden olan maddenin yürürlükten kalkmasıyla olur.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2022 22:02
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2022 22:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Ali Duman'dan EYT açıklaması

Milyonlarca kişi emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yapılacak düzenlemelerle ilgili gelişmeleri bekliyor.

EYT için hangi formüller gündemde? EYT’de yaş şartı kalkacak mı? EYT’de hangi formül ne getiriyor? EYT’nin Hazine’ye yükü ne kadar?

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman, Haber Türk ekranlarında haber spikeri Oya Çebi’nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Ali Duman’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

“23 yıllık bir mağduriyetten bahsediyoruz. Bir haksızlıktan, hukuksuzluktan bahsediyoruz. Her dilimiz döndüğünde de söylüyoruz. Aleyhte çıkan bir yasanın geriye doğru işletilmesiyle EYT mağduriyeti oluşmuştur.

Şimdi buradaki formüllerden yeni bir EYT problemi yeniden çıksın istemiyoruz vatandaşlar olarak. Yarın biz şunu konuşmayalım: Sen eski EYT’lisin, ben yeni EYT’li…

‘KÜÇÜK ÇÖZÜMLER HİÇBİR ZAMAN SONUCA ULAŞMAZ’

Küçük çözümler hiçbir zaman sonuca ulaşmaz. Eğer yapılacaksa bunun tamamı çözülmeli. Alınacak tedbir, bu haksızlık ve hukuksuzluğa neden olan maddenin yürürlükten kalkmasıyla olur.

EYT’DE HANGİ FORMÜL NE GETİRİYOR?

Şöyle söyleyelim: Birinci madde 3600 günle yaşa bakılmaksızın değildir o. 3600 gün yasa teklifi şöyleydi çünkü: Kadın için 50 erkek için 55 yaşını doldurmuş olup, sigorta girişi 1999 yılının 8 Eylül’ünden önce olup,  3600 gününü tamamlayanlar emekli olsun yasa teklifiydi o. Burada bir yaş şartı yine var. Kısmi emeklilik diyor buna sosyal güvenlik mevzuatı.

Diğeri 25 yıl, 9 bin günle emeklilik. Şu an itibariyla ilk defa 1999 yılından sonra sigortalı olmuş ve 2008 yılı aralığında çalışmış olanlar için 25 yıl 9 bin bağ-kur emekli sandığında kullanılıyor. SSK’de ise 7 bin kullanılıyor.

Yani burada 25 yılı sabit kılıp çalışmayı 9 bin güne çıkarmak… Biz burada izleyenlerimize bir bilgi vermiş olalım: Bir yıl 360 gündür sosyal güvenlik mevzuatına göre.  25 yıl x 360 yaparsanız 9 bin gün karşınıza çıkar. 25 yıl boyunca aralıksız çalışmış kişileri kapsar anlamı taşır.

‘AMAÇ KALICI ÇÖZÜM OLUŞTURMAK OLMALI, 2023’Ü ATLATALIM GİBİ DEĞİL’

EYT’nin durumu artık ayyuka çıktı. Bir şekilde çözüm üretilmeye gayret ediliyor. Amaç burada kalıcı çözüm oluşturmak olmalı. Bir pansiyon gibi değil, 2023’ü atlatalım gibi değil…

Bu çalışmada da EYT’li olan herkes başka formüllere karşı çıkacaktır. Hiçbir zaman çözüm oluşturmayacaktır.

(Yüzde 2’lik kesinti olan beşinci çözüm önerisi formülü) Günümüz koşullarında en düşük aylık 3.500 lira. Ondan daha da kırpıntıya girerek, emekçinin cebinden parayı düşürmek; biz buna ne hak diyebiliriz, ne adalet diyebiliriz, ne de beklenen diyebiliriz.

EYT’LİLER HANGİ FORMÜLE NE DİYOR?

Formül değil, vatandaş çözüm bekliyor. Bu işin çözümü de belli: Bir çözüm masası kurulur, kim 1999’dan önce sigortaya girmiş, iş vereniyle devletiyle bir iş bağı kurmuşsa, bu iş bağının karşılığı o tarihlerde neyse bugün de karşılığını alır.

EYT’NİN MALİYETİ

Türkiye’de 1999 yılında sigortaya girip de halen emekli olamamış yaklaşık 5 milyon civarında çalışan var. Şu an itibarıyla bize bir emeklinin maliyeti yeni gelen zamlarla beraber ortalama 5 bin lira. Yani bir milyon emekli için 5 milyar para lazım. Bir milyon hemen emekli olabilecek sayı var dersek, o zaman hazineye aylık yükü 5 milyar TL demektir.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.