SON DAKİKA
Hava Durumu

Nagehan Alçı: Millet İttifakı'nın adayı, kuvvetli ihtimalle Kılıçdaroğlu olacak

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu gazeteci Nagehan Alçı oldu. Seçim atmosferine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alçı, muhalefetin adayına ilişkin, "Kuvvetli ihtimalle Kılıçdaroğlu olacaktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2023 07:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2023 07:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Nagehan Alçı: Millet İttifakı'nın adayı, kuvvetli ihtimalle Kılıçdaroğlu olacak

Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu gazeteci Nagehan Alçı oldu. Alçı, canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Nagehan Alçı'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

UZUN SÜREDİR HİÇBİR KAMPA AİT DEĞİLİM

-İmamoğlu'nun otobüsü hadisesi de buydu, orada olmamı karalamamı çalışanlar, biz mevcut iktidardan memnun değiliz ama bu düzenin değişmesini istemiyoruz dediler. Bu, bir turnusol kağıdı gibi gösterdi ki, onlar o uçağa onlar bitsin, şimdikiler binmesin istiyorlar. O zaman biz prensipler üzerinden konuşamayız, bu, bütün foyanın ortaya çıkmasına neden oldu.

-Ekrem İmamoğlu'nun otobüsü Türkiye'ye çok faydalı oldu diye düşünüyorum. Onun için de faydalı oldu, bir hamle yaptı, farklı görüşlerden... Ben hiçbir kampa ait de değilim ve bu siyah beyazlaşmaya da dikkat çekmeye çalışıyorum. İki taraf da büyük yanlışlarda ve bunu da söylüyorum. 

-Altılı Masa'nın iyi bir çalışması var, güzel vaatleri var. Uzun süredir yaklaşık 1 senedir çok kıymetli çalışmalar ortaya koyuyorlar. Güzel bir ortaklaşma çabası ortaya koyuyorlar ama önemli olan adayın kim olacağı. Ancak aday açıklanırsa insanlar kulaklarını yeniden açacaklar. Sunumu yapanlar, hepsi önemli ama sahnede herkes aynı etkiyi yaratamıyor. Çok detaya gerek yoktu böyle genel bir toplantıda. 

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINDA MUTABAKAT OLUR

-İYİ Parti içindeki genel hava, Kılıçdaroğlu'nun adaylığından yana değil. Paçacı'nın istifası, sayın Akşener'in bir nezaket hamlesiydi. Ben böyle bir şeye ben müsait etmiyorum, yapıcı bir taraftayım hamlesiydi. Çok fazla konu var ve İYİ Parti'de hala birçok tartışmalar var. 

-Aday değil sistem önerisi sunuyoruz diyorlardı, bu güzel ama aday belirleme süreci çok uzadı, kafalarda soru işaretleri uyandırdı. Şu aşamadan itibaren kaybettikleri her gün Millet İttifakı için bir zafiyet olarak görünür, kan kaybederler 13 Şubat'ta da açıklamazlar.

ALTILI MASA, TERS KÖŞE YAPAR MI?

-Ekrem İmamoğlu'nun adaylık isteği var, kendini çok gizleyen bir insan da değil. Son derece Batılı bir tavır içinde. Mansur Yavaş da çok işine odaklanmış görünüyor. Ama kim istemez ki 6 partinin adayı olmak. Siyasete girmeyi hiç düşünmem, karakterime uyan bir şey değil. Ben gazeteciliğe aşık bir insanım, ben küçükken hikaye avcısı olacağım derdim.

-İmamoğlu'nun aday gösterilme ihtimali çok yüksek değil. İsmi geçenler arasında en çok potansiyeli olan bir insan. Ama Kemal Bey ile ilgili rencide edici söylemleri de doğru bulmuyorum. O da iyi oy alabilir, Türkiye'nin alışık olmadığı bir siyaseti hayata geçirdi ama çevresinden dolayı da biraz yıprandı. Şansı çok düşük değil ama bir an evvel belli olsun.

CUMHUR İTTİFAKI'NDA TOPARLANMA VAR

-Cumhur İttifakı'nda toparlanma var, Erdoğan'ın yeniden sandıktan çıkma ihtimali çok yüksek. Özellikle ekonomik adımlar, Orta Anadolu'da memur ve asgari ücretlileri önemli oranda rahatlattı. Elbette her şey çok pahalı, enflasyon düşmüş değil ama yine epey bir rahatlama oldu psikolojik olarak. 

-Bir süredir kendi cephelerinin içinden yapılan eleştiriler, gündemi belirler hale geldi. Kılıçdaroğlu için de yıpratıcı oldu. Kesin Kılıçdaroğlu diyemem ama çok büyük bir ihtimalle onun aday olacağını düşünüyorum.

-İsmi geçenler dışında birinin aday olmasının ihtimali çok ama çok düşük. İmamoğlu hala bir iddia ortaya koyuyor. Bu hafta sonu yine şehir ziyaretleri var, büyük bir iddiayı sürdürüyor. Ben CHP'den öyle bir isim çıkacağını düşünmüyorum. 

