SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT mitingine katılacak liderler belli oldu

EYT Federasyonu Başkan Yardımcısı Alper Özüpak, ETV’de Şebnem Arda Boğa’nın sorularını yanıtladı. Özüpak, 15 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek mitinge katılacak siyasi parti liderlerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2022 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2022 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT mitingine katılacak liderler belli oldu

EYT Federasyonu Başkan Yardımcısı Alper Özüpak, ETV’de Şebnem Arda Boğa’nın sorularını yanıtladı.

Özüpak, EYT meselesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

GÖRÜŞMELER SAĞLIKLI GEÇTİ

Pazar günü Ankara’ya gittik çünkü sabah sekizde programımız başlıyor akşam altıya kadar programımız sürdüğünden dolayı Pazar gününden gidip dinlenerek çalışmaya başladık çünkü siz de takdir edersiniz ki bir günde Ankara gibi yerde 9 ayrı randevuya yetişebilmek çok zordu ama biz hiç birini aksatmadık. Hatta bazı genel başkanlar bizi bekletti ama biz yine de görüşmelerimizi yaptık ben çok sağlıklı olduğunu düşünüyorum. 3 gün içinde yirmi üç görüşme yaptık ve bütün genel başkanlarla temas ettik. AK Parti genel merkeze ve Erdoğan’a ve bazı kurum yöneticilerine davetiyelerimizi bıraktık oradan Beş Tepe’ye geçtik. Beş Tepe’de Sayın Cumhurbaşkanımıza Cumhurbaşkanı olarak davetiyemizi ilettik. Bütün genel başkanlar bizi saygı ve sevgi ile karşıladı. Bu programda bütün genel başkanları orada bulabilmemiz de müthiş bir olay. Üç günde bu programı bir sekreteryalarla bir sürü insanlarla oluşturmaya kalksanız yetiştiremezsiniz. Arzu Başkanı’ma buradan çok teşekkür ediyorum. Çok çaba harcadı iki hafta önce başladı çalışmalara İki hafta sonra programlarımız oturmaya başladı. Hatta bir kaç partiden randevu alamamıştık. O randevuları görüşmeler sırasında telefon trafiğiyle aldı. Buradan ona bu çabasından dolayı çok teşekkür ediyorum.

KILIÇDAROĞLU BİZİM İÇİN MİTİNGİ ERTELEDİ

Biz tüm siyasi partileri aynı eşitlik ilkesi içinde davet ettik. Hiç birine ayrıca önem vererek bir çabamız olmadı. Hepsine aynı saygı sevgiyle yaklaştık. Biz kendisine hiç davetiye uzatmadan bize dönüp “Çocuklar ben orada olacağım” diyen Meral Hanım oldu. Biz kendisine davetiye vermeden daha önceki görüşmelerimizde bize olumlu sinyaller vermişti. Bundan dolayı Meral Hanım’ın geleceğim demesiyle beraber diğer genel başkanların da geleceğini düşünüyorum. Ben Kemal Bey’den de çok umutluyum. Biz iki hafta önce genel başkan yardımcılarıyla görüşmeye gittiğimizde Yardımcılarıyla mitingi nasıl organize edebiliriz nasıl partilerle beraber eş değer olarak sorun çıkmadan yapabiliriz diye gittiğimizde, 15 Mayıs’ta CHP’nin Bursa’da miting yapacağını öğrendik. Sayın Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Salıcı’ya o tarihte başvurumuzu yaptık. Bundan dolayı da bize destek olun dediğimizde hemen telefonunu açtı mitingi erteleyelim bir hafta sonraya alalım diye bizim mitingimize destek vermiş oldu. Son görüşmemizde de Kemal Bey bizim 15 Mayıs’taki mitingimize ” Bu mitingi EYT’liler için iptal ettik.” dedi. Bundan dolayı da ben Kemal Bey’in o tarihi boş bırakarak bizimle beraber olacağını düşünüyorum. Bununla beraber Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül, Mustafa Destici, Ümit Özdağ bu genel başkanların da yüzde yüz geleceğini düşünüyorum. Ben orada EYT’nin gerçekten farklı bir konjonktüre geleceğini düşünüyorum. Hak aramanın yanında tüm siyasi partilerin bir arada olmasını da sağlayacak bir kapasiteye geldiğimizi düşünüyorum.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

