SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Cami'yi açtı

İstanbul’un silüetini süsleyen Eminönü’ndeki 3.5 asırlık Yeni Cami’nin 2016 yılında başlayan restorasyonu tamamlandı. Çalışmalar kapsamında saçak ve kubbelerindeki 175 ton kurşun da değiştirilen Yeni Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden ibadete açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2023 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 06.01.2023 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Cami'yi açtı

İstanbul’un 3.5 asırdır silüetini süsleyen Eminönü’ndeki Yeni Cami’de yapılan restorasyon tamamlandı. Restorasyonu 2016’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce başlatılan çalışmalar 70 milyon liraya mal oldu. Yeni Cami’nin restorasyonu sırasında cami içine kurulan platformlar sayesinde ibadet ve ziyarete devam edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu tarihi yapıyı yeniden ibadete açmak için camiye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını kıldıktan sonra tören başladı. Tören, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş duasıyla başladı.


Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün bir cuma bayramındayız ve böyle bir bayram gününde uzun süredir tadilatı, tamiratı, restorasyonu devam eden Yeni Camimizi yenilenmiş oluyoruz. Osmanlı Padişahı 3. Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından başlatın Yeni Cami inşaatı 1665’te Sultan 4. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından tamamlanmıştır. Yaklaşık 358 senedir milyonlarca kişinin uğrak yeri olan Yeni Cami restorasyonu 2016 yılında başlatılmıştır. Caminin saçak ve kubbelerindeki 175 ton kurşun değiştirilmiştir. Dış cephesi tamamiyle temizlenmiştir. Beden ve revak duvarları güçlendirilmiştir. Özgün malzemelerle yapılmayan içlik ve dışlıklar da aslına uygun bir şekilde yapılmıştır. Tahini çinilerden kötü durumda olanlar sökülerek sağlamlaştırılmış çatlak veya parça kaybı olanlar kalem işleriyle tamamlanmıştır. Revak kubbelerindeki kalem işleri restorasyon projesine göre tekrar yapılmıştır. Bütünüyle camide namazımızı eda ederken kubbeyi zeminden seyrettiğimde adeta yepyeni bir Yeni Cami’nin meydana geldiğini gördüm. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çünkü Yeni Cami öyle bir kenara konulacak bir cami değildir. Burada benim hatıram var. İmam hatip okulu 4. sınıfta okurken bir Kadir Gecesi burada Feyzullah hocamızla vaaz verdik. Bir vaaz o verdi sonra arkasından ben verdim. Nerelerden nerelere geldik. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın. Bu birlik ve beraberlik bizim en büyük bayramımız olacak inşallah" dedi. Erdoğan, törende tüm şehitler için birer Fatiha okunmasını istedi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, kurdeleyi keserek restorasyonu tamamlanan Yeni Cami’yi açtı.

Cami hakkında
Osmanlı Devleti padişahlarından 3. Mehmed’in annesi ve 3. Murad’ın eşi Safiye Sultan adına 23 Ağustos 1597 yılında başlanan caminin ilk mimarı Mimar Sinan’ın yetiştirmesi ve onun ölümü üzerine Hassa mimarlığına getirilen Mimar Davud Ağa’dır. 1598’de vebadan vefatı üzerine, inşaata onun yerine geçen Mimarbaşı Suyolu Nazırı Dalgıç Ahmed Ağa devam etmiş ve inşaat 1603 yılına kadar sürmüştür. Sultan I. Ahmed 1603 yılında tahta geçince, Eski Saray’a gönderilen Safiye Sultan’ın cami inşaatı da yarıda kalmış, yeni padişah bu camiye sahip çıkmayarak, kendisine Sultanahmet’te yeni bir cami yaptırmaya başladıktan sonra da Yeni Camii kendi haline terk edilmiştir. Yarım yüzyıldan fazla bir süre geçtikten sonra Sultan 4. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan kendi parasıyla, 22 Temmuz 1661 tarihinde Hassa Mimarlarından Mustafa Ağa’ya inşaatı yeniden başlatmış ve cami 1665 yılında cuma namazı ile açılmıştır. Yaklaşık 66 yıl sonunda cami ibadete açılmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.