SON DAKİKA
Hava Durumu

İYİ Parti’den ‘kademeli emeklilik’ adımı

İYİ Parti Ankara Milletvekili ve basın sözcüsü Kürşad Zorlu, kademeli emeklilik ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2023 07:32
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 07:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İYİ Parti’den ‘kademeli emeklilik’ adımı

İYİ Parti Ankara Milletvekili ve basın sözcüsü Kürşad Zorlu, Kademeli emeklilik ile ilgili meclise soru önergesi verdi. Zorlu, Soru önergesinde EYT’lilerin bir mağduriyetle karşılaştığını belirterek, “3 Mart 2023 tarihinde çıkarılan kanunla Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşlarımız ve daha geniş kesimler yeni bir mağduriyetle karşılaşmıştır. “Kademe Geliyor” başlığı ile yürütülen destek çalışması da insanlarımızın mağduriyetlerinin bir ürünüdür” dedi.

İLK DİLE GETİREN AKŞENER

Söz konusu durumu ilk dile getiren kişinin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olduğunu anımsatan Zorlu, “Bu hususu 2018’de ilk dile getiren ve mücadele başlatan da Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener olmuştur. Bilindiği üzere 08.09.1999 öncesi sigortalı olup kadınlar için 20 yılını, erkekler için 25 yılını dolduranlar emekliliğe hak kazanabilmişlerdir. Fakat bu durum 09.09.1999’dan sonra giriş yapanlar için çok büyük kayıplara yol açmıştır. Bir gün ile 20 yıl kaybetmişlerdir. Yine 1999 yılının Ağustos ayında bilindiği üzere ülkemizde büyük acılara yol açan Marmara depremi gerçekleşmiştir. Bölgede aylarca hayat nerdeyse durmuştur. Bu yüzden bölgede insanlar çalışsa dahi sigorta girişleri yapılamamıştır. Buradan hareketle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Vedat Işıkhan’ın acilen cevaplandırması için 2 temel sorudan oluşan önergemizi vatandaşlarımız adına ilgili bakanlığa vermiş bulunuyorum” şeklinde konuştu.

2 TEMEL SORU VAR

Soru önergesinde 2 teme soru bulunduğunu dile getiren Zorlu, şunları kaydetti; “ 09.09.1999 sonrası sigortalı çakışmaya başlayan vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecek şekilde kademeli emeklilik ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? Eğer böyle bir çalışma varsa nelerdir?  Ağustos 1999 depreminden etkilenen bölge vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecek şekilde bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? Eğer planlanıyorsa nelerdir?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.