Yıllardır verdiğimiz mücadelenin bizi buraya getirdiğini düşünüyorum. Ankara’ya gittiğimizde bir polise adresi sorduğumuzda diğer bir polis arkadaşımız gelip merhaba başkanım nasılsın diyerek bize hal hatır sorduğunu görüyorum. ‘3600 konusunu da lütfen seslendirir misiniz?’ dediklerini biliyorum. Ayakkabı boyacısı kafasını kaldırdı Gönül Hanım’a baktı: Merhaba başkanım dedi. Katı atık toplayan arkadaşımız yoldan geçerken merhaba diyor. Taksici korna çalıyor. Bu gidişimiz gerçekten çok farklı bir sürece girdiğimizi Gönül Başkan’ımızın gerçekten toplum karşısında bütün kitlelerde karşılık gördüğünü anlıyoruz ve bu bize büyük bir haz veriyor. Çabalarımızın karşılığını gerçekten genel başkanımızın her tarafta tanınmasıyla aldığımızı görüyoruz. Örneğin bir yerde yemek yedik çalışan arkadaşlarımızın hepsi geldi. Bugünkü yemeğiniz bizden dedi. Biz de bu şekilde katkı verelim dediler. Bir başka yerde biz yan masada otururken öbür tarafta oturan arkadaşlarımız bir jest yaptı. Biz hesap istedik hesabınız ödendi dendi. Döndük baktık farklı siyasi partiden kişiler sohbet ederken gönül hanımı tanımışlar. Bizim hesabımızı ödemişler. Bu iletişimler de oluyor sokaktaki en alt tabakadan en üst tabakaya kadar kitleler bizi tanıyor ve kitleler bize saygı duyuyor. Bu saygınlığın karşılığı da kitlemizin davasına sahip çıkması devamlılığımızdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben, Evet biz de yoruluyoruz biz de üzülüyoruz bazı zamanlar. Bizi en çok üzen bizim hakkımızda yapılan olumsuz eleştiriler. Sizin yanınızda aileniz olmasa işi beraber yürütmeseniz ayrı ayrı bu programları yapabilecek misiniz? Ben burada üzerime düşen görevi çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Elbette etki tepki olacaktır biz büyük bir kitleyiz yaşam standartlarımızı tamamen düşürdük. Her şeyimizi EYT üzerine kurguladık ne tatil yapabiliyoruz ne de başka bir şey. Çocuklarımıza ve ailemize zaman ayırmayı özlemişiz. 54 yaşından sonra da iş bulamadım 2 bin 500 lira ile yaşamaya çalışıyorum. Yaşam standartlarımızı maalesef iyi ki düşürdük diyeyim. Bizim yaşam standartlarımız sadece EYT’ye bağlı kaldı. Sabah kalkıyorum akşam Gönül hanım gelinceye kadar her şeyi organize etmeye çalışıyorum. Biz üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz açıkçası.

CUMHURBAŞKANI’NA DOĞRU BİLGİ VERİLMİYOR

Bana göre EYT’liler şu ana kadar başarılamayanı başarmış durumda. Birlikte neler yapılıp birlikte bir şeyler yapıldıktan sonra nerelere gelinebileceğinin en büyük örneği EYT’dir. Beş yıl önce üç kişiyle toplantı yaparken bugün en ufak toplantılarımız 3 yüz kişiyle olmaya başladı. Bu da bize karşı güveni gösteriyor. Biz daha önceki mitingimizde sadece sosyal medyada duyuru yapmıştık. Alnımızın akıyla o gün çıkmış olduk. Ama bugün tüm davetiyelerimiz parti il ve ilçe başkanlıklarına STK’lara dağıtılamaya başlandı. Bütün arkadaşlarımız bunu görev aldı. Tüm Türkiye’den gelmek isteyen arkadaşlarımız var ama maliyetten kaynaklı sorun yaşıyorlar. Burada görev yine İstanbul’a düşüyor. Gelebilecek arkadaşlarımızı İstanbul’dan taşıyacağız. Buradan uzak yerlerde yaşayan arkadaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. İstanbul 81 ilden oluşan büyük bir metropol. Bütün şehirlerden insanların akrabası olduğunu ve onlarında EYT’li olduğunu düşünüyorum. Ama İstanbul’da oturup ta EYT’nin farkında olmayan binlerce insan olduğunu görüyorum. 81 ildeki dava arkadaşlarıma çağrı yapıyorum. Sen gelemiyorsan akrabanı gönder senin yerine gelsin hakkı için ben de barım desin. Metropoldeki iletişimimizi bir şekilde duyuramıyoruz internet kullanmayan durumu sıkıntılı arkadaşlarımız da olabilir bundan dolayı bütün EYT’li kaderdaşlarıma 15 mayısta bir miting olduğunu o meydanı doldurduğumuz takdirde hiç bir siyasi partinin bize engel olamayacağını düşünüyorum. 20 yıldır AK Parti iktidarda bizi düne kadar seslendirmeyen ben söz vermedim derken bugün sahiplenmeye başladılar. Bugün olamayacak şeyleri Cumhurbaşkanı çıkıp ben veriyorum diyebiliyor çünkü bütün yetki artı onda. Biz de Cumhurbaşkanıyla bundan dolayı konuşmak istiyoruz doğru bilgi verilmediğini EYT’nin mağduriyetinin doğru aktarılmadığını düşünmekteyiz bu bilgilerin bizimle birlikte doğru bir şekilde aktarılabileceğini düşünüyoruz. Çünkü biz hiç bir siyasi partinin karşısında bükülmüyoruz eğilmiyoruz.

