SON DAKİKA
Hava Durumu

Karabağ'da ateşkes ilan edildi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ'da başlatılan terör operasyonunun biteceği zamanı açıkladı. Aliyev, "Karabağ'daki Ermeni silahlı güçlerin silah bırakması ve silahsızlandırılması halinde terörle mücadele tedbirleri durdurulacak." dedi. Rus IFAX ajansı, "Karabağ Ermenileri lağvedilmeyi ve silahları tamamen bırakmayı kabul etti" bilgisini geçti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki terörle mücadele operasyonlarının Türkiye saati ile 12.00'de durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2023 09:27
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2023 12:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Karabağ'da ateşkes ilan edildi

Azerbaycan'ın Karabağ'da yasa dışı bulunan Ermeni silahlı gruplara yönelik başlattığı terörle mücadele operasyonu ikinci gününde devam ediyor.

Azerbaycan ordusu, Karabağ’daki yasa dışı Ermeni silahlı gruplara ait mevzi, mühimmatlar, topçu bataryaları, askeri tesis ve teçhizatları imha etti.

Operasyonlarda TB2 Bayraktar SİHA’lar, İsrail yapımı Harop kamikaze İHA ve yüksek hassasiyete sahip silahlar ve mermiler kullanılıyor.

"TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR"
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yürütülen yerel çaptaki terörle mücadele operasyonlarının başarıyla devam ettiği belirtildi.

Operasyon çerçevesinde Ermenilere ait mevzilerin, askeri araçların, topçu bataryalarının, uçaksavar füze sistemlerinin, radyo elektronik istasyonlarının ve diğer askeri teçhizatların yok edilerek etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Karabağ bölgesinde Ermeni silahlı kuvvetlerine bağlı keşif-sabotaj grupları tarafından terör saldırısı düzenlemek amacıyla mayın döşendiğini ve bunun sonucunda sivillerin, polislerin yaşamını yitirdiğini, aynı zamanda Azerbaycan ordusu birliklerinin havan ve çeşitli kalibreli silahlarla ateş altına alındığını belirtti. Aliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde 9 Eylül’de sözde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması da dahil bu eylemlerin Azerbaycan’ın egemenliğine karşı Ermenistan’ın oluşturduğu ve desteklediği sözde rejimin kasıtlı provokasyonlarının devamı olduğunu kaydetti.

“YALNIZCA ASKERİ HEDEFLER ETKİSİZ HALE GETİRİLİYOR”
Azerbaycan’ın bu tür provokatif ve kışkırtıcı eylemlerin önlenmesi için bölgede yerel nitelikli terör operasyonu başlattığını vurgulayan Aliyev, operasyonda sivil nüfus ve altyapının hedef alınmadığını, yalnızca askeri hedeflerin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Aliyev, yeniden entegrasyon konularını görüşmek için Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun temsilcilerinin birkaç kez müzakereye davet edildiğini ancak bunu reddettiklerini, operasyonun başlamasının ardından Ermenileri bir kez daha müzakereye davet ettiklerini belirtti. Aliyev, Karabağ’daki Ermeni güçlerin silahlarını bırakarak teslim olmaları durumunda terörle mücadele operasyonlarının durdurabileceğini vurguladı.

BLİNKEN DURUMLA İLGİLİ ENDİŞESİNİ DİLE GETİRDİ
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Aliyev’i Karabağ'daki operasyonu durdurmaya ve gerilimi düşürmeye çağırdı. Anlaşmazlıkları çözmek için diyalogun sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Blinken, Aliyev’in operasyonu durdurmaya ve müzakereleri başlatmaya hazır olduğunu kaydetti. Blinken, Bakü ile Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun temsilcileri arasında kurulacak diyalogun ABD tarafından desteklendiğini söyledi.

"ERMENİ SİLAHLI GRUPLAR, MEVZİLERİNDEN AYRILARAK SİVİL YERLEŞİMLERDE TOPLANIYOR"
Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, Ermeni silahlı gruplara ait 6 “Ural” markalı kamyon ve 4 adet havan topunun Azerbaycan ordusu tarafından ele geçirildiğini belirterek, “Mühimmatları tükenen yasa dışı Ermeni silahlı grupları, mevzilerinden ayrılarak sivil yerleşim yerlerinde toplanıyor. Aynı zamanda Karabağ bölgesindeki sivil nüfusu zorla silahlandırarak savaşa çekmeye çalışıyorlar. Bir kez daha Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan yasa dışı Ermeni silahlı grupları silahlarını bırakıp teslim olmaya çağırıyoruz ve sadece bu durumda operasyonun sona ereceğini beyan ediyoruz. Aynı zamanda bölgede yaşayan Ermenilere silahlı grupların yanında durmamaları ve onları desteklememeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

“SİVİL KONVOYA ATEŞ AÇILMASIYLA İLGİLİ PAYLAŞIMLAR DOĞRU DEĞİL"
Ermenistan’daki sosyal medya hesaplarında paylaşılan iddiaların asılsız olduğunu belirten Eyvazov, “Bazı Ermeni sosyal medya hesaplarında Azerbaycan ordusu birliklerince Ermeni sakinleri tahliye eden Rus barış gücü konvoyuna ateş açıldığı iddiasıyla ilgili bilgiler yanlıştır. Bu iddialar asılsızdır. Rus barış gücü ile sürekli olarak operasyonlarla ilgili temas halindeyiz. Onların görevlerini yerine getirmeleri için bizim tarafımızdan gerekli koşullar oluşturuluyor” diye konuştu.

Karabağ’daki operasyonun devam ettiğini vurgulayan Eyvazov, mevcut şartların Azerbaycan ordusunun kontrolü altında olduğunu ve kamuoyuna düzenli olarak daha fazla bilgi verileceğini aktardı.

“ŞUŞA’DAKİ KAMU BİNALARIMIZ HASAR ALDI”
Ermeni güçlerin İkinci Karabağ Savaşı'nda olduğu gibi sivilleri hedef almaya devam ettiğini ifade eden Azerbaycan Başsavcılığı Sözcüsü Kenan Zeynalov, “Yasa dışı Ermeni silahlı gruplar tarafından terör saldırıları devam ediyor. Bu saldırılar ancak siviller, sivil altyapı ve sivil yapıları hedef alıyor. Meydana gelen her bir olayla ilgili soruşturma açılıyor. Yasa dışı Ermeni silahlı gruplar dün gece boyunca Şuşa şehrini ateş altına aldı. Saldırılar sonucunda Şuşa’daki kamu binalarımız hasar almıştır. Sivil altyapı tesislerine yönelik zararı belirlemek amacıyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

RUS BASININDAN SİLAH BIRAKMA İDDİASI

Rus IFAX haber ajansının abonelerine geçtiği son dakika bilgisine göre Karabağ Ermenileri lağvedilmeyi ve silahları tamamen bırakmayı kabul etti. IFAX, "Karabağ Ermenileri yarın Azerbaycanlı yetkililerle bir araya gelecek" dedi.

ATEŞKES SAĞLANDI
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki terörle mücadele operasyonlarının Türkiye saati ile 12.00'de durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. 

Açıklamada, Azerbaycan'ın teklifi üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun olarak entegrasyon konularını görüşmek üzere 21 Eylül 2023 tarihinde Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcileriyle Yevlah kentinde bir toplantı düzenleneceği kaydedildi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.