SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu'nun Güçlü Kadın Başarı Ödülü bu yıl "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu"na

Bursa Barosu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle geleneksel hale getirdiği Güçlü Kadın Başarı Ödülü’nü bu yıl “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” adına Genel Sekreter Fidan Ataselim’e verdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 13:34
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 13:34
Kaynak: Bülten
Bursa Barosu'nun Güçlü Kadın Başarı Ödülü bu yıl "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu"na

Bursa Barosu Başkanlığı’nda düzenlenen törene Başkan Av. Metin Öztosun, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Bursa İl Koordinatörü Cemile Boncuk katıldı. Bursa Barosu Başkanı Öztosun, Fidan Ataselim’e berat ve plaket takdim etti.

Bursa Barosu Kadın Hakları Merkezi: “8 Mart örgütlü mücadelemizin sembolüdür”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Bursa Barosu Kadın Hakları Merkezi’nce (KHM) Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıldı. Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, yönetim kurulu üyeleri ile avukatların katıldığı basın açıklamasını, KHM Başkanı Av. Büşra Pınar Altınoluk okudu.

8 Mart’ın, eşit işe eşit ücret isteyen kadınların neredeyse iki yüz yıl öncesinden bugünkü eşitlik ve adalet mücadelesine ışık tuttuğu dayanışmanın ve direnişin adı ve tüm dünyada kadının insan hakkı ihlallerine karşı yaşamın her alanında eşitlik ve adalet talep etme kararlılığının, ayrımcılığa ve şiddete karşı duruşun ve örgütlü kadın mücadelesinin sembolü olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Başta, Cumhuriyetimizin devrim yasalarından olan ve kadın ile erkeği eşit konuma getirmeyi amaçlayan laik medeni kanunumuz olmak üzere örgütlü kadın mücadelesi sonucunda yasal güvenceye kavuşturulan kazanımlarımızın daha ileriye taşınmasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin mutlak surette sağlanmasını, kadına yönelik şiddeti önleyici bütüncül politikaların geliştirilmesini, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ve şiddetin son bulmasını savunuyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı bir biçimde keyfiyetle çıkıldığı, şeriat karşıtı düşüncelerini açıkladığı için meslektaşımızın gözaltına alındığı, geçtiğimiz yıl 403, son iki ayda 71 kadının öldürüldüğü, bir günde 8 kadının katledildiği, uygulanan cezasızlık politikalarının erkek failleri daha da cesaretlendirdiği bir süreçten geçiyoruz. Bütün bunlara rağmen Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında kadınlar sanat, spor ve bilim alanlarında uluslararası arenada elde ettiği başarılarla mücadelemize güç katıyor ve kadınların yıllardır büyük bir inanç ve azimle sürdürdüğü mücadele, demokrasinin temelini oluşturuyor.

Bursa Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak; uzun yıllar verilen kadın mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından bizi bir nebze dahi geriye götürecek her türlü söylem, girişim, eylem ve karanlık zihniyetin karşısında olacağımızı bir kez daha vurguluyoruz. Kadının insan haklarının yaşama geçirildiği, kadının hayatın her alanında erkekle eşit konumda ve özgür bir birey olarak var olduğu; ayrımcılık, yoksulluk ve şiddetin son bulduğu, kadın emeğinin görünür olduğu bir dünya özlemiyle mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.