ZOR ŞARTLARDA YAŞIYORUZ

Ben Ali Babacan ile ilk görüşmemizde artık kanunları insani yapın dedim. Biz kitleleri temsil ediyoruz. Biz en düşük insanın hakkını savunmak zorundayız. Ben 2 bin beş yüz liraya emekli olmuş bir insan olarak kendim için mücadele ediyorum. Çünkü biz gerçekten zor şartlarda yaşıyoruz. 2 bin beş yüz lirayla yaşamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu nedenle doğru bilgileri ilettiğimizde daha doğru yapıcı insanların kanun çıkaracağını düşünüyoruz. Mustafa Destici ile birlikte emekli maaşlarını konuştuk.

BASKIN SEÇİM OLACAK

Benim maaşım 2 bin beş yüz lira yapıldı bu önümüzdeki Haziranda maaşıma zam alamayacağım. Bu söylediğimi anlattı. Siyasilerin etrafı danışmanlarla çevrilmiş dışarıdaki insanları görmüyorlar. Belirli bir yaşam standardınız var ve bu standart dışına çıkamıyorsunuz. Yaşam standartlarınızı halkın içinde devam ettirseniz bunları göreceksiniz. Çok fakirleştik bundan dolayı da haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Biz kahraman değiliz kahraman olanlar EYT mağdurlarıdır. Burada Kahraman yaratmaya gerek yok. Diğer EYT’li arkadaşlarımın da meydanlarda olmalarını bekliyoruz.

Mustafa Destici Erdoğan’la EYT ve asgari ücreti konuştuğunu söylüyor. Geçen gittiğimizde sayın Destici emekli ikramiyelerini 2 bin lira olacağını söylemişti. Maalesef ikramiyeler bin yüz lirada kalmış durumda. Ben Haziranda emekli maaşlarına bir iyileştirme yapılacağını bayramda da ikramiyenin yükseleceğini düşünüyorum. Bana göre Kasımda bir erken seçim olacak neden Kasım çünkü yazdan çıkıyoruz bütün insanlar köyden erzak yiyeceklerini getirmiş oluyor. Haziran ayında emekliye asgari ücretliye iyileştirmeler yani faturaların şişmediği kombinin sobanın yanmadığı Kasımda paralar cepteyken baskın seçim olacağını düşünüyorum. Bundan dolayı da 15 Mayıs miting tarihinin çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Haziran’da meclisin tatile girmesinden önce bir miting şok dalgası yaratacaktır. Kimse beklemiyor. EYT’nin mitingde 2 milyon insan toplayacağını benim ilk günden beri her zaman inancım vardı EYT’lilere.

SİYASET YAPMIYORUZ

Biz siyaset yapmıyoruz. Eskiden insanlar bizi yadırgıyorlardı bir siyasi partinin arka bahçesi diyorlardı. Bugün görüyorsunuz insanlar kendi arlarında organize olarak partilerinden istifa etmeye başladılar. Burada bizim yönetim olarak kesinlikle bir dahlimiz yok. Bazı arkadaşlarım sosyal medya hesaplarında siyasete girildiğinden dolayı bu gönderilerin iptal edilmesini söyledi. Ben bunun olmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü tabandan gelen bir hareket olduğunu bir tepki olduğunu ve sonra haberlerin oluşumuyla bu kitlenin daha da genişlediğini görüyoruz. Biz de insanları serbest bırakıyoruz. Benim tek uyardığım nokta istifa eden arkadaşların altına saygısızca yorumlar yapılıyor. Herkesin bir hayatı var bir umudu var. Bugün emin olun ki Ben AK Parti’nin yasayı çıkarma taraftarıyım AK Parti çıkarsın arkadaşlarımız maaşlarını alsın, AK Parti çıkarmasa gelecek muhalefet partileri bir sene 100 gün sonra çıkaracağız diyorlar.

