SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT'liler Türk-İş Başkanı Atalay ile görüştü

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, EYT konusunda açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2022 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2022 14:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT'liler Türk-İş Başkanı Atalay ile görüştü

EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, bağlı derneklerin başkan ve yöneticileri Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile bir araya geldi.

EYT konusunun geç de olsa ülke gündemine geldiğini belirten Atalay, “EYT bir daha gündeme gelmeyecek şekilde kökten halledilsin, benim talebim bu” dedi.

Şu anda EYT konusunda gelinen noktayı bilmediğini kaydeden Atalay, “Taşerondan kadroya geçen işçilerimiz de zorunlu emekli ediliyor, 45 yaşında. Bir taraftan onları emekli etmeyin diyoruz, bir taraftan EYT’lileri emekli edin diyoruz” diye konuştu.

EYT ile ilgili can alıcı noktanın “özel sektöre yaşlı, devlete göre genç” olunması olduğunu kaydeden Atalay, “Benden ne istiyorsanız söyleyin ben onu yapayım” ifadelerini kullandı.

EYT ile ilgili olmazsa olmazın 99’daki haklar olduğunu belirten Atalay, “Dünya ortalaması 4 çalışana bir emekli. Bizim ülkemizde 1.7’ye düştü. En problemli bakanlık Çalışma Bakanlığı. EYT gündemden çıksın ki biz önümüzdeki diğer meselelere bakalım” dedi.

Türkiye’de 3 bin 500 lira emekli maaşı alan da olduğunu 18 bin lira emekli maaşı alan da olduğunu söyleyen Atalay, emekli maaşlarıyla ilgili bir düzenlemenin şart olduğunu ifade etti.

EYT’nin çıkacağından şüphe olmadığını, ancak nasıl çıkacağının bilinmediğini kaydeden Atalay, “Düzenlemenin 2023’e kalacağını zannetmiyorum. Aksini yapamazlar. Devlet söz veriyor. Nasıl çıkacak bilmiyorum ama yüzde 100 çıkacak. Büyük büyük laflar ediyorlar. Kalkamazlar altından” diye konuştu.

EYT Federasyonu başkan ve yöneticilerinin yıllardır hiçbir çıkar beklemeden çaba harcadığını belirten Atalay, kendisinin de çıraklık mağduru olduğunu söyledi.

70’li yıllarda demiryollarının okulları olduğunu ve çıraklık dönemlerinin mahkeme kararıyla emeklilikte sayıldığını anlatan Atalay, “Sigorta numarası verdiysen emeklilikte de sayacaksın” dedi.

Atalay, EYT’nin çıkmaması halinde Türk-İş ve EYT Federasyonu’nun ortak miting talebine şöyle yanıt verdi.

“Siz ayrı yapın ben ayrı yapayım. Bunlar şimdi EYT’yi bu sene çıkaracağız diyorlar. Çıkarmak durumundalar. Aksini yapamazlar. Yapmam gerekeni ben kendim yaparım. Her şey için ayrı miting yapamayız. EYT de taşeron da vergi de aynı sıkıntı değil mi? Bizim dışımızda da sendikalar var. Tabanlarımızın anlaştığı konular var anlaşamadığı konular var. Benim de kamuoyuna beyanlarım var. Halledeceğiz diyorlar. Halletmelerse sendikacı ne yaparsa aynen noksansız yaparım.”

Türk-İş Başkanı olarak EYT’linin de emeklinin de sorunlarını dile getirmek zorunda olduğunu kaydeden Atalay, “EYT ile ilgili yılbaşına kadar burada altını çizerek konuşuyorum, yılbaşına kadar çıkarttılar çıkarttılar, çıkartmazlarsa biz çıkarız” diye konuştu.

Atalay, EYT’lilerin hukuksal desteğe ihtiyaç duymaları halinde Türk-İş avukatlarının destek vereceğini söyledi.

Atalay, işçilere sendikal örgütlenme çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.