SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT hazırlığı erken seçimin habercisi mi?

Sonbaharda erken seçim iddiaları siyasette son dönemde sıklıkla konuşulmaya başlandı. İktidarın baskın seçime hazırlandığı iddia edenlere göre, EYT hazırlığı da erken seçim habercisi.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2022 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2022 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT hazırlığı erken seçimin habercisi mi?

Hürriyet gazetesi Yazarı Nuray Babacan, “Kasım senaryoları” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Babacan, seçimin 2022 sonbaharında yapılacağını iddia edenlerle 2023’e kalacağını savunanların tezlerini yazdı.

Babacan’ın yazısı şöyle:

“Türkiye’de bir siyaset klasiğidir. Seçim yapılana kadar her ilkbahar ve sonbaharda erken seçim konuşulur. 2023 yılı haziran ayında yapılması gereken genel seçimlerin 2022 yılı Kasım ayına alınacağına ilişkin iddialar, son günlerde çok konuşulmaya başlandı.

Siyasilerle yapılan üç sohbetten ikisini kasımda seçim senaryoları oluşturuyor. Bunun adı ‘erken veya baskın seçim’ değil de olsa olsa ‘erkene alınmış seçim’ olabilir. Biz de kasımda seçim olacağını iddia edenlerle, neden olamayacağını savunanların bakış açılarını aktardık.

Seçimin erkene alınacağını iddia edenler, hükümette son dönemde yapılan bazı hazırlıklara atıf yapıyor. Artan fiyatları kontrol etmek için yapılan bazı çalışmaları, 3600 gösterge ve EYT’lilerle ilgili hazırlıkları, esnaf, emekliler ve asgari ücretlilerle ilgili iyileştirme iddialarını seçime hazırlık olarak gösteriyorlar. Ekonomik göstergeler daha kötüleşmeden, kıştan çıkan seçmenin olumsuz psikolojisi de hesaba katılarak plan yapıldığı iddia ediliyor.

Seçimin zamanında olacağını savunanların en önemli tezi, mart ayı sonunda yapılan Seçim Yasası değişikliği. ‘Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi, artık oyların o ildeki en büyük partiye avantaj sağlaması, il ve ilçe seçim kurul başkanlarının değiştirilmesi’ amacını taşıyan yasa, kasımda yapılacak seçimde kullanılamaz. Bu yasanın uygulanabilmesi için Anayasa’ya göre bir yıl geçmesi gerekiyor. İktidarın bütün bu düzenlemelerden vazgeçip, ortağı MHP’yi de ikna etmesi şart ya da Anayasa’yı değiştirecek. Ayrıca, YSK’nın bu yasaya göre başlattığı tüm hazırlıkların da rafa kaldırılması gerekecek. Tablo böyle ama iddialar bitmiyor. 24 saatte çok şeyin değiştiği bu arenada, senaryo bitmez.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.