SON DAKİKA
Hava Durumu

Sandık görevlisi ücretleri ne kadar?

YSK seçim sandık görevlisi ücreti, 2023 Türkiye Genel Seçimleri sebebiyle gündeme geldi. Oy kullanma ve sayım süreci sırasında yardımcı olarak görev alacaklar tarafından “Sandık görevlisi ücreti ne kadar, kaç TL?” sorusu merak konusu oldu. 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi hiçbir adayın 50+1 oranında oy alamamasıyla ikinci tura kaldı. 28 Mayıs günü düzenlenecek ikinci tur seçimleri öncesinde gözler “Sandık görevlisi ücretleri ne zaman yatacak?” sorusuna çevrildi. İşte 2023 sandık görevlisi ücreti ile seçim sandık görevlisi ücretlerinin yatırılacağı tarih ile ilgili bilgiler…

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 08:34
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 08:34
https://www.sozbursa.com
Sandık görevlisi ücretleri ne kadar?

Türkiye, 28 Mayıs Pazar günü bir kez daha sandık başına gidecek. 14 Mayıs’ta 28. Dönem Milletvekili Seçimi tamamlandı ancak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tura kaldı. 28 Mayıs günü gerçekleştirilecek ikinci tur seçimi öncesi gözler “Sandık görevlisi ücreti ne kadar?” sorusuna çevrildi. İşte 2023 sandık görevlisi ücretleri ve ücretin hesaplara yatırılacağı tarihe dair güncel bilgiler…

PARTİLERİN SANDIK GÖREVLİLERİ NASIL SEÇİLİR?

İkincisi çeşit sandık görevlileri ise partilerin sandık görevlisidir. Seçime girecek olan siyasi partilerin sandık görevlileri için başvurular YSK’ya yapılmaktadır. Partiler, sandık görevlisi olarak belirleyecekleri kişileri Yüksek Seçim Kurulu’na bildirir ve başvuru formu doldurulıur. Sandık görevlisi başvurusu internet üzerinden alınmaz, başvuru için YSK’ya müracaat edilmeli.

*Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olanlar sandık görevlisi olamıyor fakat müşahitlik yapabiliyor.

2023 SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Sandık görevlilerine ve sandık başkanına verilecek ücretler henüz açıklanmadı. Konuya ilişkin açıklama yapıldığında haberimizde yer alacak.

2023 yılı için sandık görevlisi ücretleri henüz belli olmadı. Ancak genel hesaplama yönteminin 2000 x memur maaş katsayısı olması dolayısıyla 0,433684 x 2000 = 867 TL civarında olması bekleniyor.

2019 yılında yerel seçimlerde sandık görevli ücretleri şöyleydi;

Başkan ve Üyeler: 261,00 TL

Siyasi Parti Temsilcileri: 130,00 TL

SANDIK GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARI

Sandık görevlisi olma şartları için seçim kurullarının son dakika duyuruları takip edilmeli. Sandık görevlisi olma şartları arasında bu şartların yer alması bekleniyor;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak

Adli sicil kaydı gibi unsurlar yer alabilir.

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemezler.

SEÇİM GÖREVLİSİNİN GÖREVLERİ NELER?

Seçim görevlisi olarak atanan kişilerin görevleri, ülke veya bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ancak genellikle, seçim görevlileri şu görevleri yaparlar:

– Oy verme yerlerinin belirlenmesi ve hazırlanması

– Oy verme sürecinin yönetilmesi ve denetlenmesi

– Oy pusulalarının ve oy verme kutularının hazırlanması

– Seçmenlerin kimliklerini doğrulama işlemlerinin yapılması

– Oy sayımı ve sonuçların ilan edilmesi

– Seçim görevlileri, seçim günü boyunca çalışırlar ve seçim sonrasında, oy sayımı ve sonuçların bildirilmesi işlemleri tamamlanana kadar görevlerini sürdürürler.

MÜŞAHİTLER PARA ALACAK MI?

Sandık işlemlerini takip etmek üzere, siyasi partilerin ve adayların kamu hizmetinden yasaklı olmayan ergin kişiler arasından belirlediği, oy kullanma, sayım – döküm, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eden yetkiliye “gözlemci” veya “müşahit” denmektedir.

Müşahitlik resmi bir görev değildir ve tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Bir partinin gönüllü bir görevlisi olan müşahitler para almazlar..

SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ NE ZAMAN YATACAK? 

Sandık görevlisi ücretlerinin ne zaman yatacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça haberimizde yer alacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.