MUHALEFET, ÇÖKÜNTÜ DEVRALACAK

Muhalefet iktidara gelirse büyük bir çöküntü devralacak. Bundan dolayı da önlerine çok büyük sorunlar çıkabilir. AK Parti yine bir sistem kurmuş bir şekilde yürütüyor ama Ak Parti geldiğinde nasıl bir ekonomiyle karşılaşacaklarını bilemiyoruz. Ben bundan dolayı da Ak Partinin çıkarması taraftarıyım. Bize diyorlar ki AK Parti çıkarmasın diye uğraşıyorlar tam tersine biz meydanlarda baskı unsuruyuz biz tabandaki düşünceleri tavana götürüp tavandaki insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Siyasetin getirdiği bu karmaşa çok farklı yerlere gitti. Şu an çok büyük restleşmeler var. Maltepe Mitingi Siyasilerle halkın buluşacağı çok farklı bir yere yerleşeceğini düşünüyorum.

AKBAŞOĞLU’YLA GÖRÜŞMELERİ ÖNEMSİYORUM

Bakanın ağzıyla cevap vereyim. Bakanımız ne dedi. Siyasilerin görevi konuşmak onlar görevini yapar halkın nabzını tutar. Siyasinin görevi nedir halkı doğru bir şekilde bilgilendirmek. Ben bundan dolayı Akbaşoğlu’yla görüşmeleri önemsiyorum AK parti üzerinden mağduriyetinin bitmesi taraftarıyım neden AK Partiye gidiyorsunuz neden MHP’ye gidiyorsunuz diye bizi yadırgayan eleştiren çok büyük bir kitle de var. Yerinizi belirleyin diyenler var. Bayağı büyük bir kitleden bu eleştiriyi alıyoruz. Bütün partilere aynı eşitlikte hareket edeceğiz Biz gerçekten bir tarafta değiliz. Biz de yarın bırakacağız biz de yorulduk Staj mağdurları Genel Sağlık Sigortası mağdurları var. Ben Ankara’ya giderken emeklilerle görüşmek istedim sekize bölünmüşler emekli sendikaları. Ama artık herkes siyasallaşmış, biz siyasi hareket etmiyoruz.

EMEKLİLERİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYACAĞIZ

Emekliler için bir çalışma başlatacağız tüm emekli örgütlerini tek çatı altında toplamak için görüşmelerimize başlayacağız her gün emekli olan kitlemiz var ve maalesef hak aramakta çok zayıflar sesleri çıkmıyor örgütlenemiyorlar sosyal medyada birkaç platform kurularak ses çıkarmak hoş değil.

İnsani onurlarda yaşayacağımız bir maaş olması lazım Suriyelilere harcanan para bana neden harcanmıyor. Bir siyasi partinin açıklamasını okudum 64 yaşında Suriye’den gelip Türkiye’de 65 yaşında emekli aylığı almaya başlıyor. Benim primlerim neden onlara gitsin. Zorda gelen insanlara sempatiyle yaklaşıyordum ama Suriyelilerin destek aldığı Afganlara destek verilirken EYT’lilere kaynak yok demelerini ben kabul etmiyorum. Ben bu hükümete de bundan sonra gelecek hükümetlere de restimi çekiyorum. İlk önce vatandaş olarak bizi desteklemeleri gerekir. Benim açlığımı yokluğumun önüne geçmek gerekiyor. Ben 2 bin beş yüz lirayla geçinemiyorum. Bizim gerçek maaşımız 1 beş yüz lira, 2 bin beş yüz lira değil. Biz bunu mu hak ediyoruz?

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDUK

Türkiye’ye örnek olduğumuzu düşünüyorum siyasi partilere ve sendikalara gittiğimizde en uç sendikalar devlet yanlısı sendikalar dahi bizi kapılarda karşılıyorlar. Alttan yukarı doğru her yerde EYT baskısı var. Bu bizim örgütlü yapımızın yarattığı baskı. HAK İŞ TÜRK İŞ DİSK KESK üyeleri sendikalarına başvurup araç istesinler Çünkü sizin hakkınız aidat ödüyorsunuz. EYT’de sizin ananızın ak sütü kadar helal bir şey Bu haklarımızı alabilmek için sendikalardan araç isteyin. KESK ve DİSK bizim yanımızda olacak. Türk İş İstanbul’daki yapılarını yönlendireceğini söyledi Hak İş maalesef ben hükümetimin yanındayım dedi. Bende şunu söyledim. Ben de tabandan öyle bir etkinlik yapacağım ki alttan tabandan sizi rahatsız etmeye devam edeceğim dedim. Altta sizin üyeleriniz araç isteyecek siz de vermek zorunda kalacaksınız dedim. Arkadaşımız da gülümsedi. Ben gülümsetmeye devam edeceğim.

