SON DAKİKA
Hava Durumu

İş dünyasının EYT isteğine sert tepki!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken iş dünyası taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'e iletti. Ancak EYT'liler ve sendika temsilcileri iş dünyasının kararına tepkili.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2022 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2022 11:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İş dünyasının EYT isteğine sert tepki!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde sona yaklaşılırken iş dünyası taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'e iletti. Ancak EYT'liler ve sendika temsilcileri iş dünyasının kararına tepkili... 

KREDİ BORCU İÇİN

Alper ÖZÜPAK (EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yrd):

Bizlerden yıllarca kesilen primlerle İşsizlik Fonu oluşturuldu. O fon zaten yıllardır patronlar için harcanıyor. Şimdi EYT'liler için harcabilecek paranın bir kez daha patronlara verilmesini yine bizim canımızı acıtacaktır. Tazminatın taksitle ödenmesine bakarsak, geçmişte babalarımız aldığı tazminatla ev ve araba alırken şimdi emekli olacak işçiler bu tazminatla ancak bankalara olan kart borçlarını ödeyebilecek. Bir de bunun taksitlendirilmek istenmesi işçiler açısından yeni bir mağduriyet yaratacaktır. Bugün yardıma muhtaç insanlar gibi emekli maaşları alınıyor. Dolayısıyla bu insanlar çalışmaya devam etmek zorunda. İnsanlar kredi borçlarını ödemek için emekli olmak istiyor.

'KABUL EDİLEMEZ'

Memiş SARI (DİSK Ege Bölge Temsilcisi): İşçilerin alın teriyle 22 yıldır İşsizlik Fonu'nda biriktirdiği paranın işverenleri kurtarmak için kullanılmasına karşıyız. EYT, seçim yatırımı olarak bir dayatma ile çözülmeye çalışılıyor. İşsizlik Fonu'nun işverenlere teşvik olarak verilmesi ve bu yükün Fon'dan karşılanmak istenmesi kabul edilemez. EYT dernekleri ve sendikaların istediği gibi bir çözüm olursa, emekli ücretlerinin iyi olacağını tahmin ediyoruz. İşverenlerin, tazminatları taksitle vermesi ise bu insanların yaşamlarını hem olumsuz etkiler hem de aynı işyerinde çalışmaya devam etmeleri halinde yeni istihdamın önünü tıkar.

'EYT FONU' DEĞİL

Hayrettin ÇAKMAK (TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilcisi): İşsizlik Fonu'ndaki para işçilerindir ve işverenlerin buna göz dikmesi yanlıştır ve bunu yapmalarını kimseye tavsiye etmiyoruz; karşıyız. Kıdem tazminatlarına baktığımızda ise yasa gereği işveren bunu taksitlendirebiliyor. Ama biz sendikalı işyerlerinde tek seferde bu tazminatın ödenmesini istiyoruz. Ama sendikasız işyerlerinde 10 aya kadar bölünebiliyor. Eğer İşsizlik Fonu'na dokunulursa işçileri karşılarında bulurlar. O fon, EYT fonu değil Türkiye'deki işçi sınıfının fonu. Bu amaç dışında kullanılmasına izin vermeyiz.

IMF'NİN DAYATMASIYDI

Gültekin Şimşek (HAK-İŞ Konfederasyonu İzmir İl Başkanı): 8 Eylül 1999’dan önce işe girenlerin, eski mevzuata tabi olmasını biz de kabul ediyor ve haklarının iade edilmesini istiyoruz. EYT meselesi çalışma hayatı paydaşlarının değil, IMF’nin talebiydi. Bu düzenleme 1999 yılında yapılırken HAK-İŞ ciddi şekilde itiraz etmişti. EYT’lilerle ilgili çözüm talebimiz şu: 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren ve sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkesin eski mevzuata göre emeklilik haklarını kullanmalı. Yeni işe girenler için de yani 8 Eylül 1999’dan sonra işe girenler için bir düzenleme yapılabilir, bu konuda emeklilik yaşı ile ilgili, primle ilgili zaten düzenleme yapıldı. (Bu içerik Dokuz Eylül Gazetesi'nden alıntılanmıştır.)

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.