-CHP'li bir adayı, İYİ Parti hiçbir şekilde çıkarmaz, İmamoğlu da buna sıcak bakmaz. İmamoğlu bir iddiayla gidiyor, beni aday yapın demiyor ama çok istekli ve her gittiği yerde bak, böyle bir etkiyle karşılaşıyorum. İYİ Parti'den çok büyük bir destek var. Seçmeni, Kemal Bey'i istiyor, parti içinde çok mutlak bir şekilde kendini kabul ettirdi.

-O zaman CHP Genel Başkanı kim olacak, öyle olursa da Genel Başkan İmamoğlu mu olacak, bu söylentide kulislerde bir süredir dolaşıyor. Kılıçdaroğlu bunu işaret ederse olabilir. Partisine çok hakim, o kendisi işaret etmezse çok zor. Böyle bir rüzgardan sonra eğer Kılıçdaroğlu, ona bakarak yapar.

-İBB Başkanlığı da hiç küçümsenecek bir görev değil. Onun tedirginliğine de hissediyor, eğer ki bu iktidar devam ederse biz yalnızca Cumhurbaşkanlığını değil İBB'yi de kaybederiz diye düşünüyor. Bir yandan İBB'yi de ellerinde tutmak istiyorlar, öyle bir gayret de var.

-Siyasi yasak kararı çıkmadan ama her an çıkabilir kaygısıyla olabilecek adaylığı bir kenarda tutulup 2024 yılında aday olması engellenirse bir de onun kaygısı var. Bu İBB'ye yönelik süreçler de yanlış. Yöneltilen suçlamalar, hukuki olarak yanlış. Sadece İstanbul icraatlarıyla İmamoğlu'nu konuşuyor olsaydık böyle olmazdı, biraz da kendi elleriyle büyük siyasi bir figür haline getirdiler, bir fenomen yarattılar. Seçim tekrarı büyük bir hataydı.

ANKETLER HEP DOĞRU YERE GETİRMEZ

-Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nu aday olarak sunduğunda parti içinden kimseden destek yok. anketler bizi illa doğru yere götürmez, Kemal Bey bunu hissetti ve risk aldı. Kamuoyu oylaması da bizi doğru yere götürmeyebilir, Yavaş ile ilgili de risk alındı. Şu anda büyük birleştirici, HDP seçmeninden oy almaz ama Ankara'daki HDP seçmeninden oy alabilir, herkese aynı hizmetleri götürüyor ve çalışkan.

-Genel olarak kamuoyunda CHP'li çevrelerin dışındaki genel hava, Kemal Bey için yıpratıcı oldu. Biz son halka olarak adayı belirleyeceğiz demeselerdi bu kadar yıpratıcı olmazdı ama bu durum, Meral Hanım yıprattı sonucunu çıkarmaz. Son derece iyi niyetle o masada uzun süredir.

-Ben artık 2023 Türkiye'sinde mezhepsel ayrımların olduğuna artık inanmak istemiyorum. Böyle bir algı var ama bunun aşılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. 

-Objektif anket şirketleri zaten görülüyor. Bunu da belirli şirketleri takip ederek nasıl olduğunu anlayabiliyorsunuz. Anketçilerin sadece rakamları vermesi ve üzerine yorum yapmaması gerekir. 

-Babacan da bir liste hazırlıyor, orada Babacan da olacak, kamuoyunda o da mı başka isimlerde mi olacak. Az süreleri kaldı, artık anketlerle belirleneceğini sanmıyorum, kendi aralarında bir mutabakata varacaklar.

ADAYLIĞINI TARTIŞMAK ERDOĞAN'A YARAR

-Muhalefetin Cumhurbaşkanının adaylığı ile ilgili izlediği politika yanlış, hukuken olabilir ama siyaseten Erdoğan'ı yeniden engel konulan biri haline getirmek onun faydasına olacaktır. Yeniden Erdoğan'ın önüne bir engel çıkarılıyor diye düşünülür. Kaldı ki, İYİ Parti ev sahipliğindeki toplantıda çıkan sonuç bildirgesinde bir aday ismi beklerken yine gündemi Erdoğan'ı çıkardılar. Muhalefet, topu iktidarın kalesine atıyor, bu da çok yanlış.

-Ben seçimden önce bir sistem değişikliği yapılsın demiştim. Allah korusun. Ben Türkiye'nin yine de siyasi tartışmaları olgunlukla yürütebileceğine ikna ettim. Biz, bu süreci de iyi bir şekilde yönetebiliriz.

_Erdoğan'ın şansı hala çok yüksek. Muhalefetin şansı bir iki ay öncesine kadar daha yükseltti ama iktidarın attığı adımlar ve muhafazakar seçmene yönelik adımlar, iktidarın şansını yeniden artırdı.

-6 parti de farklı farklı şeyler vaat edecek ve Ekrem Bey de var, o farklı bir şey söylemez ama çelişen ifadeler kullanabilirler. Meydanlarda kendi seçmenlerine hitap edecekler, bir noktadan sonra herkes kendi çizgisine uygun konuşacak. Partilerin söyledikleri birbirlerine uymayabilir. Güneydoğu'da DEVA'nın ağırlığı var gibi görünüyor. Orta Anadolu'da kim daha fazla konuşacak, bu şekilde bir çalışma yaptılar mı? Bunu da bilmiyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.