Maddi olarak hiç bir desteğimiz yok ama ulaşımda başvurularımız var ama EYT her şeyini mitinglerde kendisi yapmıştır. Belediyeler de çok zor durumda. Geçen yıl 3 bin liraya gelen araçlar 15 bin liraya çıktı. Elimizden geldiğince tüm arkadaşlarımızı taşıyacağız.

Bize yazan arkadaşlarımızı buluşturmaya devam ediyoruz. Her bölgede iletişimimiz olmuyor sorumluluk alan arkadaşlarımız çok az. İşçi şehirlerinde ulaşabileceğimiz bir kişi yok. Var bir arkadaşımız ama kitle bulamadı kendini tanıtamadı. İnsanların davasına sahip çıkması gerekiyor. Biz her tarafa yetemeyiz ki. 4 yılda bu yapıyı oluşturmakta zaten tüm siyasi partiler bize gıptayla bakıyor. Çok takdir ediliyoruz bu konularda ama elini taşın altına koymadan nasıl olsa bu yasa çıkacak diyen insanlarımız da hayli fazla.

BAĞIŞLARA İHTİYACIMIZ VAR

Bağışlara da ihtiyacımız var. EYT.org.tr den bağış gönderebilirler. Her konuda desteğe ihtiyacımız var. Katılamıyorum. Maddi manevi destek olmak istiyorum diyen arkadaşlarımızı bekliyoruz. Bu dayanışmayı geliştirmek gerekiyor. Çünkü maliyetler arttı biz de çok yıpranıyoruz bu konuda maddi manevi zor şartlar altında olan insanlar bizi aradığında destek olamadığımız için gerçekten çok üzülüyoruz.

Bu seçim bizim için son seçim olabilir, bundan dolayı tarih aralığının Maltepe Mitinginin çok öneli olduğunu düşünüyorum. Siyasi kavgaların bu kadar çoğaldığı bir ortamda bu kararı alan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Geldiğimiz noktada konuşma yapamayanlar içeri alınan binlerce insanlar varken hakkımı istiyorum diyen bir kadının arkasında durdukları için çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz bir kaos içinde ülkemizde konuşan insanlar içeri alınırken bir kadın çıkıp ben varım deyip yolara çıktı. Bütün kadın arkadaşlarımızı Gönül Başkanımıza sahip çıkmaya çağırıyorum.

BEŞTEPE İLE BAKANLAR ARASINDA UÇURUM VAR

Beştepe’de kurulan yapıyla siyasetin ve bakanların arasında uçurum var. Bunu bir türlü birleştiremediler. Atanmışlarla seçilmişler bir nevi kavga ediyorlar burada kim güçlü gelecek? Burada EYT için hayırlısı neyse o olsun deriz. Akbaşoğlu’nun beşinci sıraya EYT’yi koyacağına ben gücümü kullandım birinci sıraya aldım demesini beklerdim. Ne yazık ki siyaset böyle bir şey. Türkiye’nin her tarafından EYT’lierin her yazdığının raporu gittiği söylenmişti. Biz bu mitingde tarih yazıcaz milat olucak. Tüm kadın arkadaşlarımızın desteğini bekliyorum. Çünkü bir kadın arkadaşımız çıktı ata erkil bir toplumda emekçiler adına lider oldu. Türkiye’nin her yerinde bir dayanışma var bu dayanışma karşısında kadınlarımızı birliğe ve dayanışmaya davet ediyorum. 3600 4 yıldır 4 yıldır bekliyor, ben EYT li olarak beşinci sıraya girmek istemiyorum. EYT’ye ne zaman gelecek. Söze gerek yok eyleme geçin, getirin yasayı Maltepe’de miting yerine piknik yapalım. 20 yıldır konuşulmayan ama son bir yıldır en çok konuşulan konu EYT ise biz artık icraat bekliyoruz. Söze artık karnımız tok. Bütün EYT’liler için bu yasayı bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız bu gece bir imzayla çıkarsın. Sevinç naraları atarız.. Arkadaşlarımız yeter ki bir emekliliğe bir ekmeğe kavuşsun.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.