SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazeteci Gökhan Kayış’tan EYT açıklamaları

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu’nun Twitter’da düzenlediği sohbet odasının bu haftaki konuğu BBN Türk Tv Haber Sunucusu Gökhan Kayış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 09:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Gazeteci Gökhan Kayış’tan EYT açıklamaları

BBN Türk Tv Haber Sunucusu Gökhan Kayış, EYT Federasyonu’nun Twitter’da her hafta düzenlediği sohbet odasına konuk oldu.

Kayış, İstanbul EYT Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Rahim Aydın’ın moderatörlüğünde EYT’lilerin sorularını yanıtladı ve görüşlerini ifade etti.

Gökhan Kayış’ın açıklamalarından satır başları:

‘EYT’LİLER TARİHE GEÇECEK BİR HİKAYE YAZIYOR’

“Dünya siyaset tarihine, dünya STK tarihine geçecek bir hikaye yazıyorsunuz. EYT çıkar mı çıkmaz mı bilmem ama vurmadan, kırmadan, dökmeden ve vazgeçmeden bu mücadelenize devam ediyorsunuz. 28 bin oy pusulasına EYT yazılması ne demek biliyor musunuz? Bence Türkiye’nin en büyük STK’larından birisi olduğunuz anlamına geliyor.

‘EYT MİTİNGİ TELEVİZYONDA CANLI YAYINLANACAK MI?’

(Gökhan Kayış’ın kanalı bizim mitingimizi canlı yayınlamayı düşünüyor mu?) Bugün her kanal oraya canlı yayın aracı gönderemez ve canlı yayın yapamaz. Yapmak isteyen de yapamaz. Ben ertesi gün yayınımda, neler oldu, muhalefet cephesi bunu dedi, EYT’liler bunları istedi diye kendi programımda vereceğim. Ama canlı yayınlara çıkma noktasında orada bir canlı yayın aracı olsa sizin kiraladığınız, bütün kanallara frekansları verebileceğiniz bir canlı yayın aracının bu yayını yapması, canlı yayınlara çıkması konusunda elinizi çok kuvvetlendirecektir.

Kendi kanalım açısından gün içerisinde mutlaka canlı yayınlar görülecektir ama uzun bir program konusunda ‘yapılır’ dersem sonradan utanmış olmak istemem. Dediğim gibi bu biraz da yetenek meselesi. Oradan yayın olsa yayınlarlar ama yayın yapabilirler mi o noktada çok emin değilim. Ben konuşacağım, kendi kanalım adına bunu söyleyebilirim.

‘MİTİNG GÜNLERCE KONUŞULACAK’

Ayrıca bu bir günlük bir mevzu değil, günlerce konuşulacak. Bir programımız içinde belki Gönül Hanım’ı alırız, ben bu konuyu uzun uzun anlatırım.

EYT NE ZAMAN, NASIL ÇIKACAK?

Şimdi size bir soru sorayım: Ne zaman çıkacak EYT, nasıl çıkacak? Bu ülkede seçim ne zaman olacak?

Burada ikili bir sıkıntı var: Külliye ile Meclis, kabine ile milletle karşı karşıya gelen milletvekili bu sistem içinde belki de bir denetim mekanizmasına yol açabilir diye umutlanmak istiyorum.

Dün sizce Zehra Zümrüt Selçuk mu bu hikayede-2019 seçimlerinde sizin önünüze taş koydu, yoksa Berat Albayrak mı? Bu sistemde Nebati mi karar verecek yoksa Vedat Bilgin mi karar verecek EYT’nin çıkıp çıkmamasına…

Ne yazık ki vatandaşla karşı karşıya gelen vekil ile kabine içerisinde sizin bütçenizi oluşturan bakan arasında bir farklılık var. Bakanlar atanmış, vatandaşla karşı karşıya gelmiyorlar, herhangi bir denetim mekanizmasına sahip değiller. Bugün Nebati hangi projeksiyonla giriyor? Koridorlarda konuşulan ne var: Berat Albayrak ile olan münasebeti konuşuluyor hala Nebati’nin. Var mıdır yok mudur onları bilmem ama dünün o hikayesi içinde bence Zehra Zümrüt Selçuk’tan daha çok ekonomiyi yöneten, hazine ve maliyeyi yönetenler EYT ile ilgili ‘olmaz’ dedi. Ve Cumhurbaşkanının önüne konulan o konuşmanın bir yazılı metin olduğu kanaatindeyim.

“ANKARA BİLGİSİ: ‘EYT ÇIKACAK, KARARI ALINDI’ DENİLİYOR”

Şimdi gelelim o lobi hikayesine, Ankara’dan gelen bilgiye: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oturdu, geçen aylar içerisinde, iddia edilen şey budur. O ikili toplantıda hatırlarsınız, Miliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanının eviydi galiba orası. Ve ‘EYT çıkacak, kararı alındı’ deniliyor. Gelen bilgi bu. Bu sefer, o 2019’da 13 bin oyla kaybedilirken, 28 bin pusulanın üzerinde EYT yazılıdır hikayesinden ders çıkarıldı ve bunun yaşanmayacağı söyleniyor.

‘EYT’NİN ÇÖZÜMÜNDE ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA…’

Ama şöyle bir şeyden bahsedeceğim. Bülent Arınç, bugün dedi ki “Sorunları çözemezsek, seçim sonuçlarından emin değilim” Burada şimdi iki-üç tane soru var.

Bir: Bu seçim ne zaman olacak?
İki:  Özellikle bu sorunların arasında EYT’yi görüyorlar mı?
Ve üç: MHP’nin bu konuyla ilgili ‘Siz söz vermiştiniz’ vurgusu çok anlamlı.

“HAZİRAN DEĞİL BU SONBAHARA DAİR BİR ÇALIŞMA GİBİ DÜŞÜNÜLMELİ”

Bunun üzerine yüklenilmesi lazım. Bakın şunu söyleyeceğim. 15 Mayıs’ta bir mitinginiz var. Umarım orada sizin hareketiniz adına çok büyük bir kalabalık oluşur. Çünkü o kadar ağır bir şekilde “Sonbaharda erken genel seçim geliyor’ cümleleri kuruluyor ki Ankara’dan gelenler tarafından. Oraya çok fazla kalmamış olabilir. Gelecek sene Haziran değil bu sonbahara dair bir çalışma gibi düşünülmesi gereken noktadayız bence."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.