SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu: Tahıl anlaşmasına herkes uymalı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Meksikalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına ilişkin, anlaşmanın bir parçası olan Rus ürünlerinin ihracatı konusunda da adım atılması gerektiğini söyledi. KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci üyeliğinin eleştirilmesi konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Bunun için başkasından icazet alacak değiliz." diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2022 07:47
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2022 07:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bakan Çavuşoğlu: Tahıl anlaşmasına herkes uymalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meksikalı mevkidaşı Marcelo Ebrard Casaubon'ın Ankara'yı ziyaretinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

MEKSİKA İLE TİCARİ İLİŞKİLER

"Meksika ile 5 milyar dolarlık bir hedefimiz var, bu hedefe ulaşmak, için biraz gayret sarf etmemiz lazım. Ticaretin önündeki engelleri de kaldırmak lazım. Türk dizilerinin Meksika'da çok popüler hale gelmesiyle Türkiye'ye de, Türk diline de ilgi artıyor. Türkiye burslarından daha fazla Meksikalı öğrencinin faydalanmasını arzu ediyoruz. Başta FETÖ olmak üzere terörle mücadelenin önemine de vurgu yaptım. Meksika, BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyelerinden biri. İçinden geçtiğimiz kritik süreçte Meksika gibi önemli bir ülkenin BM Güvenlik Konseyi'nde olması önemli.

TAHIL ANLAŞMASININ UZATILMASI

Bu anlaşmanın uzatılması epeydir gündemimizde. Burada özellikle Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılması da masadaydı. Bu aslında İstanbul'da varılan mutabakatın bir parçası. Her ne kadar ürünler yaptırım listesinde olmasa da ürünlerin ihracatının gerçekleşmesi için taşınması lazım, ödemelerin yapılması lazım. Tüm bu konular yaptırım kapsamında olduğu için özellikle gübre konusunda bir ilerleme sağlanamadı. Özellikle Rus amonyağının Odesa’dan ve de bazı Avrupa ülkelerinden ihracatı konusunda yoğun temas yürütmemiz gerekiyordu. Bu konularda önemli adımlar atıldı. Rusya da tatmin oldu ancak engellerin tamamen kalkmadığını söylemek lazım. Bunu söyleyince bazıları 'Rusya'yı mı savunuyorsunuz' diyor. Hayır, Rusya'yı savunmuyoruz, sonuçta bu bir anlaşma. Ukrayna tahılının sorunsuz şekilde ihtiyaç sahibi ülkelere gidebilmesi için Rusya'nın taleplerinin de anlaşmada olduğu gibi karşılanması gerektiğini söylüyoruz. Anlaşmaya herkesin uyması gerekiyor. Umarım 4 ay sonra tekrar uzatılır.

KKTC'NİN TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI'NDA GÖZLEMCİ ÜYELİĞİ

KKTC'nin bir yere gözlemci üye olabilmesi için başkasından icazet alacak değiliz. AB'nin ne hakkı var ki Türk Devletleri Teşkilatı'na müdahale etsin. ABD'ye de mesajımız şu; hem Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde hem de Kıbrıs konusunda dengeyi bozdunuz, kantarınızın ayarı bozuldu. Dengeli olun ve uluslararası hukuktan bahsediyorsanız Yunanistan ve Rum kesiminin ihlallerine bakın. Ayrıca biz ABD'den de icazet alacak değiliz.

Şunu unutmasınlar artık ABD veya AB kim olursa olsun, bu tür tehditlere boyun eğmeyen bir Türk dünyası var. Türk dünyasının birliği bölgenin istikrarı bakımından, barış bakımından önemli. Gelin iş birliği yapalım, tehdidi bırakın, kabadayılığı bir kenarı bırakın, bunlar artık Türk dünyasında sökmüyor. Tehditleriniz de işe yaramadı, gereken adımlar atıldı, bu bir başlangıç. Adım adım dahası da gelecek."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.