SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli tahliye edildi

Avcılar Belediye Başkanı olduğu dönemde ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen Handan Toprak Benli ile 26 diğer sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme ara kararında, Handan Toprak Benli’nin de aralarında bulunduğu 4 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2023 18:33
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2023 18:33
https://www.sozbursa.com
Eski Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli tahliye edildi

Avcılar Belediye Başkanı olduğu dönemde ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen eski Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ile 26 diğer sanığın yargılanmasına başlandı. Küçükçekmece 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, aralarında Erkan Karaaslan ve Handan Toprak Benli’nin de bulunduğu 4 tutuklu sanık ile bir kısım tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.


Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Handan Toprak Benli, 2014-2019 yılları arasında Avcılar Belediye Başkanı olarak görev yaptığını ifade ederek, iddianamede kendisine 2014, 2015, 2016 yıllarına ait olan ihaleye fesat karıştırmak ve ihaleyi alanlarla örgüt şeklinde hareket etmek ile suçlandığını açıkladı. Benli, yasaya göre bütün görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğini söyleyerek, “Belediyenin üst yöneticisi olarak, suçlama konusu yapılan 2014, 2015, 2016 tarihlerinde yapılmış 6 ihalede ne ihaleyi yapan, ne ihale yetkilisi, ne harcama yetkilisi, ne gerçekleştirme yetkilisi ne de onaylayanlardan değilim. İhalenin hiçbir sürecinde dahil değilim, imzam ve onayım yoktur. Benim, hiç kimseye şu veya bu şekilde ihale konusunda yönlendirme yapmadığım, talimat vermediğim dosya çerçevesinde açıkça görülmektedir” şeklinde savunma yaptı.


Benli savunmasının devamında, yaşantısının şeffaf olduğunu ve devletin malını gözü gibi koruduğunu söyleyerek adaletin tecelli edeceğine inandığını ifade etti.


Duruşmada savunma yapan diğer sanıklar da, suçsuz olduklarını söyledi. Sanık savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Handan Toprak Benli, Erkan Karaarslan, Burçin Baykal ve Mücahit Doğan’ın savunmalarının alınmış olması, mevcut delil durumu, atılı suçların vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali ve tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.