SON DAKİKA
Hava Durumu

İletişim Başkanlığı: Şimşek ve Erkan uyum içinde çalışmalarını yürütüyor

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Dezenformasyon Bülteni'nin 77. sayısını yayımladı. Bültende, bazı sosyal medya hesapları ve basın yayın organlarında yer alan çeşitli iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 15:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İletişim Başkanlığı: Şimşek ve Erkan uyum içinde çalışmalarını yürütüyor

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Dezenformasyon Bülteni'nin 77. sayısını yayımladı.  Bültende, sosyal medyada paylaşılan "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ı istemedi" iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

"ŞİMŞEK VE ERKAN UYUM İÇİNDE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR"

Bültende iddia edilenin aksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, KKTC ve Azerbaycan ziyaretleri sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Hafize Gaye Erkan'ı tanıdığını ve kendisinin Erkan'ı TCMB Başkanlığı için teklif ettiğini" söylediği anımsatılan bültende, Bakan Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın, göreve başladıkları andan itibaren tam uyum ve koordinasyon içerisinde, aktif bir şekilde çalışmalarını yürüttüğü vurgulandı.

Bültende, Türkiye ekonomisinin karar alıcı kurumları ve yöneticilerinin saygınlıklarına zarar verecek, piyasalarda güvensizlik oluşturmaya yönelik kasıtlı ve spekülatif haberlere itibar edilmemesi istendi.

"BAKAN ŞİMŞEK'E 40 MİLYON DOLAR VERİLDİ İDDİASI DOĞRU DEĞİL"

Bazı basın yayın organlarında yer alan "Yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, hane başı 5 bin lira nakdi yardım yapılacağını duyurdu" iddiasının doğru olmadığı belirtilen bültende, Bakan Göktaş veya herhangi bir Bakanlık yetkilisi tarafından böyle bir açıklamanın yapılmadığı, resmi açıklamalara dayanmayan haber ve paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiği kaydedildi.

Bültende, bazı basın yayın organlarında yer alan, "Mehmet Şimşek'in Türkiye'ye gelmesi için 40 milyon dolar verildi" iddiasının doğru olmadığı aktarılan bültende, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında ortaya atılan iddiaların herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz" ifadelerine yer verildi.

Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde, Suriyeli olduğunu iddia eden şahsın "Asgari ücretli ölsün, 25 bin lira kazanıyorum ve vergi ödemiyorum" şeklindeki açıklamalarının doğru olmadığı belirtilen bültende, yapılan araştırmalar neticesinde, röportajı veren şahsın Şanlıurfa'nın Viranşehir nüfusuna kayıtlı bir Türk vatandaşı olduğunun tespit edildiği, şahısla ilgili adli işlem başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bazı basın yayın organlarında yer alan, "En düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltilmesi ve emeklilere refah payı verilmesine dair yasal düzenleme ekim ayında TBMM'ye gelecek" iddiasının doğru olmadığı ifade edilen bültende, şunlar kaydedildi:

"AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 28'inci dönemin ilk kanun teklifinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce beyan ettiği gibi 'en düşük memur maaşını 22 bin lira olacak' şekilde düzenleyecek teklif olduğunu açıklamıştır. Akbaşoğlu, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına tabi emekliler için maaşlarının temmuz ayına dönük hem enflasyon farkı hem de refah payı farkının beraberce ele alınacağı bir düzenlemenin de TBMM'de gündeme geleceğini ifade etmiştir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.