SON DAKİKA
Hava Durumu

Kahramanoğlu’dan Ebeveynlere Çağrı: “Toplumun Geleceği İçin Çocuk Haklarına Sahip Çıkın"

Katılım Emeklilik Digizoo katkılarıyla, DB Positive ve Sosyalink Podcast Agency iş birliği hazırlanan “Gelecek Benim” podcast serisinin 6’ıncı bölümünde Avukat Mine Rana Kahramanoğlu, çocuk hakları, zorbalık, dijital dünya ve gönüllülük konularında ebeveynlerin merak ettiklerine dair önemli bilgiler paylaştı. Kahramanoğlu, çocukların daha bilinçli ve cesur olduğunu vurgulayarak, haklarının farkında olduğunu ve ebeveynlerin doğru model olmalarının önemine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 17:36
Kaynak: Bülten
Kahramanoğlu’dan Ebeveynlere Çağrı: “Toplumun Geleceği İçin Çocuk Haklarına Sahip Çıkın"

Katılım Emeklilik Digizoo katkılarıyla hazırlanan “Gelecek Benim” podcast serisinin 6'ncı bölümünün konuğu Avukat, Çocuk ve Kadın Hakları Savunucusu Mine Rana Kahramanoğlu oldu. Moderatör Cenk Doğar’ın sorularını yanıtlayan Kahramanoğlu, çocuk hakları, sosyal sorumluluk ve gönüllülük etkinliklerine katılımla ilgili anne babaların merak ettikleri tüm konulara değindi.

Ebeveynliğin uzun ve maceralı bir yolculuk olduğuna dikkat çeken Kahramanoğlu, çocuk hakları ve insan hakları kavramlarının oldukça yeni olduğunu vurguladı. Dünyadaki kötülüklerin kaynağının insanın kendi çocukluğuyla barışamamasından kaynaklandığını belirten Kahramanoğlu, çocukların artık daha bilinçli ve cesur olduğunu, haklarının farkında olduklarını söyledi.

"Çocukluk yaralarını iyileştiremezseniz, bir toplum inşa edemezsiniz" diyen Kahramanoğlu, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Çocuğu ne kadar çok sınırlar dahilinde büyütürsek o kendinin farkına ne kadar çok varırsa, işte o zaman toplumlar daha da medenileşir. Çocuk ne kadar birey olursa, çocuğun hakların ne kadar kontrol edebilirsek onu ne kadar yaygınlaştırabilirsek ve bizler onu ne kadar çok savunursak aslında insanlık geleceği de o kadar mutlu ve umutlu olacak. Yoksa bize çok karanlık bir zaman dilimi daha bekliyor maalesef. Her zaman şunu söylerim, fail biziz; yetişkinler ve kendimizle yüzleşmemiz gerekiyor. Toplum bu faili ile yüzleştiği gün her şey daha güzel olacak.”

Zorbalık Dijital Dünyada Ciddi Bir Sorun

Zorbalığın her dönemin meselesi olduğunu belirten Kahramanoğlu, günümüzde dijital dünyaya kaydığını ifade etti. Sosyal medyanın çocuklar için çok tehlikeli olabileceğini vurgulayan Kahramanoğlu, sosyal medya zorbalığının ciddi bir sorun olduğunu ve eğitim ile farkındalığın bu konuda en büyük çözüm olduğunu söyledi. Kahramanoğlu, teknoloji ve sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkilerini ele alırken, aile içi iletişimin ve teknolojiyi doğru kullanmanın önemine değindi.

Çocukları Teknolojiden Uzak Tutmak Mümkün Değil

Çocukları teknolojiden uzak tutmanın mümkün olmadığını kabul eden Kahramanoğlu, ebeveynlerin doğru model olmasının önemini vurguladı. "Çocuklar sizi aynalar, siz ne yaparsanız onlar da onu yapar" diyen Kahramanoğlu, ailelerin çocuklarına doğru örnek olmaları gerektiğini belirterek, “En azından aile sofrasında tabletleri, telefonları kaldırmak gibi bir sistem kurabilmek, elinizden geldiğinde çocukları doğaya çıkarabilmek ve onlarla daha fazla vakit geçirebilmek çok önemli,” dedi.

Çocukların teknolojiyi kullanarak gönüllülük ve sosyal sorumluluk faaliyetlerine de katılabileceklerini belirten Kahramanoğlu, dünyada çocukların iklim krizi gibi konularda bilinçlenmelerinin ve bu konuda kampanyalar düzenlemelerinin önemine değindi. Kahramanoğlu, Türkiye’de yaşanan son depremde çocukların empati geliştirerek yardım faaliyetlerine katıldığını gözlemlediğini söyleyerek, “Aslında sandığımız kadar da bu kuşak ruhsuz değil, duygusuz değil belki biz onları sadece teknoloji bağımlılığı olduğunu düşünüp ötekileştiriyor olabiliriz. Oysa değiller, onların içindeki cevheri çıkarabilmek, çocukları hayata katabilmek önemli bir şey. O nedenle ben eminim ki bu çocuklar bizden daha da ileride bu duygularını pekiştirecekler.” diye konuştu.

Kadınların ve Çocuklanın Devri Geldi

2030-2040 yılları arasında dünyayı nelerin beklediği konusuna da değinen Kahramanoğlu, iyimser bir bakış açısı sergiledi. Dünyada iyiliğin her zaman kazanacağına inandığını belirten Kahramanoğlu, “Belki gerçekte adaletin yerini bulmadığına inanıyoruz ama bir şekilde dünyanın bir yerinde iyiler o gücü ellerinde tuttukları için ve iyinin daha da güçleneceğine inanıyorum. Özellikle kadınların ve çocukların devrinin geldiğini düşünüyorum. Evet doğayla da biraz savaşacağız. Doğa bizi biraz alt üst edecek çünkü onun canını çok yaktık. Ancak doğayla barışan insanların bu dünyayı iyilik yaptığını da düşünüyorum” dedi. 

Kahramanoğlu, ebeveynlerin çocuk hakları konusunda sürekli eğitim almaları gerektiğini ve çocukları yetiştirirken onların dallarını kırmadan, doğru dokunuşlarla onları birey haline getirmeleri gerektiğini belirtti.

"Mücadelesi olmayanın hikayesi de olmaz" diyen Kahramanoğlu, “Çocuklarınızla bir hikâye istiyorsanız mücadele edeceksiniz” diyerek bireyin kendi yolculuğunun farkındalığının önemini vurguladı.

NASIL DİNLEYEBİLİRSİNİZ?

Gelecek Benim Podcast serisini Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Amazon Music, Youtube Music gibi podcast platformları üzerinden ve Youtube’ta videocast olarak dinleyebilir ve izleyebilirsiniz. Her hafta perşembe günü yayınlanacak bölümleri kaçırmamak için abone olabilir ve bildirimleri açarak takip edebilirsiniz.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.